Paciorecznik ogrodowy (kanna) - sadzenie, podlewanie, nawożenie, pielęgnacja
Istnieje niezliczona liczba odmian paciorecznika ogrodowego. Jest to skutek powstawania różnych krzyżówek, które nie zawsze są kontrolowane. Oczywiście każdy paciorecznik ogrodowy jest świetnym gatunkiem kwiatów nadających się na rabaty i kwietniki. Warto dowiedzieć się, jakie odmiany kanny są najpopularniejsze, a także jak wygląda ich uprawa.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kanna (Canna x generalis) w ogrodzie - opis i odmiany
Paciorecznik ogrodowy - charakterystyka
Paciorecznik (Canna x generalis) jest rośliną zaliczającą się do rodziny paciorecznikowatych, a zarazem do rzędu imbirowców. Uprawiane są w ogrodzie jako roślina ozdobna. Bylina przywędrowała do nas z Afryki oraz Ameryki Południowej. Sama nazwa kanna oznacza trzcinę. Rzeczywiście paciorecznik ogrodowy wyróżnia się bardzo sztywnymi łodygami. W zależności od odmiany bylina może dorastać nawet do 180 cm wysokości. Już same liście uznawane są za ozdobę rośliny. Skrętoległe, pojedyncze liście nie zawsze są zielone, ale również spotyka się je w kolorze bordowym lub purpurowym.
Okres kwitnienia pacioreczników przypada na okres letnio-jesienny. Tutaj także w zależności od odmiany, do czynienia możemy mieć z kwiatami jednobarwnymi lub nawet pstrokatymi. Kwiatostany tworzą kłosy, które umiejscowione są na szczycie łodygi. Kanna może być uprawiana na rabacie kwiatowej. Roślina świetnie nadaje się także do uprawy pojemnikowej na tarasach i balkonach. Jednak w tym przypadku lepiej jest się zdecydować na niższe odmiany.
Paciorecznik (Canna x generalis) - popularne odmiany
Wybierając pacioreczniki, które chcemy mieć w uprawie w swoim ogrodzie, warto mieć na uwadze, że dostępne są poszczególne grupy tych roślin. Wśród nich wymienimy:
- Pacioreczniki karłowe - kanna zaliczająca się do tej grupy dorasta maksymalnie do 90 cm wysokości. Zazwyczaj wyróżniają się bardzo dużymi kwiatami. Wśród odmian wyróżnia się kanny Oberon, Puck, czy też Alberich.
- Pacioreczniki wodne - posiadając oczko wodne, również można zdecydować się na pacioreczniki obsadzane w przydomowej sadzawce. Tutaj warto wymienić takie odmiany, jak Erebus, Ra, a także Canna Glauca Endeavour.
- Pacioreczniki włoskie - kanny zaliczające się do tej grupy wyróżniają się luźnymi kwiatami zebranymi z dość szerokich płatków. Odmiany warte uwagi, to: Roma, Yellow King Humbert oraz Austria.
- Pacioreczniki storczykowe - bardzo wysokie odmiany dorastające nawet do 2 metrów wysokości. Nie bez znaczenia jest nazwa tej grupy - kwiaty rzeczywiście swoim wyglądem przypominają storczyki. Popularne odmiany pacioreczników włoskich, to m.in. Richard Wallace, czy też Andenken an Pfitzer.
- Pacioreczniki drobnokwiatowe - kolejna grupa bardzo wysokich bylin, które mogą dorastać nawet do 300 cm wysokości. Ich wyróżnikiem są bardzo drobne kwiaty, których średnica nie przekracza 6 cm. Do najciekawszych odmian zalicza się kanna Argentina oraz Durban.
- Pacioreczniki Crozy - najczęściej spotykane odmiany, ze względu na charakterystyczne kwiaty przypominające swoim wyglądem mieczyki. Pięknie prezentują się w gruncie, dorastając nawet do 160 cm wysokości. Warto zwrócić uwagę na takie odmiany, jak America lub Livadia.
Paciorecznik canna najczęściej dostępny jest w takich odmianach, jak:
- Paciorecznik Cleopatra żółto-czerwony - odmiana wyróżnia się ciekawymi żółto-pomarańczowymi kwiatami obsypanymi drobnymi, czerwonymi plamkami. Bylina dorasta do 1 metra wysokości. Okres kwitnienia przypada od lipca nawet do października.
- Kanna EnAvant - odmiana o charakterystycznych żółtych płatkach z bordowymi nakropieniami. Okres kwitnienia przypada od lipca do września. Świetnie sprawdzą się w uprawie pojemnikowej.
- Paciorecznik La Boheme - bylina dorastająca do ok. 1 metra wysokości. W okresie od lipca do września pojawiają się piękne kwiaty o ciemnoróżowym zabarwieniu, które pięknie prezentują się na tle dużych, soczystozielonych liściach.
- Paciorecznik Canna Orichid - sadzenie tej odmiany można z powodzeniem zaplanować zarówno w gruncie, jak i również w donicach. Jest to przykład paciorecznika storczykowatego o pięknych różowych kwiatach, pojawiających się od lipca aż do września.
Uprawa i pielęgnacja paciorecznika ogrodowego
Paciorecznik canna (Canna x generalis) w ogrodzie
Canna jest dość wymagającą byliną w uprawie. W końcu roślina przywędrowała do nas z tropików, a w Polsce nam daleko do tego typu warunków klimatycznych. Dlatego sadzenie kanny powinno odbywać się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Ważne jest, aby wybrane miejsca były osłonięte od wiatru. Pacioreczniki sadzimy w gruncie o obojętnym odczynie. Gleba powinna być żyzna z warstwą próchniczą.
Sadzenie byliny wprost do gruntu nie jest możliwe. Kłącza muszą być zakopane pod ziemią przez ok. 6 miesięcy, by roślina mogła zakwitnąć. Dlatego kłącza umieszczamy początkowo w doniczkach, które następnie przetrzymujemy w dobrze ogrzewanym pomieszczeniu. Kłącza sadzimy w marcu i tak przechowujemy je aż do momentu pojawienia się pierwszych liści. Wtedy też należy podnieść temperaturę z ok. 18 do 20 stopni Celsjusza.
W gruncie pacioreczniki sadzimy dopiero w drugiej połowie maja, wcześniej dbając o odpowiednie hartowanie sadzonek. Hartowanie polega na wynoszeniu pacioreczników do ogrodu, a następnie chowanie ich do pomieszczenia na noc. Niestety rośliny są mało odporne na przymrozki. Kanny sadzimy w ogrodzie, pamiętając o rozstawie wynoszącej 30x50 cm. Jednak im wyższa jest odmiana, tym rozstawa powinna być większa. Jeśli szukasz więcej ciekawych inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Paciorecznik - pielęgnacja w ogrodzie
Pielęgnacja paciorecznika odbywa się przede wszystkim poprzez odpowiednie nawożenie oraz podlewanie. Kanny lubią mieć wilgotne podłoże, dlatego zaleca się obfite podlewanie nawet do 3 razy w tygodniu. Natomiast w czasie suszy, powinniśmy pamiętać o codziennym nawadnianiu rośliny. Jeżeli chodzi o nawożenie, to zasilanie w uprawie pacioreczników odbywa się od czerwca, aż do września, czyli w okresie wzmożonego wzrostu i kwitnienia byliny. W tym celu stosuje się wieloskładnikowe nawozy przeznaczone do kwitnących roślin.
Chcąc, aby kanny jak najdłużej kwitły, warto usuwać kwiatostany, od razu gdy uschną. Istotną kwestią jest zimowanie pacioreczników ogrodowych. Uprawa byliny przy ujemnych temperaturach nie jest możliwa. Gdy nadejdzie pierwszy przymrozek, musimy ściąć całą naziemną część. Zimowanie dotyczy wyłącznie samych kłączy. W tym celu wykopujemy je z ziemią, a następnie przenosimy do skrzynek wypełnionych torfem i piaskiem. Kłącza muszą być przechowywane w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura od 5 do 10 stopni Celsjusza. Niestety zimowanie może doprowadzić często do gnicia kłączy, dlatego trzeba je regularnie sprawdzać i usuwać zepsute części paciorecznika.
Pacioreczniki ogrodowe możemy sadzić nie tylko w ogrodzie, ale również traktować je jako rośliny doniczkowe. Obok możemy sadzić inne kłącza. Świetnie sprawdzi się trytoma, która dorasta do podobnej wysokości. Innym ciekawym towarzyszem może okazać się hiacynt oraz inne kwiaty cebulowe. Hiacynt kwitnie wczesną wiosną, dlatego towarzyszące kwiaty cebulowe, warto wybierać z późniejszym okresem kwitnienia. Świetnie sprawdzą się tulipany. Wybierając rośliny doniczkowe lub ogrodowe pamiętajmy, że kanny sprawdzą się również na oczko wodne.