Peperomia kędzierzawa - roślina zwisająca do mieszkania

Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) jest rośliną wieloletnią zaliczającą się do rodziny pieprzowatych. W warunkach naturalnych można ją spotkać głównie na terenach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jednak ze względu na swój niesamowity wygląd, roślina zyskała bardzo dużą popularność na całym świecie jako roślina ozdobna.

W zależności od odmiany peperomia kędzierzawa najczęściej osiąga od 15 do ok. 30 cm wysokości. Cechą charakterystyczną tego gatunku są dość mocno pomarszczone liście o zaznaczonym unerwieniu. Bardzo często roślina posiada czerwone zabarwienie spodniej strony liści. Czasami w domowej uprawie możemy doczekać się kwitnienia. Wtedy pojawia się zazwyczaj biały kwiat, który ma dość nietypowy pokrój.

Kwiat doniczkowy peperomii kędzierzawej - odmiany

Peperomia kędzierzawa ma co najmniej kilka znanych odmian, które różnią się między sobą przede wszystkim zabarwieniem liści, ich kształtem, a także maksymalną wysokością całej rośliny. Do takich odmian zaliczymy następujące okazy:

  • Peperomia kędzierzawa Rosso - cechą charakterystyczną odmiany są mocno unerwione liście, które wyglądają nieco jak pomarszczone. Od spodniej strony są zabarwione na czerwono. Roślina ta maksymalnie dorasta do 20 cm wysokości.
  • Peperomia kędzierzawa Mendoza - największą ozdobą tej odmiany są liście o zabarwieniu zielono-srebrzystym. Jednocześnie po spodniej stronie rośliny, mamy do czynienia z czerwonym zabarwieniem liści. Roślina dorasta do ok. 25 cm wysokości.
  • Peperomia kędzierzawa Quito - wyróżnikiem tej odmiany są czerwono-bordowe liście, które posiadają dość chropowatą teksturę. Kwiat doniczkowy dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości.
  • Peperomia kędzierzawa Brasilia - to, czym wyróżnia się ten kwiat doniczkowy, to przede wszystkim fioletowe liście, a także głęboko zarysowany system unerwienia. Od spodniej strony, liście są zabarwione na czerwono. Okaz ten dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości.

Oczywiście peperomia kędzierzawa nie jest jedynym gatunkiem wśród peperomii. Ponieważ oprócz nich możemy mieć do czynienia z takimi okazami jak:

  • Peperomia srebrzysta (Peperomia argyreia) - to niewysoki gatunek peperomii, który dorasta do ok. 20 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są zielone liście ze srebrzystymi paskami. Dokładne wybarwienie liści będzie w dużej mierze zależeć od konkretnej odmiany.
  • Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) - bardzo często zwisająca roślina, która posiada dość mocno wyróżniające się liście. Jeżeli zależeć będzie nam na liściach, które są w jaśniejszym odcieniu, możemy zdecydować się na jedną z licznych odmian.
  • Peperomia magnoliolistna (Peperomia magnoliifolia) - jest to jeden z gatunków peperomii, który może zakwitnąć. W porze kwitnienia pojawia się dość długi kłos, który wznosi się dość wysoko ponad liśćmi. Liście o eliptycznym kształcie są zabarwione na zielono i osiągają nawet do 10 cm długości.

Cena peperomii kędzierzawej

Jeżeli interesuje nas peperomia kędzierzawa, to na pewno chcemy się przekonać, ile kosztuje ten kwiat doniczkowy. W zestawieniu znajduje się również porównanie cenowe z innymi okazami ozdobnymi, które można uprawiać w mieszkaniu. W ten sposób będzie nam o wiele łatwiej ocenić, czy poszczególne odmiany peperomii kędzierzawej są w dość atrakcyjnej cenie.

Ceny peperomii kędzierzawej, a także innych roślin ozdobnych, które cieszą się dużą popularnością

Nazwa rośliny

Cena

Peperomia kędzierzawa Brasilia

14,00 zł

Peperomia kędzierzawa Quito

36,50 zł

Peperomia kędzierzawa Luna Grey Baby

17,00 zł

Peperomia kędzierzawa Rosso

16,00 zł

Zielistka Sternberga Green Bonnie, zwisająca roślina

24,99 zł

Zielistka Sternberga Irish

9,99 zł

Zielistka Sternberga Bonnie, zwisająca roślina

29,85 zł

Zielistka Sternberga Ocean

25,00 zł

Zielistka Sternberga Variegata

21,50 zł

Peperomia polybotrya Raindrop 25 cm

49,90 zł

Peperomia polybotrya Raindrop 8 cm

15,65 zł

Peperomia polybotrya Raindrop, duża sadzonka

27,00 zł

Peperomia polybotrya Raindrop, sadzonka

39,00 zł

Peperomia polybotrya Raindrop

34,99 zł

Uprawa peperomii kędzierzawej

Uprawa peperomii kędzierzawej na pewno powiedzie się, jeżeli roślina będzie posadzona na jasnym stanowisku lub ewentualnie półcienistym. Najważniejsze jest to, aby roślina nie była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W innym przypadku liście peperomii kędzierzawej mogą blednąć. Podłoże do peperomii kędzierzawej powinno być przepuszczalne, a także żyzne.

Poleca się, aby podłoże przeznaczone do roślin zielonych wymieszać z keramzytem, dzięki czemu nie doprowadzimy do zastoju wody w donicy. Właściwa uprawa obejmuje także optymalną temperaturę, która powinna panować w pomieszczeniu. Na pewno roślina ta źle znosi spadki temperatur poniżej 16 stopni Celsjusza. Natomiast optymalną wartością wskazywaną przez termometry jest ok. 20-22 stopnie Celsjusza. Sprawdź także ten artykuł: Peperomia tępolistna - opis, uprawa, wymagania, rozmnażanie.

Peperomia zwisająca - pielęgnacja

Pielęgnacja peperomii w żaden sposób nie powinna być dla nas aż taka skomplikowana. Najważniejsze jest oczywiście prawidłowe podlewanie. Podłoże powinno być podlewane dopiero, jak zauważymy, iż całkowicie przeschnie. Nie powinniśmy jednak doprowadzać zarówno do tego, iż podłoże będzie zbyt mokre, ponieważ doprowadzimy w ten sposób do gnicia korzeni. Natomiast w innym przypadku możemy całkowicie przesuszyć roślinę.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie nawożenie peperomii. Taka pielęgnacja polega na zasilaniu rośliny przez cały okres wegetacyjny. Najlepiej w tym celu sprawdzi się uniwersalny nawóz przeznaczony do roślin doniczkowych. Pielęgnacja powinna obejmować również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Z jednej strony możemy regularnie zraszać roślinę wodą, jednak nie należy robić tego zbyt intensywnie, aby nie rozwinąć patogenów grzybowych. Dlatego zaleca się lepiej, aby taka pielęgnacja polegała raczej na nawilżaniu powietrza w inny sposób, szczególnie w okresie grzewczym.

Rozmnażanie peperomii kędzierzawej

Gdy już wiemy, iż uprawa i pielęgnacja peperomii kędzierzawej nie jest zbyt trudnym zadaniem, na pewno będziemy chcieli sprawdzić, w jaki sposób przeprowadzić samodzielne rozmnażanie tej rośliny. Okazuje się, że najszybsze efekty zobaczymy w momencie, kiedy zdecydujemy się na rozmnażanie peperomii z pędu. W tym celu powinniśmy wziąć wierzchołkowy pęd, a następnie uciąć go na długości ok. 4 węzłów.

Kolejnym krokiem, jakie przewiduje takie rozmnażanie, jest oberwanie dolnych liści, a następnie umieszczenie sadzonki w naczyniu z wodą. W ten sposób bardzo szybko doczekamy się wypuszczenia korzeni. Sadzonkę przemieszczamy na właściwe podłoże dopiero po kilku tygodniach. Następnie uprawa młodej sadzonki przebiega w sposób identyczny do dorosłych roślin. Rozmnażanie peperomii możemy przeprowadzać przez cały okres wegetacyjny.

ikona podziel się Przekaż dalej