Peperomia polybotrya - charakterystyka

Istnieje możliwość na razie uprawy wyłącznie jednej odmiany peperomii polybotrya. Te kwiaty w doniczce o nazwie Raindrop rzeczywiście przypominają swoim wyglądem spadające krople deszczu. Liście wyróżniają się kształtem łezki z mocno zakończonym czubkiem. Te rodzaje peperomii dodatkowo cechują się niezwykle intensywnym odcieniem zieleni.

Ta peperomia doniczkowa dorasta do ok. 20-30 wysokości. Ciekawostką jest to, iż gatunek w warunkach naturalnych spotykany jest głównie na terenie Ameryki Południowej. Uprawa peperomii polybotrya doskonale sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu, ale również w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego. Mowa jest przede wszystkim o biurach, restauracjach, poczekalniach, czy też różnego rodzaju gabinetach.

Odmiany peperomii

Peperomia polybotrya występuje tylko w jednej odmianie. Jednak to wcale nie oznacza, że sam rodzaj peperomii jest tak mocno ograniczony. W przypadku tej rośliny występuje naprawdę wiele różnych gatunków, a także możemy wymienić liczne odmiany peperomii. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą przede wszystkim kolorem i kształtem liści, a także często pokrojem.

Wymieniając popularne odmiany peperomii, do nich zaliczymy takie okazy jak:

  • Peperomia prostrata Marmurkowa - te rodzaje peperomii wyróżniają się przede wszystkim tym, iż ich liście są jasnozielone z ciemniejszymi, nieregularnymi przebarwieniami. Ponadto te kwiaty w doniczce wyróżniają się zwisającym pokrojem.
  • Peperomia prostrata Pepperspot - cechą tej odmiany peperomii są przede wszystkim jasnozielone liście o zaokrąglonym kształcie, które na czerwonych pędach prezentują się niczym piękne korale. Również jest to odmiana cechująca się zwisającym pokrojem.
  • Peperomia kędzierzawa Mendoza - niezwykle interesujące rodzaje rośliny doniczkowej, które wyróżniają się srebrzystym zabarwieniem liści. Ponadto te odmiany peperomii porastane są przez liście, których spodnia część jest zabarwiona na czerwono.
  • Peperomia albovittata Napoli Nights - kwiaty w doniczce tej odmiany cechują się dość mocno krzaczastym pokrojem. Ponadto liście wyróżniają się jasnozielonym zabarwieniem, na któym widoczne jest unerwienie ciemnozielonym odcieniu.
  • Peperomia kędzierzawa Rosso - te rodzaje roślin doniczkowych cechują się ciemnozielonym zabarwieniem roślin, które są dość mocno pomarszczone. Ich spodnia część jest zabarwiona na czerwono.
  • Peperomia Nevada - interesujące rodzaje peperomii, które wyróżniają się podłużnymi i nieco przymkniętymi liśćmi. Kwiaty w doniczce tej odmiany cechują się bardzo szybkim przyrostem. Z tego względu możesz się na nie zdecydować, jeżeli zależy Ci na łatwym pozyskaniu kolejnych sadzonek.

Peperomia - ceny

Kwiaty w doniczce z rodzaju peperomii cieszą się coraz większą popularnością. Właśnie z tego względu jesteśmy zainteresowani ich cenami. Okazuje się, że roślina obecnie jest już bardzo łatwo dostępna, a także koszt jednej sadzonki nie powinien przekraczać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zobacz, w jakiej cenie znajdują się również inne rośliny ozdobne.

Ceny peperomii polybotrya, a także pozostałych roślin ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Peperomia polybotrya Raindrop

15,65 zł

Peperomia polybotrya Raindrop

39,99 zł

Trzykrotka pasiasta Zenrina

22,99 zł

Trzykrotka pasiasta Trandescantia

21,99 zł

Trzykrotka pasiasta Pasiatka

22,99 zł

Trzykrotka pasiasta, małe sadzonki

od 5,00 zł

Trzykrotka pasiasta do terrarium

34,00 zł

Dyspis lutescens, roślina doniczkowa

119,00 zł

Dracena, roślina doniczkowa

9,99 zł

Monstera deliciosa, roślina doniczkowa

19,99 zł

Uprawa peperomii

Uprawa peperomii nie powinna być dla nas zbyt skomplikowanym zadaniem. Oczywiście należy wiedzieć, jak dbać o tę roślinę, ponieważ wykazuje się ona pewnymi wymaganiami. Ta roślina doniczkowa najlepiej będzie rozwijać się na jasnym stanowisku, ale nie bezpośrednio w promieniach słońca. Jej uprawa nie powinna znajdować się również w całkowitym zacienieniu.

Kwiat peperomia polybotrya w domu oraz jakie są jego podstawowe wymagania dotyczące pielęgnacji
Peperomia polybotrya jako jeden z ciekawszych kwiatów doniczkowych, a także jego uprawa, pielęgnacja i wymagania

Jeżeli chodzi o podłoże, to doskonale sprawdzi się uniwersalna ziemia dedykowana roślinom zielonym. Dobrze jest, aby wcześniej podłoże wymieszać na przykład z perlitem lub na dnie donicy wysypać keramzyt. W ten sposób zapewnimy przepuszczalność ziemi. Mając na uwadze to, jak dbać o peperomię polybotrya, koniecznie powinniśmy utrzymać w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Najlepiej, aby termometr wskazywał wartości na poziomie ok. 20-22 stopni Celsjusza. Natomiast zimą możemy obniżyć temperaturę do ok. 16 stopni Celsjusza. Sprawdź także ten artykuł: Peperomia obtusifolia - charakterystyka, uprawa, stanowisko, rozsadzanie.

Peperomia polybotrya - pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja naszej peperomii sprawi, że będziemy mogli cieszyć się naprawdę wyjątkowo dekoracyjnymi liśćmi. Dlatego należy wiedzieć, jak dbać o swój okaz, aby nie był atakowany przez żadne choroby, a także szkodniki. Przede wszystkim ważne jest regularne nawadnianie rośliny. Okazuje się, że peperomia o wiele lepiej zniesie przesuszone podłoże, niż jeżeli będzie ono zbyt mokre. Ponieważ cały czas mokre podłoże może doprowadzić nawet do gnicia rośliny.

Kolejnym zabiegiem, jaki obejmuje pielęgnacja, jest nawożenie rośliny przez cały okres wegetacyjny. Podłoże w donicy zasilamy przy pomocy nawozów, które dedykowane są do roślin zielonych. Zastanawiając się, jak dbać o peperomie polybotrya, powinniśmy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza. W tym celu możemy zraszać roślinę. Jednak nie powinno to być zbyt mocne zraszanie, aby nie doszło do porażenia rośliny przez choroby grzybowe.

Jak dbać o peperomie polybotrya - ciekawostki

Nieprawidłowa pielęgnacja bardzo szybko zacznie odbijać się na kondycji rośliny. W momencie, kiedy jakieś wymagania nie zostaną spełnione, wtedy zauważymy, że roślina zaczyna się zmieniać. W przypadku, kiedy liście peperomii zaczynają być pokryte plamami, które przypominają poparzenia, wtedy będziemy mieli jasny sygnał, iż roślina jest narażona na zbyt silne promienie słoneczne. Natomiast, gdy liście zaczynają blednąć, wtedy tego słońca jest za mało.

Pamiętając o tym, jak dbać o naszą peperomie, koniecznie zwróćmy uwagę na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka lub zbyt niska, to niestety nasza roślina może zostać zaatakowana przez przędziorki. Gdy tylko zauważymy obecność szkodników na peperomii, koniecznie będziemy musieli opryskać roślinę specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami. Wszelkie plamy na liściach, a także zwijanie się liści, ich usychanie, a następnie ich odpadanie może być objawem choroby grzybowej. Najczęściej do rozwoju patogenów grzybowych dochodzi w momencie, kiedy zbyt intensywnie podlewamy nasz okaz.

ikona podziel się Przekaż dalej