Peperomia prostrata - charakterystyka

Peperomia prostrata określana jest potocznie jako pieprz ekwadorski, rzeczywiście jest rośliną, która w warunkach naturalnych występuje na terenie Ekwadoru. W pozostałych krajach jej uprawa jest niezwykle popularna ze względu na walory estetyczne. Ten epifit zalicza się do rodziny pieprzowatych, jednocześnie wyróżnia się tym, iż w swojej ojczyźnie rośnie na drzewach.

Cechą charakterystyczną peperomii prostratej jest zwisający pokrój. Pędy o długości do kilkudziesięciu centymetrów, porastane są przez niezwykle dekoracyjne liście. Mięsiste liście od zewnętrznej strony są ozdobione ciekawym rysunkiem w srebrzysto-białym odcieniu. Liście pięknie odznaczają się na tle rdzawo-pomarańczowych pędów. W naszych warunkach peperomia prostrata uprawiana jest w domu w doniczce.

Wymagania uprawowe peperomii prostratej

Roślina ma dość powszechne wymagania jeżeli chodzi o jej prawidłową uprawę. Okazuje się, że roślina najlepiej będzie czuć się na jasnym stanowisku, ale nie na bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. W doniczce powinniśmy przygotować odpowiednie podłoże. Najlepiej w tym celu sprawdzi się podłoże uniwersalne, które będzie nie tylko żyzne, ale również odpowiednio przepuszczalne.

W domu powinna panować temperatura, która nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Optymalne wartości, jakie powinny wskazywać termometry to ok. 24 stopnie Celsjusza w czasie sezonu letniego. Natomiast zimą uprawa peperomii powinna być wystawiona na nieco niższe temperatury, które powinny wahać się w okolicach 16-18 stopni Celsjusza. Roślina ma również spore wymagania, jeżeli chodzi o wilgotność powietrza, która musi być wyższa. Już wiemy, że uprawa peperomii powinna mieć miejsce w domu, a najlepiej w doniczce, którą możemy zawiesić. W ten sposób będziemy mogli jeszcze lepiej wyeksponować jej zwisający pokrój.

Jak wygląda pielęgnacja peperomii w doniczce?

Wiedząc już, z czym wiąże się uprawa peperomii prostratej w domu, nie zapominajmy także o sprawdzeniu, w jaki sposób powinna przebiegać jej odpowiednia pielęgnacja. Na pewno jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych jest właściwe podlewanie. Peperomia prostrata jest rośliną, która powinna być regularnie nawadniana, szczególnie jeżeli będą panować wyższe temperatury. Chociaż z drugiej strony podłoże nie powinno być zbyt mokre, ponieważ doprowadzimy do gnicia korzeni.

Kwiat peperomii w sezonie wegetacyjnym, tak jak w przypadku innych roślin ozdobnych, będzie wymagać zasilania przy pomocy nawozów.  Taka pielęgnacja będzie prawidłowa, jeżeli wykorzystamy preparaty przeznaczone dla roślin zielonych. Ponadto nawożenie należy zaplanować co 2 tygodnie. Jeżeli chcemy, aby nasza uprawa była jeszcze bardziej satysfakcjonująca, to doskonale sprawdzi się przycinanie pędów. W ten sposób kwiat będzie bardziej zagęszczony.

Peperomia prostrata - ceny

Wymagania uprawowe i pielęgnacja peperomii prostratej jest czystą przyjemnością. Dlatego zapewne będziemy się zastanawiać, w jakiej cenie dostępny jest ten kwiat. Oczywiście w naszym zestawieniu dla porównania znajdują się także inne rośliny ozdobne do uprawy w domu i nie tylko.

Ceny peperomii prostratej, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Peperomia prostrata

16,00 zł

Kwiat peperomii prostratej

29,00 zł

Kwiat doniczkowy peperomii prostratej

53,00 zł

Bakopa mix 20-25 cm

7,99 zł

Bakopa (Sutera), 5 sadzonek

59,90 zł

Bakopa niebieska, 10 sadzonek

52,99 zł

Bakopa różowa, sadzonka

11,99 zł

Bakopa drobnolistna biała

5,00 zł

Peperomia tępolistna

11,99 zł

Peperomia tępolistna Variegata

35,00 zł

Peperomia tępolistna Peperomia Obtusifolia, sadzonka rozm. M

27,19 zł

Peperomia tępolistna, pieprzówka tępolistna

29,90 zł

Peperomia tępolistna

14,90 zł

Peperomia Rotundifolia 9 cm

9,99 zł

Schefflera arboricola Compacta 10 cm

14,00 zł

Aloe vera 75 cm

299,00 zł

Aglaonema White Lance 30 cm

45,00 zł

Alocasia Mickey Mouse 30 cm

195,00 zł

Begonia Dark Mambo 30 cm

41,00 zł

Begonia Magic Colours Odissi 25 cm

35,00 zł

Codiaeum variegatum Petra 15 cm

20,00 zł

Geogenanthus Ciliatus Midnight Pearl 20 cm

136,99 zł

Homalomena Wallisii Camouflage

145,00 zł

Philodendron nangaritense 8 cm

26,00 zł

Sansevieria Star Canary 15 cm

68,00 zł

Jak widzimy ceny peperomii prostratej w porównaniu do innych roślin ozdobnych naprawdę nie są wysokie. Taką peperomią możemy z powodzeniem udekorować nie tylko nasze mieszkanie, ale również lokale użytkowe. Ten kwiat doskonale sprawdzi się w biurze, poczekalniach, restauracjach, czy też kawiarniach.

Choroby i szkodniki peperomii

Najczęściej choroby i szkodniki peperomii pojawiają się w momencie, kiedy jej uprawa nie przebiega prawidłowo. Należy pamiętać, iż mimo ta roślina dobrze się czuje, gdy wilgotność powietrza jest nieco wyższa, to jednak nie powinniśmy spryskiwać tej rośliny wodą. W innym przypadku będziemy mogli doprowadzić do zaatakowania peperomii przez patogeny grzybowe. Gdy już niestety choroba grzybowa się zacznie rozprzestrzeniać, należy natychmiast spryskać naszą roślinę odpowiednimi fungicydami.

Na pewno należy obserwować roślinę, a także rozpoznawać wszelkie niepokojące objawy. W momencie, gdy zaczną pojawiać się nieregularne zgrubienia na powierzchni liści, będziemy mogli to odczytywać jako zbyt chłodne oraz zbyt mokre podłoże. Natomiast jeżeli liście zaczną blednąć, wtedy powinniśmy koniecznie przestawić naszą peperomię bliżej słońca. A gdy tego słońca będzie stanowczo za dużo, wtedy kolor liści będzie zmieniał się na żółty, a także na ich powierzchni zaczną pojawiać się poparzenia. Sprawdź także ten artykuł: Peperomia tępolistna - opis, uprawa, wymagania, rozmnażanie.

Jak rozmnażać peperomie prostratą?

Mimo iż peperomia prostrata wydaje się być rośliną niezwykle egzotyczną, to jednak z łatwością ją rozmnożymy w domowych warunkach. Istnieją dwa popularne sposoby na pozyskanie kolejnych sadzonek. Do nich zalicza się m.in. pozyskanie sadzonek pędowych. Pędy przycinamy na długość ok. 3-4 węzłów. Następnie odcinamy dolne liście, taka by po zanurzeniu w wodzie żadne liście się tam nie znajdowały. Możemy wcześniej końcówki pędów zanurzyć w ukorzeniaczu. Po około kilku tygodniach sadzonka powinna wypuścić korzenie, a my będziemy mogli ją przesadzić do doniczki.

Innym sposobem na rozmnażanie peperomii jest pozyskanie młodych liści. Powinny one być koniecznie odcinane z wierzchołkowych pędów. Oczywiście wcześniej sprawdzamy ich stan. Wszystkie liście, które są uszkodzone lub też mają pewne oznaki chorób, koniecznie powinny być przez nas odrzucone. Kolejnym krokiem jest umieszczenie liści w doniczkach, w których podłoże stanowi torf wymieszany z piaskiem. Pamiętajmy o podlewaniu takiej sadzonki, jednak nawadnianie powinno być skąpe, tak aby nie doszło do gnicia liścia.

ikona podziel się Przekaż dalej