Surfinia - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Surfinia to jedna z tych roślin, bez których nie wyobrażamy sobie lata. Jest piękna – jej zwisające pędy wspaniale zdobią balkony. Na dodatek najnowsze odmiany mają niezwykle ciekawe kolory. Są nawet dwubarwne, co przepięknie się prezentuje. Idealne zarówno do nowoczesnych, jak i sielskich aranżacji. Sprawdź, jak dbać o surfinię na balkonie!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Surfinia – najważniejsze informacje o gatunku
Surfinia a petunia
Czasami nazw surfinia i petunia używa się zamiennie, ale nie jest to ta sama roślina. A raczej nie do końca. Surfinia to jedna z grup odmianowych petunii ogrodowej (Petunia x hybrida). Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i jest bardzo blisko związana z tytoniem. Zresztą Indianie używali jej liści do wytwarzania cygar i papierosów. U nas traktuje się ją jako cenioną roślinę ozdobną, zarówno ogrodową, jak i balkonową, chociaż na balkonach jest znana najbardziej.
Petunie mają tak wiele odmian, że botanicy postanowili wprowadzić klasyfikację. Grup odmianowych jest zatem kilka: Grandiflora (wielkokwiatowa), Multiflora (wielokwiatowa) oraz Miniflora (drobnokwiatowa). To podział ze względu na wielkość kwiatów. Drugi podział bierze pod uwagę pokrój roślin. To w tej klasyfikacji pojawia się nazwa surfinia, czyli inaczej petunia wisząca.
Surfinia – kilka słów o roślinach balkonowych
Surfinie powstały dopiero w latach 90. Od razu zdobyły uznanie wśród hodowców i działkowiczów. Przywędrowały z Japonii, ale błyskawicznie szturmem podbiły Europę. Roślina jest bardzo charakterystyczna. Tak jak petunia ma lepie kwiaty w kształcie kielichów, osadzone na długich łodygach.
Jednak surfinie nieco się różnią od swojego bezpośredniego przodka. Są to rośliny wisące – całe kwiaty przewieszają się tworząc gęste, mocno ukwiecone kaskady o wielu kolorach. Co więcej to pachnąca roślina. Jej kwiaty słodko pachną, a woń przybiera na intensywności tuż po zmroku. Wtedy najlepiej podlewać surfinie, przy okazji rozkoszować się ich nieziemskim zapachem.
Kwiaty mają różne odcienie i kolory. Co chwilę pojawiają się nowe odmiany w nieznanych wcześniej barwach. Z pewnością jest to roślina, którą warto zaprosić na swój balkon. Wystarczy jedna wisząca pod sufitem doniczka, by zakątek był naprawdę uroczy. Wisząca surfinia jest niemal tak popularna jak powszechne pelargonie.
Odmiany i rodzaje surfinii na balkon
Odmiany surfinii bardzo się różnią między sobą. Pierwszy podział na rodzaje można przeprowadzić pod względem koloru kwiatów. Są odmiany jednobarwne o kwiatach białych, różowych, żółtych, purpurowych, czerwonych i niebieskich lub wielobarwne. Te drugie najczęściej mają wyraźnie kontrastujące pasy, biało-czerwone, biało-różowe lub biało-żółte. Pojawiają się także odmiany o kontrastowej, ciemniejszej lub jaśniejszej obwódce kielicha.
Ale odmiany mogą różnić się od siebie nie tylko kolorami. Mogą mieć róży zapach, obfitość kwitnienia, tempo wzrostu oraz wielkość i typ kwiatów. Pełne surfinie nie są być może jeszcze tak popularne, jak pojedyncze, ale warto poszukać odmian, ponieważ są niezwykłe. Odmiany mają także różną długość pędów. Te z grupy Veranda mają krótkie pędy i są bardzo podatne na kształtowanie.
W Polsce niestety nie wszystkie odmiany surfinii nadają się do uprawy na balkonie. Niektóre wykazują mniejszą odporność na działanie czynników zewnętrznych, dlatego warto to sprawdzić zawczasu. W naszych warunkach klimatycznych bardzo popularne są surfinie z grupy Supertunia Vista. Są to rośliny bardzo obficie kwitnące, a do tego odporne na deszcz i wiatr. Kwiaty niektórych odmian są pełne, co jeszcze piękniej wygląda na gęsto ukwieconych pędach. To surfinia drobnokwiatowa, pachnąca, bardzo łatwa w uprawie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu inspiracje na piękne kwiaty.
Wymagania surfinii – szukamy najlepszego miejsca
Surfinia to roślina balkonowa o bardzo niskich wymaganiach. Tak naprawdę można uprawiać ją na większości balkonów. Ma jednak duże wymagania świetlne, więc od północy jakoś się nie sprawdzi. Idealnie będzie czuła się na samym brzegu – powieszona na balustradzie. Tak surfinia zwisająca nie tylko wygląda piękniej, lecz także ma najwięcej słońca, które po prostu uwielbia. Najlepsza dla surfinii będzie wystawa południowa, południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Jednak niektóre odmiany surfinii mogą być podatne na deszcz. Lepiej schować je pod zadaszeniem, ale w takim miejscu, gdzie przez większą część dnia będzie dochodziło do nich słońce.
Ponadto roślina szczególnie nie kaprysi. Jej wymagania są bardzo standardowe: potrzebuje żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi. Najlepiej, gdyby miała lekko kwaśny odczyn. Taki efekt możesz osiągnąć, jeśli zastosujesz specjalne podłoże do petunii i pelargonii – bez problemu znajdziesz je w okresie wiosenno-letnim w sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach.
Ważny jest wybór doniczki dla surfinii. Oczywiście roślina najlepiej wygląda w skrzynkach wieszanych na balustradach lub w podwieszanych doniczkach. Warto także zwrócić uwagę na to, by doniczki miały zamontowaną podstawę i dość duże otwory w dnie. Dzięki temu nadmiar wody będzie wypływał. Wszystkie petunie są dość podatne na zalanie korzeni, surfinie nie są od tego wyjątkiem. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie doniczek o podwójnym dnie. Zatrzymują nadmiar wody z daleka od korzeni, ale jeśli roślina będzie potrzebowała dodatkowego nawodnienia, może czerpać z zapasów na dnie doniczki.
Pielęgnacja i uprawa surfinii
Surfinia na balkonie – podstawowe zabiegi
Surfinie uwielbiają wodę! Potrzebują jej dość dużo, ale raczej w małych porcjach często, a nie obfitego podlewania raz na jakiś czas. Początkowo można je nawadniać co kilka dni, ale im bardzo zbliżają się wakacje i robi się cieplej, tym więcej wody mogą potrzebować. Latem podlewa się je nawet codziennie, niewielką ilością wody. Należy robić to albo bardzo wcześnie rano, albo późno wieczorem, by krople nie powodowały oparzeń słonecznych, a rośliny nie przeżywały szoku.
Piękna surfinia zwisająca potrzebuje także nawożenia. Roślina w ciągu sezonu wytwarza po prostu ogrom kwiatów. Jest ich mnóstwo – tak wiele, że bez nawożenia petunie po prostu obumierają. W sklepach ogrodniczych i marketach bez problemu znajdziesz nawóz mineralny do petunii i pelargonii. Idealnie sprawdzają się do nawożenia surfinii, które mają takie same wymagania. Możesz sięgnąć także po nawóz do balkonowych roślin kwitnących lub uniwersalny naturalny humus dżdżownic kalifornijskich.
Jest kilka rodzajów nawozów tego rodzaju. Część z nich ma formę granulatu, który należy wmieszać z górną warstwą ziemi w doniczkach i skrzynkach. Jednak do użytku amatorskiego poleca się raczej stosowanie żeli i nawozów płynnych, gotowych do zastosowania. Podaje się je zgodnie z zaleceniami producenta. Standardowe środki stosuje się co 2-3 tygodnie. Długodziałające nawozy studniowe podaje się surfiniom zaledwie dwa razy w sezonie. Można także sięgnąć po aplikatory z żelem lub pałeczki nawozowe. Wystarczy jedna porcja na kilka tygodni i nie musisz martwić się nawożeniem.
Jeśli pędy rośliny są zbyt długie, możesz je bez obaw przyciąć. Surfinie wspaniale znoszą przycinanie. Na dodatek dzięki zabiegowi lepiej się rozgałęziają, więc jeśli masz wrażenie, że nie pokazały jeszcze maksimum swoich możliwości, skróć pędy o około 1/3 długości. Dodatkowo należy obcinać przekwitłe kwiaty, by pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia.
Uprawa surfinii – zimowanie
W naszych warunkach klimatycznych wszystkie surfinie, nawet te najbardziej odporne na chłód odmiany, obumierają wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Roślina wytrzymuje spadki temperatur do 0 stopni Celsjusza. A to oznacza, że jesienią trzeba je po prostu wyrzucić.
Oczywiście zimowanie surfinii jest możliwe. Możesz zawczasu ją schować do domu lub garażu i postarać się o to, by przetrwała zimę. Jest to jednak bardzo trudno, a w standardowych warunkach domowych ciężko zapewnić jej wszystko, czego potrzebuje. Surfinie wymagają temperatury około 10 stopni Celsjusza lub trochę mniejszą. Muszą mieć jasno, ale bez przesady – silne, bezpośrednie nasłonecznienie nie jest dla niej najlepsze. Na dodatek przezimowane surfinie wolniej i mniej obficie kwitną. Nie zawsze w ogóle uda się namówić je do kwitnienia – mogą mieć niewystarczająco chłodno w okresie spoczynku.
W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie do 1 razu w tygodniu. Należy także zahamować nawożenie. W marcu rośliny przenosi się do pokoju na okno. Należy je częściej podlewać i można je nawieźć pierwszą dawką nawozu mineralnego do kwiatów balkonowych lub dedykowanych specjalnie dla surfinii. Na balkon skrzynki wystawia się dopiero po 15-20 maja. Wtedy możesz mieć pewność, że nie przyjdą niespodziewane przymrozki i że rośliny nie zmarnieją.