Tojeść kropkowana - charakterystyka

Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) jest rośliną wieloletnią zaliczającą się do rodziny pierwiosnkowatych. Wcześniej w Polsce była uprawiana jedynie jako roślina ogrodowa, jednak bardzo szybko zdziczała. Dlatego możemy ją spotkać niemalże na terenie całego kraju. Tojeść kropkowana dorasta maksymalnie do 1 metra wysokości. Cechą charakterystyczną łodygi są włoski, które pokrywają jej włoski.

Ta miododajna roślina posiada dość duże liście, które osiągają do 10 cm długości. Jednocześnie przybierają najczęściej lancetowaty kształt. Ich zabarwienie jest uzależnione od konkretnej odmiany. W okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się żółte kwiaty. Jest to roślina niezwykle pożyteczna, ponieważ kwiaty zapylane są, chociażby przez pszczoły samotnice.

Popularne gatunki i odmiany tojeści

Tojeść kropkowana nie jest jedynym gatunkiem zaliczającym się do rodzaju o nazwie tojeść, które rosną na terenie Polski. Oprócz niej możemy wymienić takie okazy jak:

  • Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) - jest to roślina płożąca, która osiąga zaledwie do 5 cm wysokości. Jej sadzonki znajdują zastosowanie w ogrodach naturalistycznych, a także w uprawie pojemnikowej na balkonie. Żółte kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Wybierając najładniejsze kwiaty doniczkowe, rzeczywiście tojeść rozesłana jest warta uwagi, szczególnie sadząc ją w podwieszonej donicy.
  • Tojeść gajowa (Lysimachia nemorum) - roślina miododajna, która kwitnie od maja do lipca. W tym czasie pojawiają się niezbyt duże kwiaty o żółtym zabarwieniu. Najczęściej spotykana jest na Południu Polski, a także w regionie Pojezierza Kaszubskiego. Tojeść gajowa rzadko znajduje zastosowanie jako roślina ogrodowa, chociaż za dekoracyjne uznaje się także jej błyszczące, zielone liście.
  • Tojeść pospolita (Lysimachia vulgaris) - gatunek tojeści, którego uprawa jest możliwa w ogrodach. Pamiętając o tym, aby rozstawa pomiędzy sadzonkami wynosiła kilkadziesiąt centymetrów, ponieważ ta miododajna roślina jest wyjątkowo ekspansywna. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. W tym czasie pojawiają się żółte kwiaty, które tworzą kwiatostany w postaci wiechów.

Jeżeli chodzi o ciekawe odmiany, którymi wyróżnia się ta miododajna roślina, to do nich zaliczymy między innymi takich przedstawicieli jak:

  • Tojeść kropkowana ‘Alexander’ - odmiana dorasta maksymalnie do 80 cm wysokości. Cechą charakterystyczną tej rośliny są zielone liście o kremowych obrzeżach. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Rozstawa pomiędzy sadzonkami powinna wynosić minimum 70 cm.
  • Tojeść kropkowana ‘Variegata’ - odmiana, której uprawa w ogrodzie jest niezwykle popularna. W okresie kwitnienia przypadającym od czerwca do sierpnia pojawiają się żółte kwiaty. Natomiast sadzonki wyróżniają się również zielonymi liśćmi z kremowymi obwódkami. Rozstawa tej odmiany powinna wynosić ok. 50-60 cm.
  • Tojeść kropkowana ‘Golden Alexander’ - odmiana dorastająca maksymalnie do 60 cm wysokości. Rozstawa sadzonek powinna wynosić przynajmniej 50 cm. W okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się złozistożółte kwiaty. Liście wyróżniające się kremową obwódką, wczesną wiosną przebarwiają się na jasnoróżowo.

Uprawa sadzonki tojeści kropkowanej

Tojeść ogrodowa najlepiej będzie czuła się na słonecznym stanowisku. Odnajdzie się niemalże na każdej glebie, jednak najlepiej będzie rosła na żyznym i wilgotnym podłożu o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Warto sadzonki posadzić również przy oczkach wodnych lub innych zbiornikach z wodą. Jeżeli roślina zostanie posadzona przez nas w zacienionym miejscu, to jej przyrost będzie słabszy, ale tojeść nadal będzie się prawidłowo rozwijać.

Jej zaletą są nie tylko kwiaty pojawiające się w sezonie wakacyjnym, ale również przebarwiające się liście niemalże przez cały sezon wegetacyjny. Warto mieć na uwadze, że jest to roślina niezwykle ekspansywna. Dlatego jeżeli jej uprawa przebiega na wyjątkowo sprzyjających warunkach, tojeść kropkowana może bardzo mocno się rozrastać, tym samym zagłuszając inne rośliny ogrodowe. Sprawdź także ten artykuł: Jałowiec płożący w ogrodzie - odmiany, uprawa, wymagania, porady.

Tojeść kropkowana - sadzenie

Jeżeli zależy nam na tym, aby mieć najładniejsze kwiaty doniczkowe i ogrodowe, to z pewnością tojeść kropkowana doskonale sprawdzi się pod tym względem. Tojeść ogrodowa może być sadzona tak naprawdę przez cały okres wegetacyjny. Mimo że jest to roślina bardzo ekspansywna, to jednak musimy wcześniej przygotować wybrane stanowisko przez jego odchwaszczenie.

Sadząc młode rośliny powinniśmy pamiętać, aby rozstawa między sadzonkami wynosiła min. 50 cm, a najlepiej 70 cm. Ponieważ jest to gatunek, który w zależności od warunków uprawowych może mniej lub bardziej rozrastać się na boki. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać sadzonkę, a także usunąć wszystkie uschnięte lub zniszczone pędy. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się różnych chorób oraz ogólnego osłabienia rośliny.

Tojeść ogrodowa - pielęgnacja

Tojeść kropkowana jest rośliną, która nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak oczywiście warto zapewnić jej nawodnienie w czasie suszy. Jeżeli będziemy ją nawozić, to musimy liczyć się z bardzo dużą ekspansją rośliny. Ta miododajna bylina jest wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia miejskie, w związku z czym idealnie nadaje się nawet do ogrodów w dużych aglomeracjach.

Kwiaty tojeści kropkowanej w ogrodzie, a także tojeść kropkowana oraz sadzenie i uprawa rośliny
Delikatne kwiaty tojeści kropkowanej, a także opis, sadzenie oraz uprawa tojeści

Tojeść kropkowana - ceny

Jeżeli chcemy aby na naszym balkonie lub w ogrodzie rosły najładniejsze kwiaty doniczkowe, to wcześniej powinniśmy zakupić wybrane przez nas sadzonki. To właśnie dlatego warto sprawdzić ceny tojeści kropkowanej, czy też innych roślin ozdobnych, których możliwa jest uprawa w naszych warunkach.

Przykładowe ceny popularnych odmian tojeści kropkowanej, a także innych roślin ogrodowych

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Tojeść kropkowana ‘Alexander’

9,49 zł

Tojeść kropkowana ‘Golden Alexander’

8,00 zł

Tojeść kropkowana ‘Variegata’

13,00 zł

Kamelia japońska Brushfield Yellow

30,00 zł

Kamelia japońska Kramer’s Suprise

35,00 zł

Kamelia japońska Nobilissima

100,00 zł

Kamelia japońska Lady Campbell

100,00 zł

Kamelia japońska Lavinia Maggi

25,00 zł

Zastosowanie tojeści kropkowanej

Wiedząc już, jak uprawiać najładniejsze kwiaty doniczkowe, do których zaliczają się różne odmiany tojeści kropkowanej, warto sprawdzić również ich dokładne zastosowanie. Gatunek ten doskonale sprawdzi się między innymi na rabatach kwiatowych, a także w pobliżu zbiorników wodnych. Tojeść kropkowana doskonale będzie prezentować się w sąsiedztwie z liliowcami, czy też w otoczeniu bodziszków. Ponadto warto wybierać gatunki, które również są dość silne, dzięki czemu tojeść ich na pewno nie zagłuszy.

ikona podziel się Przekaż dalej