Trzykrotka pasiasta - wymagania, opis, pielęgnacja, stanowisko
Trzykrotka pasiasta ma wszystkie cechy idealnej rośliny doniczkowej. Jest ładna, oryginalna i bardzo łatwa w uprawie. Jej pielęgnacja nie będzie wyzwaniem nawet dla początkujących miłośników roślin doniczkowych. Ale to nie wszystkie powody, dla których warto znaleźć miejsce dla trzykrotki w swoim salonie. Dowiedz się, jak uprawiać tę roślinę i jak się o nią troszczyć!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Trzykrotka pasiasta – opis gatunku
Trzykrotka pasiasta to jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. A przy tym jest naprawdę atrakcyjna. Najczęściej uprawia się ją ze względu na wspaniałe liście. Są kruche i mięsiste, pojawiają się naprzeciwlegle parami na pokładających się pędach. Trzykrotka uprawiana na wysokiej półce lub w wiszącej doniczce ma wspaniałe zwisające łodygi. Mają szerokolancetowaty kształt lub lekko jajowaty, z ostrym końcem. Najczęściej „siedzą” na łodydze, nie mają żadnych ogonków. Ich zewnętrzna strona może być lekko owłosiona miękkim puszkiem. Mają ciekawy kolor – w zasadzie są zielone lub srebrzystozielone, ale zdobią je szerokie lub wąskie paski i smugi w kolorze szarym, srebrzystym czy różowym. Spodnia strona liści jest czerwono-bordowa lub fioletowa.
Trzykrotka pasiasta jest szybko rosnącą rośliną. Pędy mają najczęściej około 50-100 cm długości. Jest to roślina tropikalna, ale mało wymagająca. W warunkach domowych czasami kwitnie, wydając białe lub różowe kwiaty, które jednak nie mają większych walorów dekoracyjnych i trzeba je usuwać. Roślina czasami w miejscach węzłów liści wypuszcza korzenie.
Odmiany trzykrotki pasiastej
Trzykrotki nie mają niestety zbyt dużo odmian, jednak i tak wybór jest spory. Odmiany różnią się przede wszystkim odcieniem na liściach, a także wysokością. Niektóre odmiany, jak ‘Pink Joy’ są miniaturowe, mają około 30 cm wysokości. Dzięki temu lepiej sprawdzają się w kompozycjach typu las w słoiku.
Na uwagę zasługują także odmiany o najbardziej intensywnym i ciekawym wybarwieniu. Jednym z najlepszych przykładów jest ‘Purple Passion’, odmiana o zwartym pokroju i gęsto ułożonych bordowych liściach. Mają wyraźne, srebrzyste, lekko zielonkawe pasy na blaszce, co dodaje im mnóstwo uroku. Niezwykle piękne, czterokolorowe liście ma odmiana ‘Quadricolor’, która ma wspaniałe smugi w srebrnym, różowym, zielonym i kremowym odcieniu.
Na uwagę zasługują także brązowe i czekoladowe odmiany trzykrotki pasiastej. Są najmniej znane, ale naprawdę warto rzucić na nie okiem. Są bardzo eleganckie. ‘Purpusil’ ma czekoladowe, duże liście, które mają niezwykłe, delikatne owłosienie. Brązowy kolor odmiany ‘Discolor’ jest przełamany srebrnym obrzeżem, co także daje niezwykły efekt. Pędy zwisają tworząc ciekawą kaskadę kolorów.
Trzykrotka pasiasta i jej zastosowanie
Trzykrotka pasiasta to typowa roślina doniczkowa. Jej jedynym zadaniem jest dekoracja i świetnie sobie z nim radzi. Wszystko za sprawą ładnych, różowawych i delikatnych liści, które mają niezwykły urok.
Trzykrotki najczęściej są uprawiane w doniczce pojedynczo, ale ten wyjątkowy gatunek dobrze czuje się także w większych kompozycjach z innymi roślinami. Często pojawia się w takich zestawieniach jak las w słoiku czy w większych, dekoracyjnych skrzynkach i słojach z różnymi roślinami. Dobrze pasuje do niej fatsja japońska, fitonia czy maranta. Niską i delikatną trzykrotkę pasiastą można zestawić także z takimi roślinami jak cibora papirusowa.
Warunki uprawy trzykrotki w doniczce
W swoich naturalnych warunkach trzykrotka pasiasta świetnie rozwija się w ogrodach i często jest wykorzystywana na rabatach. W Polsce uprawia się na świeżym powietrzu inne gatunki trzykrotki, ale ich pasiasta kuzynka musi być posadzona w doniczce. W naszych warunkach klimatycznych jest to wyłącznie roślina domowa.
Dobre stanowisko dla trzykrotki to już połowa sukcesu. Najważniejsze jest to, że trzykrotka uwielbia jasne i nasłonecznione miejsca. Powinno się ją postawić blisko okna (chociaż może niekoniecznie południowego, żeby nie narazić jej na uszkodzenia i oparzenia słoneczne). Roślina powinna mieć światło przez 6-8 godzin dziennie. Będzie dobrze rosła przy oknie przesłoniętym firanką.
Ważna jest także ziemia dla rośliny. Powinieneś wybrać dobrze przepuszczalne podłoże, optymalnie żyzne. Tak naprawdę wystarczy sięgnąć po gotową ziemię do roślin doniczkowych. Możesz także przygotować ją samodzielnie. Najlepsza będzie ziemia ogrodowa wymieszana w równych proporcjach z torfem i piaskiem. Doniczka na dnie powinna być wysypana dodatkową warstwą żwiru lub keramzytu, a sam pojemnik musi mieć dziurki odprowadzające wodę. Nadmiar wilgoci w podłożu nie będzie dobry dla korzeni trzykrotki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat roślin ogrodowych.
Pielęgnacja trzykrotki pasiastej krok po kroku
Trzykrotka pasiasta to jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. Jej pielęgnacja i uprawa są bardzo proste. Jeśli tylko zapewnisz jej odpowiednie stanowisko, wybaczy nawet poważne błędy w pielęgnacji. Najważniejsze jest podlewanie, ale roślina dobrze znosi przejściową suszę. To idealny gatunek dla zabieganych i zapominalskich – lepiej znosi brak wody, niż jej nadmiar. Najczęstszym (a w zasadzie praktycznie jedynym) powodem chorowania trzykrotki jest właśnie przelanie. Roślinę można jednak zraszać, dbając o to, by powietrze wokół niej było dość wilgotne. Zraszanie można robić nawet codziennie, ale w umiarkowanej ilości.
Roślinę nawozi się mniej więcej co 2-4 tygodnie przez cały sezon, czyli od marca do października. W tym czasie trzykrotkę zasila się nawozem mineralnym lub naturalnym humusem dżdżownic kalifornijskich czy gnojówką z pokrzywy. Można zastosować także nawozy o przedłużonym działaniu, na przykład studniowe, aplikatory lub pałeczki nawozowe do roślin zielonych albo ozdobnych z liści. Oczywiście trzykrotka będzie się rozwijać i bez nawożenia, jednak nie będzie wtedy tak piękna i wspaniale wybarwiona. Nie jest szczególnie żarłoczna – standardowa dawka nawozu będzie w zupełności wystarczająca.
Warto jednak wiedzieć, że nawet najczulsza pielęgnacja i najbardziej drobiazgowa uprawa mogą nie wystarczyć. Trzykrotka zaczyna się wydłużać i co 3-5 lat traci na urodzie. W takim wypadku nie warto jej przesadzać czy zwiększać dawki nawozów. Wystarczy ją pociąć i rozmnożyć.
Trzykrotka pasiasta – rozmnażanie
Rozmnażanie trzykrotki pasiastej to najlepszy sposób na odmłodzenie rośliny. Ale jak to zrobić? Jest kilka sposobów i są one bardzo proste:
- Z korzeni powietrznych – zwisające pędy trzykrotki mają wyraźne węzły przy liściach. Czasami wyrastają z nich korzenie. Wtedy sprawa jest prosta – kiedy podrosną, obcina się roślinę i wsadza do ziemi lub do słoika z wodą, by ukorzeniły się jeszcze mocniej. W ten sposób roślina błyskawicznie się przyjmuje.
- Z sadzonek pędowych – ten sposób wcale nie jest trudniejszy. Wystarczy pociąć pędy na kawałki po 15 cm i wstawić je od razu do ziemi. Najlepszy termin na ukorzenianie to czas o czerwca do sierpnia. Korzenie pokazują się już po kilku dniach i roślina łatwo się przyjmuje.
Rozmnażanie nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, podobnie jak w przypadku takich roślin jak fatsja japońska czy dracena marginata. Podlewanie i zraszanie sadzonek wygląda tak samo jak w przypadku dorosłych roślin.