Werbena patagońska oraz inne piękne werbeny

Werbeny, czyli rośliny należące do rodzaju Verbena to prawie 20 000 gatunków, mieszańców i odmian. W tej grupie znajdzie się zarówno bylina, jak i roślina jednoroczna, drobne, maleńkie kwiatuszki i wysokie kwiaty rabatowe, takie o prostych i takie o pełnych kwiatach. Można wybierać także w nieskończonej ilości kolorów – biel, wszelkie odcienie błękitu, wszystkie barwy różu, aż do naprawdę intensywnej czerwieni.

Nic dziwnego, że werbeny są tak popularne. W Polsce naturalnie roślinie wieloletnia werbena lekarska, która dawniej była stosowana w leczeniu ran, obecnie jest używana do tworzenia cukierków i pastylek na ból gardła. Inne werbeny, w tym werbena patagońska, pojawiają się jedynie w uprawie. Można sadzić je w ogrodzie, część uprawia się w doniczkach na balkonach. Werbena patagońska to bylina, która idealnie sprawdza się na rabacie.

Werbena patagońska – idealna roślina do ogrodu

Werbena patagońska to jeden z najwyższych gatunków. Jest to wieloletnia roślina osiągająca nawet 150 cm wysokości! Dlatego nie nadaje się na balkon, a jedynie do ogrodu. Ma bardzo ciekawe kwiatostany – intensywnie wybarwione na liliowo i fioletowo, bardzo dekoracyjne. Składają się z licznych kwiatuszków, które tworzą wiechy o długości 12 cm. Ozdobne kwiaty mają ładny zapach, nieco korzenny, który przyciąga motyle. Kwitnienie trwa aż do jesieni i zazwyczaj jest bardzo obfite.

Werbena patagońska najpiękniej wygląda w jednogatunkowych nasadzeniach. Można jednak także znaleźć dla niej miejsce na rabacie. Bylina dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi i innymi bylinami, na przykład w kontrastowych kolorach. Można także zestawić ją z niższymi delikatnymi roślinami, takimi jak niezapominajki, szałwia czy lawenda.

Chociaż werbena patagońska to roślina wieloletnia, czyli bylina, w Polsce nie zawsze jest mrozoodporna. Zdarza się, że obumiera, jeśli nie została dobrze okryta na zimę.

Werbena patagońska – odmiany do ogrodu

Werbena patagońska jest jednym z wielu przedstawicieli ogromnej rodziny werben. Jednak sama nie ma zbyt wielu dekoracyjnych odmian. Roślina najczęściej jest sprzedawana po prostu bez nazw odmianowych i ma fioletowe kwiaty. Są jednak dwie odmiany, które nadają się do uprawy pojemnikowej ze względu na mniejsze rozmiary:

  • Werbena patagońska ‘Little One’ – karłowa odmiana, która dorasta do 40-50 cm. Ma nieduże, fioletowe kwiaty. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu. Odmiana nie zawiązuje nasion.
  • Werbena ‘Lollipop’ – odmiana do 70 cm, która tworzy drobne kwiatostany o nieco innym kształcie – są główkowate i okrągłe. Roślina przyciąga owady, ale jest bardziej podatna na mróz. Nie nadaje się do zimowania w gruncie.

Werbena patagońska – nasiona i siew

Nasiona werbeny patagońskiej można kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym czy markecie. Jest dość popularna. W zasadzie siew jest całoroczny, jednak nie zawsze można wysadzić rośliny do ogrodu. Najlepszy termin na siew to marzec. Wtedy uprawa najlepiej się udaje – sadzonki wysadza się w maju, są więc już na tyle duże, by dobrze się przyjęły.

Nasiona zakupione w sklepie nie potrzebują już stratyfikacji. Wystarczy wysiać je na tacki, do doniczek produkcyjnych lub wielodoniczek i zapewnić im temperaturę od 20 do 26 stopni. Uprawa siewek skupia się na utrzymaniu wilgotnego podłoża. Najlepiej zwilżać je spryskiwaczem, by strumień wody nie uszkodził wysianych nasion. Siew szybko wschodzi, początkowo pojawią się małe siewki, które trzeba uszczknąć, gdy pojawi się kilka właściwych liści. Werbena sama wytwarza nasiona, można je zebrać. Zdarza się także samodzielny siew, jeśli nie zbierzesz przekwitłych kwiatostanów na czas.

Optymalna rozstawa dla rośliny to 30x40 cm, jednak niektóre odmiany potrzebują większej. Mniejsza rozstawa może zagłuszać werbeny, które nie będą się dobrze rozwijać. Wokół rośliny można posadzić jednak małe gatunki, na przykład niezapominajki.

Rozmnażanie werbeny patagońskiej

Przede wszystkim warto wiedzieć, że werbena często wysiewa się sama. Kwiaty zawiązują nasiona późno, bo w październiku, ale jeśli je zostawisz na roślinie, szybko się wysieją w ogrodzie samodzielnie. Można także je zebrać i przeprowadzić siew, jednak jest to trudniejsze.

Nasiona, które wysiewają się same mają dość duży zasięg. Naturalnie przechodzą stratyfikację zimą i wschodzą późną wiosną. Jednak rośliny mogą być nieco mniej okazałe, niż te, z których zrobi się sadzonki. Młode rośliny z samowysiewu można swobodnie przesadzać na nowe miejsca. Trzeba tylko zachować ostrożność, bo sadzonki przypominają wyglądem młode pokrzywy. W czasie plewienia chwastów trzeba sprawdzić, czy nie zostaną wyrwane młode rośliny.

Rozmnażanie z pobranego materiału jest trudniejsze. Nasiona potrzebują stratyfikacji w temperaturze od -4 do 4 stopni Celsjusza. Dlatego nie zawsze to się udaje w mieszkaniu, czasami lepszy bywa nieogrzewany garaż. Można włożyć je także po prostu do lodówki. Siew wykonuje się na plastikowe rozsadniki lub podkładki wypełnione ziemią. Należy pilnować optymalnego poziomu wilgoci. Sadzonki pikuje się już po wytworzeniu pierwszych liści, a do gruntu roślinę sadzi się w połowie maja. Warto wiedzieć, że rozmnażanie czasami się nie udaje. Nasiona werbeny zazwyczaj nie chcą współpracować i tylko mały odsetek wschodzi.

Sadzonki najczęściej mają jeden główny pęd. Jeśli jednak chcesz uzyskać bardziej rozkrzewione rośliny, trzeba uszczknąć wierzchołek. Wtedy roślina się rozkrzewi i będzie bardziej gęsta. Zabieg wpływa także na kwitnienie. Sprawdź także: Werbena pospolita - zastosowanie, właściwości lecznicze, działanie.

Stanowisko dla werbeny patagońskiej

Uprawa werbeny nie należy do najtrudniejszych. Tak naprawdę roślina ma dość małe wymagania, a obfite kwitnienie można uzyskać, zapewniając jej tylko podstawowe warunki.

Werbena patagońska w ogrodzie, a także wymagania, uprawa i opis rośliny oraz najważniejsze informacje
Werbena patagońska, atrakcyjna roślina do ogrodu i jej wymagania, opis oraz zasady uprawy krok po kroku

Werbena patagońska lubi słońce i ciepło. Poza tym potrzebuje średnio żyznego, ale dość wilgotnego podłoża. Gleba powinna być przepuszczalna. Standardowa ziemia ogrodowa czy doniczkowa będą w zupełności wystarczające.

Werbena patagońska i jej pielęgnacja krok po kroku

Werbena patagońska to mało wymagająca roślina. Jest to jednak roślina dość wrażliwa na spadki temperatury. Zamiera, jeśli lato jest chłodne, a przy spadku temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza po prostu ginie. Jednak w czasie pięknej pogody jest po prostu wspaniała, pełna uroku. Najważniejszą zasadą jest utrzymanie wilgotnego podłoża, dlatego trzeba jej regularnie dostarczać odpowiednią ilość wody.

Do tego roślinę trzeba dość regularnie nawozić. Jednak trzeba zachować ostrożność – należy unikać nawozów azotowych, ponieważ wtedy roślina będzie wytwarzała więcej liści. Aby ładnie kwitła, trzeba dostarczać jej nawozów zawierających potas i fosfor. Dobrze sprawdzą się uniwersalne preparaty do roślin kwitnących.

Zimowanie werbeny patagońskiej

Uprawa jest utrudniona przez to, że roślina kiepsko znosi zimę. Zimowanie w gruncie wymaga osłon. Dobrze sprawdza się okrycie z gałązek świerkowych lub słomy. Korzenie warto zabezpieczyć także warstwą liści. W październiku obcina się przekwitłe kwiatostany. Można jednak zostawić je na roślinie do wiosny, wtedy jednak trudniej ochronić ją przed mrozem.

Zimowanie można przeprowadzić także w pomieszczeniach. Wystarczy obciąć łodygi, a kępy wykopać i wsadzić do doniczek i przetrzymać w pomieszczeniu, w którym będzie powyżej 0 stopni. Podobnie robi się z pelargoniami. Bylina szybko odbije na wiosnę. Wysadza się ją w połowie maja, kiedy mija ryzyko pojawienia się przymrozków.

ikona podziel się Przekaż dalej