Żarnowiec miotlasty - krzewy ozdobne

Krzew dekoracyjny - charakterystyka

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) jest krzewem zaliczającym się do rodziny bobowatych. Można go spotkać dziko rosnącego na terenie naszego kraju, szczególnie na Północy oraz na Południu Polski. Krzew dekoracyjny dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Roślina wyróżnia się licznymi pędami, które są bardzo mocno rozgałęzione. Gałązki obsypane są licznymi, drobnymi listkami, które u nasady są trójlistkowe, natomiast na samych końcach pędów już pojedyncze.

Okres kwitnienia przypada najczęściej na przełomie maja i czerwca. Zazwyczaj roślina wydaje żółte kwiaty o żółtym zabarwieniu. Jednak spotykane są również odmiany krzewów, które kwitną na biało lub czerwono. Charakterystyczne dla kwiatów jest ich budowa składająca się z górnego żagielka, a także dwóch bocznych skrzydełek i dolnych łódeczek. Liczne kwiaty, które pojawiają się na krzewie, następnie przeradzają się w owoce w postaci dość dużych strąków o długości 5 cm. Krzew dekoracyjny znajduje swoje zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale również w parkach, a nawet wykorzystywany jest do stabilizacji piaszczystych wydm.

Krzew Citisus - popularne odmiany

Żarnowiec żółty jest najpopularniejszą odmianą żarnowca miotlastego. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna dostępna odmiana tego coraz popularniejszego krzewu. Jeżeli zależy nam na kwiatach w innych kolorach, to warto poszukać również innych odmian. Dzięki temu w naszym ogrodzie możemy mocno urozmaicić krajobraz.

Do popularnych odmian żarnowca miotlastego zaliczymy m.in.:

  • Żarnowiec miotlasty Apricot Gem - odmiana wyróżniająca się żółto-pomarańczowymi kwiatami, z czego duże płatki są intensywnie żółte
  • Żarnowiec miotlasty Hollandia - jest to krzew dekoracyjny, który osiąga maksymalną wysokość ok. 1,3 metra. Roślina na przełomie maja i czerwca obsypana jest różowo-białymi kwiatami.
  • Żarnowiec miotlasty Jessica - ciekawy okaz szczodrzeńca, który wyróżnia się ciemnożółtymi kwiatami z czerwonymi przebarwieniami w środkach. Rozłożysty krzew cytisus dorasta maksymalnie do 1,5 metra wysokości.
  • Żarnowiec miotlasty Lena - bardzo popularna odmiana, której kwiaty mienią się w odcieniach żółtego wraz z jasnoczerwonymi bocznymi płatkami. Roślina dorasta do ok. 1,3-1,5 metra wysokości. Niestety ta odmiana nie jest zbyt odporna na ujemne temperatury.
  • Krzew Cytisus Zeelandia - w okresie kwitnienia pojawiają się wyjątkowo dekoracyjne kremowo-różowe kwiaty. Roślina dorasta do ok. 1,3 metra wysokości.
  • Żarnowiec miotlasty czerwony Roter Favorit - odmiana kwitnąca na czerwono. Same kwiaty posiadają nieco jaśniejszy środek, przez co roślina prezentuje się niezwykle efektownie na tle zielonego krajobrazu w ogrodzie. Krzew dorasta do ok. 1,5 metra wysokości.
  • Krzew cytisus Purpurowy Atropurpureum - jest to odmiana wyróżniająca się dość mocno swoim pokrojem. Ponieważ krzew dekoracyjny dorasta zaledwie do 50 cm wysokości, a jego pędy mocno pokładają się na ziemi. Kwiaty w kolorach jasnego różu i fioletu pojawiają się na przełomie maja i czerwca.
  • Żarnowiec miotlasty czerwony Boskoop Ruby - kwiaty w odcieniu rubinowym, które pojawiają się na pokładających się pędach. Dlatego odmiana ta wyróżnia się bardzo szerokim pokrojem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Żarnowiec miotlasty - uprawa i pielęgnacja

Krzywy ozdobne żarnowca - wymagania uprawowe w ogrodzie

Uprawa żarnowca miotlastego nie jest zbyt trudna, ponieważ krzew doskonale przystosowuje się do bardzo trudnych warunków. Tam gdzie nie ma urodzajnej gleby, a występuje piasek lub żwir, krzew będzie się bardzo dobrze rozwijał. Żarnowiec żółty natomiast nie toleruje wapiennego podłoża o odczynie zasadowym. Roślina również źle znosi wysokie zasolenie gleby. Natomiast doskonale radzi sobie w czasie suszy. Zatem nie musimy pamiętać o specjalnym podlewaniu krzewu.

Kwiaty żarnowca miotlastego w ogrodzie, a także odmiany, pielęgnacja i uprawa oraz wymagania krok po kroku
Żarnowiec miotlasty krok po kroku, czyli gatunek i odmiany, pielęgnacja, uprawa, wymagania oraz sadzenie

Krzew cytisus najlepiej posadzić na stanowisku słonecznym, które będzie osłonięte od wiatru. To pomoże w przetrwaniu mrozów, na które gatunek ten nie jest zbyt odporny. Zatem zaleca się okrywanie rośliny na sezon zimowy. Jeżeli dojdzie do przemarznięcia pędów, należy je wiosną przyciąć, co pozwoli na skuteczne zregenerowanie się krzewu. Krzew ciekawie prezentuje się zarówno w swoim naturalnym pokroju, jak i również na pniu. Ten ostatni idealnie sprawdzi się jako soliter na trawniku lub na tle iglaków. Krzewami ozdobnymi możemy również obsadzać skarpy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Jak pielęgnować żarnowiec miotlasty?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne przycinanie żarnowca. Cięcie może odbywać się dwa razy do roku. Po okresie zimowym wycinamy wszystkie przemarznięte, uszkodzone, a także wyschnięte pędy. Natomiast drugi termin cięcia przypada w lipcu, czyli po przekwitnięciu. W tym terminie również pozbywamy się uszkodzonych oraz chorych pędów. Przy okazji możemy zadbać także o formowanie krzewu do docelowego pokroju.

Latem również możemy przeprowadzić rozmnażanie. W tym celu pobieramy jeszcze zielone pędy, których długość nie powinna przekraczać ok. 10 cm. Możemy zastosować ukorzeniacz, jeżeli zależy nam na szybszym pojawieniu się korzeni. Na cały okres jesienno-zimowy, młode sadzonki umieszczamy w piasku wymieszanym z torfem. Nie możemy zapomnieć o tym, aby sadzonka była utrzymywana w dość wysokiej wilgotności powietrza. Żarnowiec należy regularnie zraszać wodą, dzięki czemu roślina nie uschnie. Gdy pojawią się korzenie, krzew ozdobny jest gotowy do posadzenia w gruncie. Termin ten powinien przypaść na wczesną wiosnę.

Krzew dekoracyjny - ceny

Żarnowiec żółty ze względu na swoje niewielkie wymagania uprawowe, a także przepiękne kwiaty, cieszy się coraz większym uznaniem wśród ogrodników. Dlatego właśnie warto sprawdzić, w jakich cenach można zakupić sadzonki różnych odmian. Dla porównania, w poniższym zestawieniu znajdują się także ceny innych roślin ozdobnych.

Przykładowe ceny popularnych odmian żarnowca miotlastego

Nazwa odmiany

Cena

Żarnowiec Apricot Gem żółto-pomarańczowy

26,73 zł

Żarnowiec miotlasty czerwony Boskoop Ruby

26,73 zł

Żarnowiec miotlasty czerwony Roter Favorit

26,73 zł

Żarnowiec miotlasty Vanesse Cytisus scoparius

5,40 zł

Żarnowiec miotlasty Cytisus scoparius, łatwa pielęgnacja

10,45 zł

Żarnowiec Boskoop Ruby na pniu

79,00 zł

Bylina Akant miękki

10,00 zł

Bylina Bodziszek czarny

12,00 zł

Żarnowiec biały Albus Cytisus praecox

18,00 zł

Żarnowiec Hollandia

18,00 zł

Żarnowiec Lena

18,00 zł

Żarnowiec wczesny White Lion

14,00 zł

Abelia mosańska, wys. 50 cm

44,00 zł

Amfora siwa

19,00 zł

Azara microphylla Variegata

86,00 zł

Budleja Dawida Flower Power

36,00 zł

Enkiant dzwonkowaty wys. 60-80 cm

84,00 zł

Eukaliptus górski niebieski wys. 60-80 cm

85,00 zł

Hibiscus Lavender Ketmia syryjska wys. 50 cm

32,00 zł

Hortensja bukietowa Bobo

58,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii kwiaty