Żurawka krok po kroku - wymagania, odmiany, pielęgnacja, ziemia
Jedną z ciekawszych bylin spotykaną w ogrodach jest żurawka ogrodowa. Roślina cechująca się niedużymi, ale za to bardzo ładnymi kwiatami przyozdobi nie tylko rabaty, inne kwiaty cebulowe, trawy ozdobne, ale również ogródki skalne. Warto dowiedzieć się, jakimi wymaganiami uprawowymi wyróżnia się żurawka, a także na co zwrócić szczególną uwagę podczas jej pielęgnacji.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Żurawka w ogrodzie
Żurawka ogrodowa (Heuchera) - charakterystyka
Żurawka ogrodowa (Heuchera) jest byliną zaliczającą się do rodziny skalnicowatych. W naturalnych warunkach występuje w Ameryce Północnej, najczęściej na obszarach skalistych, a także na terenach nadmorskich. Kwiaty ogrodowe dorastają do 70 cm wysokości. W jej wyglądzie warto zwrócić uwagę na ozdobne liście, które często przybierają kolor purpury. Ze względu na to, że są one zimozielone, stanowią one dekoracyjny akcent w ogrodach przez cały rok.
Drobne kwiaty w kolorze różowym lub czerwonym, tworzą kielichy składające się z 5 płatków. Okres kwitnienia rozpoczyna się już w maju i trwa aż do sierpnia. Po tym okresie pojawiają się torebki, w których znajduje bardzo duża liczba nasion. Żurawka pięknie prezentuje się nie tylko na rabatach kwiatowych, ale również wykorzystywana jest w bukieciarstwie. Rośliny ogrodowe nadają się także do suszenia.
Odmiany żurawki (Heuchera)
Żurawka w ogrodzie może przybierać nieco inny pokrój, kolor liści i kwiatów. Wszystko zależy od tego, na jakie gatunki i odmiany żurawki się zdecydujemy. Jeżeli chodzi o popularne gatunki żurawki, to do nich zalicza się m.in.:
- Żurawka drżączkowata - gatunki żurawki, które nie dorastają zbyt wysoko. Niektóre odmiany wyróżniają się białawymi liśćmi. Oczywiście największą ozdobą są kwiaty w formie niedużych dzwonków. Żurawka drżączkowata kwitnie od czerwca do sierpnia. Decydując się na te odmiany żurawki, należy pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w czasie suszy. Żurawka drżączkowata najlepiej czuje się w cieniu wyższych roślin ogrodowych.
- Żurawka drobnokwiatowa - cechą charakterystyczną tej rośliny są drobniutkie kwiaty wpadające w beżoworóżowy odcień. Odmiany te wyróżniają się krótszym okresem kwitnienia, trwającym zaledwie od maja do czerwca. Rośliny ogrodowe tego gatunku świetnie sprawdzą się również w uprawie pojemnikowej na balkonie lub tarasie.
- Żurawka krwista - kwiaty ogrodowe w kolorze czerwieni zebrane są w wiechowate kwiatostany. Oprócz kwiatów cechą charakterystyczną są nieduże liście o nerkowatym kształcie. Żurawka w ogrodzie tej odmiany dorasta do 40 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Kwiaty ogrodowe tego gatunku również źle znoszą bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Wybierając popularne odmiany żurawki, których nasiona i sadzonki są dostępne w sprzedaży, warto wziąć pod uwagę:
- Citronelle - odmiany żurawki dorastają do 50 cm wysokości. Za dekoracyjne uchodzą jasnozielone lub żółtozielone liście, a także kremowe lub białe kwiaty. Okres kwitnienia przypada od czerwca do lipca. Rośliny ogrodowe tej odmiany doskonale prezentują się na skalniakach, rabatach kwiatowych, a także w uprawie pojemnikowej.
- Binoche - żurawka w ogrodzie tej odmiany pięknie zaprezentuje się na tle zielonych roślin. Jej wyróżnikiem są bordowe, prawie czarne liście. W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiatki w kremowym odcieniu.
- Key Lime Pie - odmiany żurawki dorastające nawet do 60 cm wysokości. Rośliny ogrodowe wyróżniają się prawie żółtymi liśćmi, na których tle pojawiają się białe kwiaty. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.
- Amber Lady - niewysokie odmiany dorastające zaledwie do 30 cm wysokości. Liście o zabarwieniu purpurowym lub różowym z silnym unerwieniem, są wyjątkową dekoracją rośliny. W okresie od maja do czerwca pojawiają się białe kwiaty.
- Amethyst Myst - odmiany dorastające w okresie kwitnienia do 65 cm wysokości. Żurawka w ogrodzie wyróżnia się bordowym ulistnieniem. Natomiast od maja do lipca pojawiają się różowe kwiaty zebrane w luźne wiechy.
Rośliny ogrodowe - uprawa żurawki
Sadzonki żurawki - wymagania uprawowe
Żurawka ogrodowa najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym. Dlatego warto zapewnić jej sąsiedztwo nieco wyższych roślin. Odmiany o jaśniejszych liściach będą potrzebowały nieco więcej promieni słonecznych od roślin z ciemnym ulistnieniem. Podłoże powinno być żyzne z dość dużą warstwą próchniczną. Ważne jest jednak, aby gleba była przepuszczalna. Żurawka w ogrodzie będzie najlepiej rosła na glebie o odczynie obojętnym.
Już wiemy, że kwiaty ogrodowe najlepiej sprawdzą się na rabatach, a także na skalniakach. Dobrze znoszą sąsiedztwo krzewów, a nawet drzew. Niewysokie odmiany świetnie sprawdzą się również w uprawie pojemnikowej na tarasie lub balkonie. Oprócz tego, że ciekawie prezentują się w towarzystwie różnych odmian, które wyróżniają się innym ubarwieniem liści, to także możemy je posadzić także w pobliżu szałwii lub kocimiętki. Dobrze sprawdzi się także trytoma, trawy ozdobne lub kwiaty cebulowe, które ciekawie zaprezentują się na tle barwnych liści żurawki.
Żurawka w ogrodzie - kiedy sadzić?
Sadzonki żurawki ogrodowej możemy sadzić w dwóch terminach: wiosną oraz jesienią. Należy jednak pamiętać, że roślina jest mało odporna na przymrozki. Dlatego należy ją przed sezonem zimowym ściółkować przy pomocy kory lub agrowłókniny. Ponadto zaleca się, aby sadzonki żurawki nie przekraczały liczby 10 sztuk na jednym metrze kwadratowym. Natomiast sadzonki żurawki, które rosną w tym samym miejscu od kilku lat, warto przesadzić w zupełnie nowe miejsce.
Żurawka w ogrodzie najlepiej sprawdzi się na skalniakach lub tworząc obwódki ogrodowe. Jako rośliny zimozielone będą ozdobą przez cały rok. To właśnie liście są największą dekoracją przez znakomitą większość czasu. Żurawka ogrodowa jest doskonałą rośliną dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na własny ogród. Ponieważ nadaje się ona do uprawy pojemnikowej. Na tarasie lub na balkonie, warto jej wtedy zapewnić ekspozycję wschodnią lub północną.
Żurawka heuchera – pielęgnacja
Kwiaty ogrodowe żurawki - jak pielęgnować?
Żurawka heuchera zalicza się do roślin mało wymagających. Tak naprawdę potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozami, ale jedynie w północno-wschodnich regionach Polski. Nie powinniśmy zapominać także o regularnym nawadnianiu byliny, ponieważ na suchym podłożu bardzo szybko marnieje. Nie możemy także doprowadzać do tego, by podłoże było mokre. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, będzie podlewanie rośliny w czasie suszy.
Chociaż żurawka heuchera nie zalicza się do zbyt wysokich roślin, to jednak warto pamiętać o jej regularnym przycinaniu. Cięcie wykonujemy wiosną, jeszcze zanim na dobre rozpocznie się okres wegetacji. Pielęgnacyjne przycinanie polega przede wszystkim na usunięciu starych, przemarzniętych oraz zniszczonych pędów. Dzięki temu rośliny ogrodowe będą się jeszcze lepiej rozwijać i zwiększymy szanse na ich obfite kwitnienie.
Choroby i rozmnażanie żurawki
Tak naprawdę rozmnażanie żurawki nie zalicza się do zbyt skomplikowanych czynności. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, którymi należy się kierować. Pierwszym rozwiązaniem na rozmnażanie żurawki są oczywiście nasiona. Najlepiej jest je zakupić w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Wybierając nasiona jako sposób na rozmnażanie żurawki, należy uzbroić się w bardzo dużą cierpliwość. Natomiast pobierając nasiona ze starych sadzonek nie zawsze zabieg powielenia roślin zakończy się sukcesem.
Znacznie łatwiejszym i szybszym sposobem na rozmnażanie żurawki, jest podział tzw. rozetki. Z jednej matecznej sadzonki możemy uzyskać przynajmniej dwie nowe sadzonki. Młode żurawki sadzimy w pojemnikach lub w nowym miejscu w ogrodzie. Pamiętając o tym, że żurawka najlepiej rozwija się w półcieniu. Rozmnażanie żurawki poprzez podział rozetki wykonujemy wiosną lub jesienią.
Żurawka ogrodowa, której pielęgnacja nie jest do końca prawidłowa, niestety może być podatna na różnego rodzaju choroby, szczególnie na szarą pleśń. Pamiętajmy, że w półcieniu przy zbyt dużym zagęszczeniu roślin oraz przesadzonej wilgoci, patogeny grzybowe rozwijają się znacznie szybciej. Wszystkie kwiaty ogrodowe, w tym także żurawkę powinniśmy spryskać odpowiednimi preparatami. Jednak najlepszym rozwiązaniem polegającym na zapobieganiu chorobom, jest odpowiednia pielęgnacja rośliny.