Lawenda w ogrodzie

Lawenda to roślina, która radzi sobie dobrze w glebie podczas krajowej zimy oraz z występującymi wtedy przymrozkami. W polskich ogrodach najczęściej spotyka się lawendę wąskolistną, pośrednią, francuską oraz hiszpańską. Z mrozem najlepiej poradzi sobie lawenda wąskolistna. Nieco wrażliwsza jest lawenda pośrednia. Z kolei francuska i hiszpańska sątraktowane raczej jako jednoroczne. Ewentualnie można je zimować w chłodnym pomieszczeniu z oknem.

Warto wiedzieć, iż większa część gatunków lawendy ma swoje korzenie w klimacie śródziemnomorskim, dlatego preferują one wyższe temperatury niż krajowe. Zatem można stwierdzić, że przemarznięcie lawendy jest możliwe. Będąc zapobiegawczym, warto okryć ją na zimę.

Nawet mrozoodporne gatunki nie zawsze są w stanie przetrwać zimową aurę. Wszystko zależy od stopnia mrozu, wiatru czy ilości okrywy śnieżnej. Aby, ochronić lawendę przed zmianami pogodowymi warto ją zabezpieczyć. Wówczas na wiosnę wystarczy się nią odrobinę zająć, by znów pięknie wyglądała.

Kiedy lawenda budzi się do życia po zimie? Termin zależy od tego, jaka była zima. Zwykle jest to kwiecień.

Jak sprawdzić, czy lawenda na pewno jest sucha?

Nasza lawenda wygląda na całkowicie suchą? To może być tylko mylne wrażenie. Trzeba zajrzeć do jej środka, żeby upewnić się co do jej żywotności. Poleca się wówczas mocno nagiąć jej gałązkę. Jeśli okaże się, że jest giętka i nie złamie się to oznaka, że jej stan jest dobry. Można także naciąć fragment pędu i zobaczyć, czy jest oznaka życia w jego wnętrzu.  Grunt to znaleźć choć odrobinę, a na pewno sobie poradzi przy naszej pomocy.

Sprawdź, jak dbać o monsterę w doniczce.

Co zrobić, gdy lawenda po zimie jest sucha?

Jeśli nie jesteśmy pewni co do żywotności naszej lawendy lub niestety uschła zupełnie, można jeszcze spróbować ją uratować w kilku krokach. Dobra pielęgnacja to podstawa.

  1. Kąpiel w wodzie

Lawenda bardzo lubi wodę. Wykopujemy ją z ziemi oraz umieszczamy w pojemniku z wodą na około 5-7 godzin. Poddając ją temu zabiegowi, przenieśmy ją w cieniste miejsce. Następnie wyciągnijmy w celu odsączenia nadmiaru wody.

  1. Przesadzanie do nowej ziemi

Nawodnioną lawendę umieśćmy w dołku ze świeżą ziemią. Jaką ziemię lubi lawenda? Przepuszczalną o odczynie lekko obojętnym lub zasadowym. Istnieją gotowe mieszanki ziemi, przygotowane specjalnie na potrzeby lawendy.  Zawierają m.in. torf, korę kompostową, perlit, piasek, kredę (wapń) oraz odrobinę nawozu mineralnego. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest zbyt kwaśna, to koniecznie trzeba ją odkwasić. W takim podłożu lawenda nie będzie dobrej kondycji. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, kiedy kwitnie lawenda.

  1. Przycinanie

Kolejnym krokiem będzie cięcie lawendy. Kiedy obcinać? Wykonuje się ten zabieg na przełomie marca i kwietnia. Gałązki rośliny przycina się na wysokości około 1/3 długości, czyli powyżej ich nagich części. Uważajmy, aby nie przyciąć jej za dużo. Cięcie to najważniejszy zabieg w uprawie lawendy. Tylko cięta każdego roku lawenda będzie ładnie się krzewiła i kwitła. Cięcie lawendy nie dopuści do jej nadmiernego zdrewnienia.

Niektórzy ogrodnicy dokonują cięcia lawendy w sierpniu - po zakończeniu kwitnienia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że cięcie wykonane zbyt późno wpłynie negatywnie na radzenie sobie rośliny zimą. Bezpieczniej jest robić to wiosną.

Kępa lawendy w ogrodzie, a także co zrobić, gdy lawena po zimie jest sucha
Uprawa i pielęgnacja lawendy po zimie oraz co zrobić, gdy lawenda po zimie jest sucha
  1. Nawożenie

Kolejnym krokiem będzie podlanie lawendy odrobiną nawozu wieloskładnikowego np. Agrecol –nawóz do lawendy (zawiera azot, potas i fosfor). Trzeba zrobić to zgodnie z zaleceniem producenta na etykiecie, ponieważ lawenda nie toleruje przenawożenie, jak mało która roślina.

Jeśli te zabiegi nie pomogą, to niestety będzie trzeba ją wyrzucić. W chłodniejszych rejonach Polski odpuśćmy uprawę gatunków mało odpornych na mrozy np. lawenda francuska i hiszpańska. Te można uprawiać w pojemnikach, które można przenieść do pomieszczenia na zimę.

Sprawdź jak podlewać rośliny drożdżami.

Przygotowanie lawendy ogrodowej do zimy

Lawendę można lepiej przygotować do zimy za sprawą pewnych czynności. Oto kilka propozycji:

  • w sierpniu zaprzestajemy nawożenia z udziałem azotu, zaś wprowadzamy nawozy z potasem (ten wpływa na drewnienie pędów)  np. nawóz jesienny do roślin ozdobnych,
  • z początkiem jesieni oraz nadejściem chłodniejszych dni podsypujemy roślinę kompostem, który dostarczy składników pokarmowych, a także poprawi strukturę gleby,
  • kopczykujemy lawendę tuż przy ziemi, dość grubą warstwą np. ściółki, igliwia, torfu,
  • przy pierwszych dniach z temperaturą poniżej 0 st. C można dodatkowo osłonić roślinę. Co do tego najlepiej użyć? Słomy, gałązek iglaków lub agrowłókniny. W przypadku, gdy zdecydujemy się na agrowłókninię trzeba pamiętać, że w czasie odwilży wiosennej trzeba ją ściągnąć, by zapewnić lawendzie przepływ powietrza. Nie można doprowadzić do jej zaparzenia się, bo sprzyja to chorobom grzybowym.

Wszystkie te zabiegi stosujemy w celu zapobiegania jej ewentualnemu przemarznięciu i zaschnięciu.

ikona podziel się Przekaż dalej