Warunki jakich potrzebuje lawenda do właściwego wzrostu

Jakie warunki glebowe należy stworzyć dla roślin ogrodowych

Czasem zdarza się, że nawet łatwe w uprawie rośliny nie rosną dobrze w naszym ogrodzie. Piękne krzewy kwitnące na żółto, a nawet niewymagające kwiaty jak aster gawędka czy lawenda, marnieją i nie rozwijają się właściwie. Przyczyną może być niewłaściwa gleba w ogrodzie.

Początkujący ogrodnicy nie zawsze zwracają uwagę na rodzaj gleby, który mają w ogrodzie. Jednak właśnie gleba decyduje o tym, jakie rośliny warto sadzić i jakie znajdą na niej dobre warunki wzrostu. Dlatego też już na etapie planowania ogrodu należy zbadać rodzaj ziemi. Bierzemy pod uwagę takie kryteria, jak:

  • wilgotność gleby,
  • rodzaj gleby (lekka, średni lub ciężka),
  • żyzność gleby i zawartość próchnicy,
  • zawartość składników odżywczych i przyswajalnych dla roślin pierwiastków,
  • pH gleby.

Można pobrać próbkę gleby i wysłać ją do Okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, które oceni właściwości gleby. Istnieje jednak sporo metod samodzielnego zbadania gleby. Aby poznać rodzaj gleby wystarczy rozetrzeć próbkę ziemi w palcach. Im bardziej ziemia brudzi palce, tym bardziej jest ciężka i gliniasta. Natomiast gleba lekka, piaszczysta nie brudzi palców i rozsypuje się.

Odczyn pH gleby badamy przy pomocy kwasomierza lub papierka lakmusowego. Występują następujące rodzaje gleby:

  • kwaśny - pH 4,5-5,5,
  • lekko kwaśny - pH 5,6-6,5,
  • obojętny - pH 6,6-7,2,
  • zasadowy - pH powyżej 7,3.

Mając podstawową wiedzę na temat gleby na naszym ogrodzie, możemy odpowiednio zaplanować nasadzenia. Najprostszym rozwiązaniem jest dobranie roślin, dla których dana gleba będzie odpowiednia. Jeśli zależy nam na poszczególnych roślinach możemy zmienić nieco warunki glebowe poprzez odpowiednie nawożenia lub stosowanie różnych dodatków do gleby. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Jakie jest najlepsze podłoże dla lawendy

Najbardziej odpowiednim gatunkiem lawendy uprawianym w naszym kraju jest lawenda angustifolia, czyli lawenda wąskolistna. Jest to jedyny gatunek lawendy, który jest wystarczająco mrozoodporny, dlatego też może być uprawiany w gruncie jako roślina wieloletnia. Pozostałe gatunki lawendy, jak lawenda francuska, szerokolistna, pośrednia, hiszpańska i inne, nadają się tylko do uprawy w gruncie jako rośliny jednoroczne lub do uprawy w pojemnikach, które na zimę wnosimy do domu.

Lawenda idealnie nadaje się na rabaty bylinowe, gdyż długo i ładnie kwitnie. Świetnym tłem dla lawendy będą krzewy kwitnące na żółto, które będą pasowały kolorystycznie. Lawenda wąskolistna dobrze komponuje się z krzewami róż, których system korzeniowy nie konkuruje z lawendą. Jeśli chcemy stworzyć rabatę w odcieniach fioletu, fajnym dodatkiem będzie aster gawędka, który, podobnie jak lawenda, lubi glebę lekko zasadową. Bardzo często uprawiamy lawendę w dużych donicach, gdyż świetnie pasują one do ogrodu w stylu śródziemnomorskim. W tym przypadku również musimy zadbać o odpowiednie podłoże, które zapewni, że lawendy będą się prawidłowo rozwijać.

Sadzenie lawendy w pojemniku, a także jaka ziemia do lawendy różnych gatunków
Ziemia do lawendy będzie najlepsza, czyli preferowane podłoże do uprawy lawendy w ogrodzie

Lawenda angustifolia, jak również inne gatunki lawendy, lubi ziemię zasadową, zasobną w wapń. Roślina ta potrzebuje gleby przepuszczalnej, która nie zatrzymuje wody. W naturze lawenda rośnie na suchych zboczach wzgórz, dlatego dobrze znosi suszę, natomiast nie toleruje gleby podmokłej.

Jaka jest najbardziej odpowiednia ziemia do lawendy:

  • podłoże suche,
  • gleba lekko zasadowa (odczyn w przedziale 6,5 – 7,5),
  • przeciętna gleba ogrodowa,
  • podłoże przepuszczalne i dobrze zdrenowane,
  • podłoże próchnicze,
  • miejsce słoneczne, ciepłe.

Co robić jeśli planujemy posadzenie lawendy w ogrodzie, lecz dostępna gleba nie jest dokładnie tym, czego lawenda potrzebuje? Bardzo ważnym czynnikiem jest przepuszczalność gleby, czyli zdolność do przesączania wody. Gleba ilasta lub gliniasta trudniej przepuszcza wodę i powietrze. Natomiast gleba przepuszczalna, gruboziarnista, z łatwością przepuszcza wodę, dzięki czemu nie ma zastoin wilgoci. Ziemia do lawendy powinna być odpowiednio przepuszczalna, gdyż roślina ta nie znosi utrzymywania się nadmiaru wilgoci.

Co robić jeśli dysponujemy ciężką, gliniastą glebą? Czy możemy posadzić lawendę? Jednym ze sposobów umożliwiających uprawę lawendy jest wymiana gleby na danej grządce. Innym sposobem poprawienia warunków glebowych dla lawendy, jest wymieszanie gleby na danej rabacie z piaskiem, żwirem lub kamyczkami. Dzięki temu przepuszczalność gleby się zwiększy. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie odpowiedniego drenażu pod krzewy lawendy. W miejscu sadzenia lawendy, pod warstwą właściwej ziemi, tworzymy warstwę drenażu z kamyków, żwiru lub piasku.

Lawenda preferuje ziemię o odczynie zasadowym, choć może rosnąć także w glebie o odczynie obojętnym. Odczyn pH gleby oznacza ilość jonów wodorowych. W Polsce występuje przewaga gleb kwaśnych. Dlatego też może się okazać, że gleba w ogrodzie ma odczyn kwaśny. Czy można wówczas myśleć o sadzeniu lawendy? Odczyn gleby można zmienić na bardziej zasadowy przez wapnowanie, czyli stosowanie nawozów takich, jak wapniowe, wapniowo-magnezowe, kredowe lub dolomitowe. Wapnowanie sprawia, że składniki mineralne zawarte w glebie stają się bardziej przyswajalne dla roślin. Nawozy wapniowe wysypujemy na mokrą ziemię i dobrze mieszamy z glebą. Jeśli okaże się, że ziemia do lawendy jest zbyt zasadowa, wtedy stosujemy nawozy zakwaszające lub do dołka pod lawendę dodajemy kwaśny torf lub rozłożoną korę sosnową.

ikona podziel się Przekaż dalej