Lawenda angustifolia - charakterystyka, pielęgnacja, przycinanie, zimowanie
Jakie długo kwitnące kwiaty wybrać do ogrodu? Jeśli szukamy kwiatów jesiennych idealny będzie aster chiński. Natomiast długo kwitnącą byliną, która kwitnie już od wiosny jest lawenda. Aster chiński nie przetrwa zimy w gruncie, zaś śródziemnomorska lawenda wymaga w tym celu starannych zabiegów pielęgnacyjnych. Lecz dobrze prowadzona może rosnąć w ogrodzie wiele lat. Wyjaśniamy, jak wygląda uprawa lawendy, sadzenie i jakie są jej wymagania. Doradzamy, kiedy przycinać lawendę.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Lawenda angustifolia, wąskolistna - odmiany i kwitnienie
Lawenda - gatunki i odmiany
Śródziemnomorska lawenda od dawna rozpowszechniła się w polskich ogrodach i na działkach. Ta nieduża roślina zachwyca nie tylko wyglądem swoich fioletowych kwiatków, lecz także urzekającym zapachem. Kwiat ten ma liczne zastosowania, nie tylko ozdobne.
Lawenda jest rośliną jasnotowatą, która pochodzi ze rejonu Morza Śródziemnego. Naturalnie występuje w pasie od wysp Kanaryjskich po Indie. W środowisku naturalnym porasta suche zbocza gór. Lawenda jest byliną, a właściwie krzewinką o zdrewniałych pędach, która dorasta do wysokości 1.5 metra. W naszym klimacie najchętniej sadzona jest lawenda angustifolia, wąskolistna, która odznacza się odpowiednią mrozoodpornością. W ogrodach ceniona jest nie tylko ze względu na długie i dekoracyjne kwitnienie, lecz także na piękny zapach.
Lawenda wąskolistna - charakterystyka:
- bylina, krzewinka o zdrewniałych pędach,
- roślina zimozielona,
- wysokość: do 1,5 metra,
- kwiaty: okółkowe zebrane w kłosy,
- kolor kwiatów: fioletowy, w odmianach także biały i różowy,
- kwitnienie: od czerwca do sierpnia.
Lawenda jest rośliną obszaru śródziemnomorskiego, dlatego też lubi stanowisko słoneczne i ciepłe. W naszym klimacie największym problemem jest przezimowanie lawendy w gruncie lub w doniczce. Poszczególne gatunki i odmiany mają różne preferencje co do temperatury zimowania, dlatego też należy sprawdzić ich wymagania. Delikatne rośliny, na przykład lawendę francuską, lepiej uprawiać w donicach, które na zimę przenosimy do pomieszczenia. Gatunkiem, który dobrze zimuje w Polsce jest lawenda wąskolistna.
Gatunki lawendy, które możemy uprawiać w Polsce:
- lawenda wąskolistna,
- lawenda pośrednia,
- lawenda francuska,
- lawenda hiszpańska,
- lawenda wielodzielna.
Najbardziej popularna lawenda wąskolistna doczekała się wyhodowania wielu odmian, które różnią się wielkością i kolorem. Występują odmiany wysokie dorastające do 70 cm, jak również karłowate osiągające wysokość 30 cm. Odmiany prezentują takie kolory kwiatów jak: biały, różowy, fioletowy, niebieski, ciemnofioletowy, a nawet granatowo purpurowy.
Lawenda angustifolia, wąskolistna - zastosowanie w ogrodzie
Lawenda jest uprawiana przede wszystkim jako roślina ozdobna, lecz ma także inne zastosowania. Popularne jest stosowanie lawendy w kosmetyce, ze względu na zapach. Zasuszone pędy lawendy odstraszają mole, dlatego też wkładane są do szaf ubraniowych. Olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Dodaje się go do relaksującej kąpieli. Kwiat lawendy jest również surowcem zielarskim, służącym do wyrobu olejku lawendowego. Olejek lawendowy służy do inhalacji na przeziębienie, zaś napary z suszonych kwiatów lawendy pije się w celach rozgrzewających. Co ciekawe, lawenda może być także przyprawą do tłustych mięs.
Lawenda ozdobna i miododajna stanowi idealną dekorację ogrodu. Idealnie nadaje się na rabaty lub tło dla innych roślin. Starsze rośliny rozwijają pokaźne kępy, które świetnie wyglądają na rabacie. Mniejsze sadzonki można wykorzystać do obsadzania obrzeży rabat lub miejsc wzdłuż ścieżek ogrodowych czy ogrodzeń. Co ciekawe, lawenda świetnie pasuje do róży, nie tylko kolorystycznie lecz także uprawowo. Mimo, że rośliny te mają inne wymagania uprawowe, dobrze będą rosły obok siebie, ze względu na różny system korzeniowy. Lawenda kwitnie od czerwca do sierpnia, lecz nawet po przekwitnięciu blado zielone, omszałe liście stanowią ozdobę ogrodu.
Do lawendy pasują także śródziemnomorskie zioła. Lawenda jest typową rośliną do ogrodu w stylu śródziemnomorskim. Sprawdzi się jednak w różnych stylach ogrodów. Pasuje także na skalniaki, gdyż jest to roślina górska, dobrze znosząca suszę i zasadowy odczyn gleby. Uprawa lawendy pozwala także na tworzenie kobierców kwiatowych, ale potrzebne są do tego miejsca mocno nasłonecznione.
Co ciekawe, lawenda wąskolistna nadaje się także na niskie żywopłoty i murki, gdyż tworzy gęste, zdrewniałe kępy. NIe jest to jednak roślina w pełni mrozoodporna i może przemarzać w chłodnych regionach naszego kraju, gdyż żywopłoty z reguły narażone są na działanie wiatrów. Warto pamiętać, że lawenda jest rośliną miododajną i pożytkiem dla pszczół.
Uprawa lawendy wąskolistnej - wymagania, stanowisko, sadzenie
Uprawa lawendy nie jest trudna. Roślina ta wymaga słonecznego stanowiska i próchniczej, gliniastej gleby. W przypadku lawendy bardzo ważne jest umiarkowana wilgotność gleby. Lawenda dobrze znosi przesuszenie, natomiast nie znosi zastojów wody w glebie i nadmiernej wilgotności. Dlatego też w gruncie lawendę podlewamy tylko w czasie suszy, zaś uprawianą w pojemnikach, tylko wtedy gdy ziemia całkowicie przeschnie.
Wymagania uprawowe lawendy wąskolistnej:
- stanowisko: słoneczne, ciepłe,
- miejsce przewiewne,
- gleba lekko zasadowa,
- podłoże próchnicze,
- wymaga podlewania w czasie suszy.
Pielęgnacja lawendy polega na przycinaniu. Zrobimy to jesienią. Lawendę przycinamy również, aby uzyskać materiał na suche bukiety.
Ważną kwestią jest zimowanie lawendy. Roślina ta wymaga osłony na zimę, szczególnie, że szkodzi jest deszcz, wiatr i śnieg. Warto okryć lawendę liśćmi lub gałązkami, zaś u nasady pnia obsypać ziemię ściółką.
Rozmnażanie i sadzenie lawendy:
- nasiona,
- sadzonki pędowe,
- rozstawa 25 - 33 cm.
Amatorskie rozmnażanie lawendy nie jest zbyt łatwe i może się nie udać. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem są sadzonki zakupione w sklepie ogrodniczym. Ich cena zaczyna się już od około 8 zł. Cena nasion lawendy zaczyna się od około 3 zł. Sadzonki lawendy sadzimy w gruncie dopiero po ostatnich wiosennych przymrozkach, gdyż młode rośliny są wrażliwe na spadki temperatury. Sadzonki potrzebują około miesiąca, aby się dobrze ukorzenić. Jeśli zakupimy większe sadzonki można je posadzić wcześniej, jednak cena większych sadzonek jest wyższa.
Lawenda rozmnażana z nasion wymaga zrobienia rozsady. Sadzenie siewek musi odbywać się dopiero w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach. Należy pamiętać, aby nie sadzić lawendy w czasie upału. Wybierany na tę okazję pochmurny dzień.