Lilie drzewiaste – pielęgnacja i uprawa lilii drzewiastej

Jak wyglądają lilie drzewiaste? Dowiedz się więcej

Lilie drzewiaste są to inaczej orienpety, które wyróżniają się niesamowitym wyglądem, wielkością i wieloma odmianami. Podobnie jak lilie orientalne doskonale oddają klimat słonecznego lata i kojarzą się z tropikalną roślinnością. Lilia azjatycka pochodzi z Japonii i Chin, a do Europy trafiła dopiero w XVII wieku. Drzewiaste lilie charakteryzują się nie tylko bogactwem kolorów, ale też wielkością – pędy kwiatowe często rosną bowiem do 250 centymetrów. Lilia krzaczasta jest również mało wymagająca, więc jej pielęgnacja nie należy do specjalnie skomplikowanych. Z lilią powinien poradzić sobie nawet amator ogrodnictwa.

Dlaczego o lilii drzewiastej mówi się tak a nie inaczej? Otóż lilia ta potrafi formować się w niewielkie drzewka, które na jednej tylko łodydze obradzają w dziesiątki kwiatów (nawet do 50-ciu w jednym kwiatostanie!). Wiele zależy jednak od odmiany – na świecie jest ich ponad 300. Kwiaty lilii drzewiastych w większości mocno pachną i są dwukolorowe. Charakteryzują się wyraźnie wybarwionymi pylnikami, co wpływa na ich niepowtarzalny wygląd.

Jak uprawiać lilie drzewiaste w ogrodzie?

Lilie drzewiaste lepiej znoszą niższą temperaturę niż lilie orientalne. Możesz więc bez problemu hodować je w chłodniejszej części Polski, spełniając jeden warunek – musisz okryć glebę na zimę tam, gdzie zechcesz posadzić lilie ogrodowe. W tym celu jak najbardziej użyć możesz:

  • liści,
  • kompostu,
  • trocin,
  • kory,
  • ciętych gałęzi świerku albo jodły.

Drzewiasta lilia azjatycka uwielbia słoneczne stanowiska tak samo, jak lilia tygrysia. Rośliny niezbyt dobrze rosną w cieniu – a jeśli już uda im się urosnąć, na pewno źle będą się rozwijać i słabo zakwitną. Gleba dla lilii drzewiastych powinna być próchniczna, przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze, umiarkowanie wilgotna oraz piaszczysto-gliniasta. Lilia krzaczasta bez problemu radzi sobie ze szkodnikami czy chorobami, ponieważ rzadko jej dotyczą. Jest jednak narażona na poskrzypkę liliową, chociaż akurat ten gatunek chrząszcza pojawia się na lilii dość często – bez względu na jej rodzaj.

Mimo że drzewiaste lilie ogrodowe są odporne na różne czynniki zewnętrzne, powinieneś zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwijania się. Tylko w ten sposób roślina zakwitnie i obrodzi w niesamowity, kolorowy kwiatostan. Staraj się ochraniać lilie od wiatru, by nie narażać ich na złamanie się pędów. Oczywiście możesz sadzić lilie w miejscach, gdzie słońce słabiej dociera. Musisz jednak liczyć się wówczas z faktem, że lilia nie zakwitnie tak okazale jak w przypadku słonecznego stanowiska. Warto przemyśleć kwestię sadzenia również, gdy hodujesz lilie jako rośliny cebulowe. Mogą bowiem rozwijać się w jednym miejscu nawet ok. 7 lat – podobnie jak piwonia czy lilia tygrysia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Jak uprawiać, pielęgnować i sadzić lilie?

Lilie drzewiaste bardzo szybko się rozrastają, a więc powinieneś dostarczać im cennych substancji odżywczych jak tylko najczęściej możesz. Zaleca się zasilać lilie drzewiaste mieszankami nawozowymi bogatymi w liczne składniki pokarmowe, najlepiej każdego roku. Pierwszy raz trzeba nawieźć lilie przed okresem kwitnienia (początek lata). Później możesz z kolei wykonać nawożenie w trakcie kwitnienia i pod koniec kwitnienia (lipiec / sierpień). Nawozy muszą być przeznaczone dla kwitnących roślin. Pędy lilii drzewiastych obradzają w gęste kwiaty, zatem warto będzie ja przywiązać do podpór po to, by się nie połamały. Dzięki temu zabiegowi lilie zawsze będą prezentować się okazale i elegancko.

Podobnie jak piwonia lub niektóre rośliny cebulowe, lilia nie lubi suszy. Nie przepada też jednak za zbyt dużym nawodnieniem. Powinieneś zatroszczyć się o stale wilgotną glebę dla lilii pamiętając, że nie można też jej zalewać. Lej wodę na ziemię starając się, by nie zamoczyć liści. Nie zapominaj również o odchwaszczaniu miejsc, w których rosną lilie drzewiaste. Powinieneś je usuwać, ponieważ zabierają liliom składniki odżywcze oraz przyciągają szkodniki. Przez chwasty na lilie przenieść mogą się też choroby grzybowe. Wyrywanie chwastów konieczne jest również po to, by spulchnić glebę.

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla lilii drzewiastych jest okrycie pozostawionych w ziemi roślin. To konieczne, gdyż lilie nie lubią mrozów. Możesz w tym celu rozłożyć na grządkach cebulowych warstwę trocin, ewentualnie kory lub stroiszu – tych ostatnich używa się w przypadku bardzo silnych, mroźnych zim. Warstwa okrywkowa powinna mieć ok. 10 centymetrów. Wraz z nadejściem wiosny należy poszczególną warstwę stopniowo odkrywać – nie od razu, by lilia nie przeżyła szoku termicznego.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Lilie drzewiaste – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Jak sadzić lilie drzewiaste? Sadzenie krok po kroku

Zaleca się, by sadzić lilie drzewiaste wiosną – a dokładnie na przełomie kwietnia / maja. Możesz również dokonać tego wczesną jesienią. W ziemi powinno się wówczas umieścić cebulkę lilii, na głębokości większej od niej trzy razy. Możesz także wyhodować ją w doniczce albo w skrzynce. Pamiętaj o zachowaniu rozstępu między liliami, z zachowaniem minimum 50 centymetrowej przerwy. Lilie drzewiaste zaczną kwitnąć w drugim roku po ich posadzeniu, choć na kwiaty przyjdzie poczekać ok. 3 lata.

Biały kwiat lilii drzewiastej, a także kiedy sadzić i jak uprawiać lilie drzeiwaste, podlewanie, sadzonki i pielęgnacja krok po kroku
Kiedy sadzić i jak uprawiać lilie drzewiaste, a także podlewanie, sadzenie oraz pielęgnacja lilii drzeiwastych

Nie jest trudno rozmnożyć ten gatunek roślin ogrodowych. Lilie drzewiaste można rozmnażać jednak tylko i wyłącznie przez cebulki, a więc wegetatywnie. Wówczas małe lilie będą mogły zachować gen typowy dla lilii drzewiastych. Możesz również oddzielić łuski zewnętrzne od dużych cebul – wyrosną z nich nowe cebulki, choć to zdecydowanie bardziej czasochłonny proces.

Najbardziej popularne odmiany lilii drzewiastych

Lilie drzewiaste dzielą się na wiele różnych odmian. Każda z nich różni się od siebie barwą, rozmiarem, zapachem lub kształtem. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na lilie:

  • Pretty Woman – jedna z najbardziej znanych odmian lilii drzewiastych. Wyróżnia się białym ubarwieniem oraz licznymi kwiatami na pędzie (często do kilkudziesięciu).
  • Debby – przepięknie pachnie oraz posiada wielkie, czerwono-żółte kwiaty.
  • Purple Prince – charakteryzuje się fioletową barwą kwiatów o zielonym wnętrzu.
  • Friso – posiada śnieżnobiałe kwiaty z charakterystyczną, różową pręgą. Doskonale wyglądać będzie na rabatach w ogrodzie.
  • Morini – ta lilia drzewiasta wyróżnia się dużymi kwiatami w kolorze pomarańczowym, które rosną na długich pędach i przepięknie pachną.
  • Honeymoon – jedna z najładniejszych odmian lilii drzewiastych. Kwiaty są koloru żółtego i na jednym pędzie może ich wyrosnąć naprawdę sporo.

Zdecydowanie warto będzie posadzić lilie drzewiaste w widocznym miejscu ogrodu. Doskonale wyglądać będą na trawniku, a także wzdłuż murku lub chodnika. Lilie nadadzą uroku każdej przestrzeni, kontrastując z monotonnym ciemnozielonym tłem ogrodu. Bardzo dobrze prezentują się obok wiązówek, funkii, odętek, traw ozdobnych czy też peonii – pamiętając, że cebulki powinny być umieszczone za bylinami. Świetnie wyglądają też w donicach ozdobnych – do nich powinieneś jednak zakupić lilie drzewiaste, które nie są wysokie.

W polskich ogrodach lilie drzewiaste nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Jest to spowodowane może nie tyle małą dostępnością, a dość drogimi cebulkami. Za jedną sztukę cebulki lilii drzewiastej należy bowiem zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. W szkółkach ogrodniczych lub sklepach internetowych bez większego problemu powinieneś znaleźć wybrane odmiany. Może warto spróbować odmienić swój ogród i skusić się na kupno jednej z cebulek lilii drzewiastej?

ikona podziel się Przekaż dalej