Lilia orientalna - opis

Lilie orientalne, często są brane pod uwagę, jako lilie azjatyckie. W pewnym sensie jest w tym wiele racji, ponieważ cebulki powstają w wyniku krzyżowania się poszczególnych odmian lilii japońskich. W zależności od odmiany dorasta nawet do 1 metra wysokości. Kwiaty, które pojawiają się najczęściej na przełomie lipca i sierpnia, osadzone są na bardzo wysokich łodygach.

Dekoracyjność kwiatów polega przede wszystkim na tym, iż są naprawdę okazałe. Ponadto cechują się one ozdobnymi plamkami znajdującymi się głównie w centralnej części okwiatu. Kolejną cechą charakterystyczną lilii uprawnej jest to, iż wydzielają one bardzo przyjemny, ale również niezwykle silny aromat. Dlatego zdecydowanie lepiej będą one prezentować się, jako kwiaty w ogrodzie lub w doniczce, niż kwiaty cięte do domu.

Ciekawe odmiany lilii orientalnej

Istnieje wiele różnych odmian lilii orientalnej, które różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów, ich rozmiarem, a także maksymalną wysokością. Jeżeli chodzi o wymagania, to uprawa wszystkich odmian praktycznie się między sobą nie różni. Oczywiście warto być czujnym, aby postępować zgodnie z zaleceniami producentów lub sklepów proponujących konkretne cebulki lilii orientalnej.

Wśród popularnych odmian wyróżnimy takie okazy jak:

  • Lilia orientalna Corvara - roślina osiąga wysokość maksymalną do 1 metra. Cechą charakterystyczną odmiany są kwiaty czerwone z bordowymi plamkami, które pojawiają się od lipca do sierpnia.
  • Lilia orientalna Distant Drum - piękna bylina osiągająca wysokość od 70 do 100 cm. Kwiaty pojawiają się dopiero na przełomie lipca i sierpnia. W tym czasie pojawiają się różowe kwiaty z białymi przebarwieniami.
  • Lilia orientalna Dizzy - roślina osiągająca wysokość od 100 do 120 cm. W okresie kwitnienia, który przypada od lipca do sierpnia, możemy podziwiać białe kwiaty z mocno zaznaczonymi ciemnoróżowymi paskami przebiegającymi przez środek płatków, a także kropkami w tym samym odcieniu.
  • Lilia orientalna Lovely Day - bylina osiągająca wysokość od 70 do 120 cm. Od lipca do sierpnia pojawiają się białe kwiaty z ciemnoróżowymi kropkami, przez co roślina wykazuje się bardzo egzotycznym wyglądem.
  • Lilia orientalna Accolade - lilia dorastająca do 100 cm wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są piękne różowo-kremowe kwiaty o pełnym pokroju.

Lilia orientalna - ceny

Lilie orientalne są na tyle zdumiewającymi roślinami, iż nie może ich zabraknąć w naszym ogrodzie. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, w jakiej cenie dostępne są cebulki poszczególnych odmian. Dla porównania w zestawieniu znajdują się również ceny innych gatunków lilii ozdobnych.

Ceny lilii orientalnej, a także pozostałych gatunków tej rośliny

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Lilia orientalna Praiano, 1 szt. cebulki

9,50 zł

Lilia orientalna Twyford pełna, 1 szt. cebulki

11,70 zł

Lilia orientalna Marlon

6,30 zł

Lilia orientalna Diantha pełna

11,70 zł

Lilia orientalna White Eyes

9,00 zł

Lilia św. Józefa

22,89 zł

Lilia św. Józefa, cebule

26,98 zł

Lila św. Józefa (Lilia Candidum)

19,99 zł

Lilia św. Józefa, 1 szt. cebulki

21,42 zł

Lilia wodna Aurora

42,00 zł

Lilia wodna Almost Black, prawie czarna

199,99 zł

Lilia wodna Zebra

149,00 zł

Lilia wodna  odmiany Tropic Star

199,00 zł

Sadzenie lilii orientalnej w ogrodzie

Decydując się na lilie orientalne, pojawia się bardzo szybko pytanie, jak sadzić cebulki, a także, kiedy należy zaplanować takie prace. Tak naprawdę sadzenie lilii możemy wykonać zarówno wiosną, jak i również jesienią. Odpowiadając na pytanie, jak sadzić tego typu bylinę, warto zdecydować się na nasadzenia kilku cebulek w jednym miejscu. W ten sposób możemy w ogrodzie utworzyć piękną kępę kwiatów.

Jak sadzić lilię orientalną? Warto pamiętać o zasadzie, aby głębokość, na którą planujemy sadzenie cebulek, była równa ich obwodowi. Natomiast sadząc lilie na lekkich glebach, możemy umieścić je nieco płycej. Pamiętajmy również o tym, że sadzenie na jednym stanowisku będzie wiązało się z przesadzaniem cebulek po 3-4 latach. Po tym czasie zmieniamy naszej lilii orientalnej miejsce, tak by mogła się dalej prawidłowo rozwijać. Sprawdź także ten artykuł: Kiedy sadzić i jak uprawiać lilie drzewiaste? Poradnik praktyczny.

Uprawa lilii orientalnej

Jak już wcześniej wspomniano, uprawa lilii orientalnej nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest ona najbardziej wymagającym gatunkiem spośród wszystkich. Lilie możemy sadzić nie tylko bezpośrednio w gruncie, ale również w doniczce. Wtedy nawet łatwiej jest nam zadbać dla naszej rośliny o idealne stanowisko. Przede wszystkim lilia orientalna najlepiej czuje się w lekkim półcieniu na osłoniętym od wiatru stanowisku. Wtedy kwiaty będą wyróżniać się pięknym wybarwieniem.

Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, a także lekko wilgotne. Ponadto uprawa lilii orientalnej najlepiej sprawdzi się w przypadku gleby o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze jest również w doniczce przygotować samodzielnie podłoże, które będzie składać się z ziemi wymieszanej z torfem, a także piaskiem. Dobrze jest dodać do gleby kompostu, ponieważ lilie orientalne wymagają dużej ilości składników mineralnych.

Jak wygląda pielęgnacja i zimowanie lilii orientalnej?

Wiedząc już, jak sadzić lilie orientalne, a także, jakie stanowisko powinniśmy wybrać dla naszej byliny, kolejnym krokiem jest sprawdzenie wymagań pod względem pielęgnacji rośliny. Ważne jest regularne podlewanie lilii orientalnej, szczególnie w czasie suszy lub jeżeli uprawiamy bylinę w doniczce. Niezwykle ważne jest również nawożenie, które powinno następować aż do momentu przekwitnięcia.

Niezwykle istotne jest odpowiednie zimowanie lilii orientalnej. Przed sezonem zimowym pozbywamy się zaschniętych kwiatostanów. Prawidłowe zimowanie lilii odbędzie się również, jeżeli wykonamy ściółkę z kory lub siana. Ściółkę zdejmujemy dopiero wtedy, gdy mijają dni z ujemnymi temperaturami. Zimowanie lilii orientalnej jest konieczne z powodu jej niskiej odporności na mróz.

ikona podziel się Przekaż dalej