Lilia świętego Józefa - charakterystyka

Lilia świętego Józefa (Lilium candidum) jest wieloletnią byliną określaną również jako lilia biała lub lilia św. Antoniego. W warunkach naturalnych można ją spotkać szczególnie na terenie Grecji, Izraelu, Syrii, Libanu, czy też Turcji. Jednak ze względu na swoje walory kwiat jest uprawiany niemalże na całym świecie.

Lilia biała dorasta najczęściej do ok.1 metra wysokości. Łodygi są porastane przez zielone liście, które tworzą rozetę. W okresie od czerwca do lipca następuje kwitnienie. W tym czasie możemy podziwiać białe kwiaty, z których wyrastają duże, żółte pylniki. Lilia świętego Józefa wydziela przyjemny zapach. Kwiat ten w religii chrześcijańskiej uznawany jest za symbol Matki Bożej.

Ceny lilii białej

Lilia świętego Józefa nie występuje w żadnych odmianach. Jednak istnieje możliwość zakupienia cebulek w różnych rozmiarach. W związku z tym ceny lilii białej mogą się dość mocno różnić. Dla porównania w zestawieniu znajdują się również inne rośliny ogrodowe, które mogą przyozdobić nasze miejsce wokół domu.

Przykładowe ceny lilii św. Józefa, a także innych roślin ozdobnych, które możemy uprawiać w ogrodzie

Nazwa gatunku

Cena

Lilia świętego Józefa, rozmiar cebulki 15,5 cm

54,00 zł

Lilia świętego Józefa, rozmiar cebulki 18/20

19,99 zł

Lilia świętego Józefa, 1 szt. cebulki

21,42 zł

Lilia biała, rozmiar cebulki 16/18

11,54 zł

Lilia wodna Alba

29,99 zł

Lilia wodna Nymphaea

220,00 zł

Lilia wodna czerwona Attraction

25,00 zł

Lilia wodna Ulotność

60,00 zł

Lilia wodna Nanf Kwag Fah

70,00 zł

Lilia wielkokwiatowa Royal Kiss

19,90 zł

Lilia orientalna My Wedding

11,70 zł

Lilia Casa Blanca, cebulki

2,52 zł

Lilia orientalna Biała XXL

5,86 zł

Uprawa lilii św. Józefa

Kwiat lilii św. Józefa jest na tyle piękny, iż chcemy z pewnością dowiedzieć się, w jaki sposób wygląda jego uprawa.  Najlepiej sadzenie lilii białej zapewnić na stanowisku słonecznym. Warto jednak, aby takie miejsce jednocześnie było osłonięte od wiatru, przez co roślina zdecydowanie lepiej zniesie zimę. Chociaż oczywiście gatunek ten jest całkowicie mrozoodporny.

Lilia biała bardzo dobrze rozwija się na podłożu żyznym oraz przepuszczalnym. Ważne jest to, aby uprawa odbywała się na umiarkowanie wilgotnej glebie. Trzeba mieć na uwadze, iż lilia świętego Józefa jest wrażliwa na suszę. Podłoże powinno również wykazywać się odczynem lekko zasadowym. Zapewniając wszystkie wymagania naszej roślinie, na pewno odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Sprawdź także ten artykuł: Kiedy sadzić i jak uprawiać lilie drzewiaste? Poradnik praktyczny.

Lilia biała - sadzenie i rozmnażanie

Teoretycznie sadzenie lilii uprawnej możemy przeprowadzić zarówno wiosną, jak i również na przełomie sierpnia i lata. Jednak, jeżeli zależy nam na tym, aby kwiaty pojawiły się w najbliższym sezonie, koniecznie powinniśmy sadzić cebulki wczesną wiosną. Lilie ogrodowe sadzimy mniej więcej na głębokości ok. 3 cm. Jest to zupełnie inna zasada, niż ta, którą stosujemy w przypadku pozostałych gatunków lilii, gdzie głębokość sadzenia cebulek jest równa ich obwodowi.

Dobrze jest wybierać lilii świętego Józefa odpowiednie miejsce w ogrodzie, które powinno znajdować się na lekkim wzniesieniu. Wtedy nadmiar wody będzie grawitacyjnie odpływać, przez co zmniejszymy ryzyko, aby gleba była zbyt mokra. W ten sposób również minimalizujemy ryzyko wystąpienia choroby grzybowej. Lilię białą warto sadzić również w towarzystwie innych lilii, przez co można stworzyć wyjątkową kompozycję. Ciekawie lilia świętego Józefa prezentuje się także w towarzystwie łubiny lub goździków.

Jak wygląda pielęgnacja lilii białej

Gdy już wiemy, jak wygląda uprawa lilii białej, to koniecznie powinniśmy pamiętać, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać. Przede wszystkim kwiat należy regularnie nawadniać, tak aby roślina rosła na wilgotnym podłożu. Jest to szczególnie ważne w ciągu suszy. Kolejnym zabiegiem jest nawożenie, które wystarczy wykonać na wiosnę. W tym celu wystarczy zastosować naturalne nawozy takie jak obornik lub biohumus.

Niezwykle istotne jest to, aby lilie ogrodowe przesadzać co 4-5 lat na nowe stanowisko. Takie przesadzanie powinniśmy przeprowadzić najlepiej wczesną jesienią. Istnieje możliwość, aby lilie ogrodowe wykopać, a następnie przechować cebulki w suchym miejscu do wiosny i dopiero wtedy posadzić je na nowym stanowisku. W tym czasie również możemy przeprowadzić rozmnażanie lilii białej. Rozmnażanie wygląda w taki sposób, iż oddzielamy cebulki przybyszowe od cebuli matecznej. Następnie sadzimy je na nowym stanowisku.

Choroby i szkodniki lilii św. Józefa

Mając już wiedzę, w jaki sposób wygląda uprawa i rozmnażanie lilii świętego Józefa, koniecznie powinniśmy sprawdzić, jakie choroby i szkodniki mogą zaatakować nasz kwiat. Przede wszystkim lilię białą najczęściej atakują choroby grzybowe, które są wywołane przede wszystkim zbyt intensywnym podlewaniem. Patogeny grzybowe wywołują zazwyczaj szarą pleśń, która powoduje szary nalot niemalże na wszystkich częściach rośliny.

W sytuacji, gdy zauważymy, iż liście lilii zaczynają się nienaturalnie skręcać, wtedy możemy domyślać się, iż roślina została zaatakowana przez chorobę wirusową. Niestety, gdy nasze przypuszczenia się potwierdzą, trzeba pozbyć się sadzonki najlepiej przez jej wykopanie oraz spalenie. Poza mszycą, którą możemy zwalczać preparatami naturalnymi, takimi jak gnojówka z pokrzywy lub żywokostu, na liściach lilii może pojawić się również poskrzypka liliowa. Oprócz fizycznego pozbywania się larw poskrzypki zaleca się powtarzanie oprysków dedykowanymi środkami. Niestety jest to szkodnik bardzo trudny do wyeliminowania, dlatego trzeba włożyć bardzo dużo cierpliwości w ten proces.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły