Drzewo czy krzew magnolii - charakterystyka

Magnolia jest krzewem lub drzewem, które zalicza się do rodziny magnoliowatych, obejmujących aż 250 gatunków. Typowym gatunkiem jest magnolia wirginijska, która naturalnie rośnie w Stanach Zjednoczonych. Natomiast wszystkie gatunki możemy spotkać także na terenie Azji oraz Ameryki Południowej. Drzewo nie jest zbyt wymagające w uprawie. Jednak warto mieć na uwadze pewne upodobania magnolii, aby na pewno w okresie od maja do czerwca, cieszyć się pięknymi i intensywnie pachnącymi kwiatami.

Poszczególne gatunki najlepiej czują się na osłoniętych słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych stanowiskach. Sadząc najpiękniejsze odmiany w zacienieniu, niestety nie doczekamy się tak pięknych kwiatów. Drzewo lub krzew magnolii wymaga żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Zobojętnienie gleby lub zbyt wysoki odczyn przyczyniają się do wystąpienia wielu chorób. W okresie wiosenno-letnim należy zatroszczyć się o regularne podlewanie oraz nawożenie przy pomocy specjalnie dedykowanych nawozów. Na zimę każda odmiana powinna być ściółkowana przy pomocy torfu lub kory, dzięki czemu ochronimy magnolię przed przemarznięciem.

Gatunki magnolii

Jak już wcześniej wspomniano, drzewo magnolii obejmuje ponad 250 różnych gatunków, których kwiat wyróżnia się rozmaitym kształtem oraz kolorem. Wśród nich wymienia się między innymi rodzaje magnolii o dużych kwiatach oraz drobnym ukwieceniu. Najczęściej gatunki te wyróżniają się kwiatami o różowym zabarwieniu. Jednak coraz większą popularnością cieszy się także magnolia żółta lub biała magnolia.

Do najpopularniejszych gatunków magnolii zalicza się m.in.:

 • Magnolia drzewiasta (Magnolia aacuminata) - jest to drzewo, które na terenie Europy pojawiło się już w XVIII wieku. Kwiat o średnicy ok. 10 cm oraz zielonkawym zabarwieniu pojawia się w maju lub czerwcu.
 • Magnolia purpurowa (Magnolia lilliflora) - tego rodzaje magnolii są najczęściej uprawiane w naszym kraju. Kwiat o różowym lub purpurowym zabarwieniu pojawia się najczęściej w maju. Najpiękniejsze odmiany tego gatunku, to Magnolia Betty lub Nigra.
 • Magnolia brooklińska (Magnolia x brooklynensis) - magnolia żółta, która powstała w 1954 r. w wyniku skrzyżowania magnolii purpurowej oraz magnolii drzewiastej. Najpopularniejsze odmiany magnolii brooklińskiej to: Magnolia Yellow Bird, Elisabeth, Yellow Garland, czy też Butterflies.
 • Magnolia wielkokwiatowa (Magnolia grandiflora) - jest to drzewo lub krzew magnolii, który wydaje charakterystyczne białe kwiaty o średnicy wynoszącej do 12 cm. W warunkach naturalnych biała magnolia spotykana jest w Azji oraz Ameryce Północnej.
 • Magnolia japońska (Magnolia kobus) - drzewo lub krzew magnolii, którego rodzaje w warunkach naturalnych porastają tereny Japonii oraz Korei. Gatunek o dużych kwiatach w białym kolorze w Japonii wykorzystywany jest również w kulinarnym świecie, jako przyprawa do ryżu.
 • Magnolia pośrednia Soulangeana - magnolia ta powstała ze skrzyżowania magnolii mnogiej oraz magnolii purpurowej. Może to być drzewo lub krzew ozdobny wyróżniający się jasnoróżowymi kwiatami. Najpiękniejsze odmiany tego gatunku, to między innymi Amabilis, Aba Superba, czy też Alexandrina.
 • Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) - jest to magnolia o dużych kwiatach, które swoim pokrojem przypominają gwiazdy. Okres kwitnienia przypada już na początek kwietnia. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o magnolii.

Najpiękniejsze odmiany magnolii

Wiedząc już, jakie gatunki magnolii najczęściej są hodowane w Polsce, warto zwrócić uwagę na odmiany, które będą cieszyć wzrok pięknymi kwiatami. Każda z nich wyróżnia się nieco innym wyglądem kwiatów, chociaż w uprawie są bardzo podobne. Rzeczywiście niektóre z nich są bardziej odporne na mróz, a inne wymagają pod tym względem szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Krzew magnolii i zbliżenie na jego kwiaty, a także ciekawe odmiany magnolii i ich uprawa
Jakie są najciekawsze odmiany magnolii, a także krzew magnolii, jego uprawa i pielęgnacja

Najpopularniejsze odmiany magnolii, to m.in.:

 • Magnolia Soulangeana - magnolia pośrednia o dużych kwiatach w kolorze biało-purpurowym. Odmiana została odkryta na początku XIX wieku. Magnolia Soulangeana kwitnie od kwietnia do maja. Te rodzaje magnolii dorastają nawet do 10 metrów wysokości. Soulangeana stała się szybko drzewem wyjściowym, z którego tworzono kolejne krzyżówki.
 • Magnolia żółta Yellow River - odmiana dorastająca do 8 metrów wysokości. Kwiat żółty pojawia się na przełomie kwietnia i maja, choć kwitnienie często powtarza się również w okresie letnim.
 • Magnolia żółta Elizaabeth - odmiana dorastająca do 4 metrów wysokości. Te rodzaje magnolii wyróżniają się dość intensywnym kolorem kwiatów, które najładniejsze są jeszcze przed całkowitym rozwinięciem.
 • Magnolia Alba Superba - biała magnolia w formie drzewa lub krzewu, dorastająca do 5 metrów wysokości. Odmiana wyróżnia się dużymi kwiatami o białym zabarwieniu i lekko zaróżowionej podstawie.
 • Biała magnolia Fairy White - odmiana krzewu magnolii dorastająca do 3 metrów wysokości. Wyróżnia się bardzo długim okresem kwitnienia - od marca nawet do września, obsypując się w tym czasie śnieżnobiałymi kwiatami. Odmiany magnolii te cechują się zimozielonymi liśćmi, które zrzucane są dopiero przy bardzo dużych mrozach.
ikona podziel się Przekaż dalej