Nieprawidłowa uprawa, a choroby magnolii

Uprawa magnolii nie jest zbyt uciążliwa, jednak jeżeli nie będziemy trzymać się określonych zasad, to drzewo może zacząć chorować. Dlatego należy pamiętać o zakwaszaniu gleby, umiarkowanym podlewaniu, a także systematycznym nawożeniu. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczanie sadzonek na zimę, ponieważ w innym przypadku może dojść do zbyt dużego osłabienia gałęzi, a nawet ich przemarznięcia.

Do najczęstszych chorób, które wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji magnolii, zaliczymy:

  • Żółknięcie liści - choroby magnolii poprzez żółknięcie liści, bardzo często wskazują na nieodpowiedni odczyn gleby, a także niedobór magnezu. Żółknięcie występuje wiosną oraz w okresie letnim. Liście nie mogą przeprowadzać fotosyntezy. W tym celu należy zakwasić glebę oraz wzbogacić ją magnezem i żelazem.
  • Brązowienie liści - jeżeli zauważymy brązowe plamki, które pokrywają pąki kwiatowe, kwiaty oraz liście, to warto sprawdzić nie tylko odczyn gleby, ale również stanowisko, na którym rośnie magnolia. Brązowe liście są objawem tego, że należy zakwasić podłoże. Dodatkowo pomocne okaże się przesadzanie magnolii na słoneczne stanowisko.
  • Gubienie liści - choroby magnolii, które wywołało niedawne przesadzanie rośliny, objawia się tym, że drzewko ozdobne gubi liście jeszcze w sezonie letnim. Jeżeli nie zadbamy o dobre warunki magnolii, to niestety dojdzie do uszkodzenia systemu korzeniowego. W efekcie drzewo powoli usycha. Na tego typu choroby magnolii najbardziej narażona jest odmiana Grandiflora. Wynika to z tego, że drzewo posiada dość mocno rozprzestrzeniony system korzeniowy. W związku z tym przesadzanie magnolii Grandiflora może uszkodzić korzenie. To ostatecznie spowoduje, że nasza magnolia usycha.

Choroby grzybowe magnolii w ogrodzie

Nie ma jednej przyczyny, dla której pojawiają się choroby grzybowe magnolii. Patogeny grzybowe mogą być przenoszone z innych upraw. Ponadto często przyczyną jest ciepła i wilgotna zima, a także deszczowa wiosna. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację magnolii, szczególnie w okresie jesienno-wiosennym, to zwiększamy szanse na pojawienie się chorób grzybowych. Jeżeli tylko zobaczymy jakiekolwiek objawy, że drzewo zaczyna chorować, to należy jak najszybciej interweniować.

Magnolia w ogrodzie w czasie kwitnienia, a także choroby magnolii, zwalczanie i domowe sposoby
Jakie są popularne choroby magnolii, czyli ich rozpoznawania, zwalczanie i skuteczne sposoby

Najczęstsze choroby grzybowe magnolii, jakie możemy zaobserwować, to między innymi:

  • Plamistość liści - jednym z objawów jest żółknięcie liści, a także porażenie kwiatów magnolii. Choroby grzybowe magnolii powodowane są bakteriami. Aby ochronić drzewo przed plamistością liści, zaleca się stosowanie profilaktyki w pielęgnacji magnolii. W tym celu należy przerzedzić gałęzie, aby światło docierało do wszystkich gałęzi.
  • Zgorzel - jest to choroba grzybowa nazywana inaczej antraknozą. Schorzenie wywołane jest grzybami z rodzaju Colletotrichum. Porażenie drzewa objawia się poprzez brązowienie liści. Następnie liście ulegają deformacji, aż ostatecznie każdy z nich usycha i opada. Magnolia Grandiflora, jak i również inne odmiany zapadają na zgorzel przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych wyróżniających się wysoką temperaturą oraz wilgotnością powietrza.
  • Parch magnolii - jest to choroba grzybowa wywołująca brązowienie liści, kwiatów oraz pędów. Ostatecznie brązowe liście ulegają deformacji.
  • Szara pleśń - jest to choroba wywołana przez gronowiec szary, grzyb który powoduje biały nalot widoczny na brązowych plamach. Brązowe liście, a także porażenie kwiatów warto zweryfikować z innymi schorzeniami drzewa. Pomogą w tym zdjęcia magnolii, które zachorowały na szarą pleśń.
  • Mączniak prawdziwy magnolii - biały nalot z czarnymi kropeczkami na liściach wywołany jest przez grzyby Erysiphe magnifica. Aby nie doszło do zarażenia patogenem grzybowym, musimy unikać zbyt dużego zagęszczenia drzew. Dlatego czasem konieczne jest przesadzanie magnolii na osobne stanowisko. Ponadto uprawa magnolii powinna opierać się o nawadnianie bez ryzyka zraszania liści. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o magnolii.

Najczęściej drzewo porażone jest przez choroby grzybowe, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację. Jak już wspomniano, do takich zabiegów zalicza się między innymi przerzedzanie gałęzi, ale i również grabienie liści. Jeżeli tylko zauważymy biały nalot na liściach lub pędach, brązowe liście lub też plamistość kwiatów, to należy porównać zdjęcia, aby zweryfikować rodzaj patogenu grzybowego.

Szkodniki magnolii w ogrodzie

Widząc pewne objawy takie jak biały nalot lub brązowe liście możemy mieć niemalże całkowitą pewność, że magnolia została zaatakowana przez patogeny grzybowe. Jednak Grandiflora, jak i również inne odmiany mogą być zaatakowane również przez szkodniki. Tutaj warto wymienić przede wszystkim takie szkodniki magnolii jak:

  • Mszyce na magnolii - szkodniki te powodują przede wszystkim zwijanie się liści. Uprawa magnolii w tym przypadku wymaga szybkiej interwencji, ponieważ szkodniki przenoszą choroby wirusowe. Warto porównać zdjęcia, aby zweryfikować wygląd mszycy. Mogą one wyróżniać się czarnym lub zielonym zabarwieniem.
  • Przędziorek chmielowiec - szkodniki magnolii żerują na spodniej stronie liści. Ich obecność przejawia się żółtymi plamkami na liściach, a w zaawansowanej chorobie ich usychaniem. Warto zobaczyć zdjęcia przędziorków, dzięki czemu będzie nam łatwiej zweryfikować szkodniki na magnolii.
ikona podziel się Przekaż dalej