Magnolia Betty - uprawa i pielęgnacja krzewu, kwitnienie, porady
‘Betty’ to zdecydowanie jedna z najciekawszych i najpiękniejszych odmian magnolii. Wyróżnia się kolorem kwiatów, a jej pielęgnacja nie odbiega od zasad pielęgnacji innych odmian. Dowiedz się, jak się nią zajmować.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Magnolia ‘Betty’ – historia i charakterystyka gatunku
‘Betty’ to odmiana o dobrze udokumentowanej historii. Jest mieszańcem dwóch bardzo ciekawych odmian: ‘Nigra’ o różowych płatkach i ‘Rosea’. Ich połączenie jest po prostu zachwycające – to jedna z najpiękniejszych odmian. Została wyselekcjonowana w 1965 roku w U.S. National Arboretum w Waszyngtonie przez Francisa de Vosa i Williama Kosara. Wchodzi w skład grupy „Ośmiu małych dziewczynek” – odmian wyslekecjonowanych w tym czasie, które noszą imiona córek personelu arboretum.
‘Betty’ to niewielka odmiana. Świetnie sprawdza się w małym ogrodzie, miejsce dla niej warto znaleźć nawet kosztem innych roślin, ponieważ jest zachwycająca. Kwitnie bardzo obficie, tworząc duże, otwarte kwiaty o średnicy sięgającej aż 30 cm! Kwiat jest ciemnoróżowy od zewnątrz, ma jaśniejszą wewnętrzną stronę płatków. Roślina zakwita na przełomie kwietnia i maja, jeszcze zanim pojawią się liście.
To dzieje się mniej więcej około 3 tygodnie od zakwitnięcia. Są bardzo typowe – jasnozielone, duże i owalne w kształcie. Początkowo pędy mają ciekawy, czerwonawy kolor, potem jednak brązowieją. Roślina osiąga maksymalnie 3 m wysokości i osiąga ładną koronę o zaokrąglonym kształcie. Cięcie nie zawsze jest potrzebne, ponieważ magnolia ‘Betty’ w reguły ma bardzo gęsty i zwarty pokrój.
Magnolia ‘Betty’ – ceny sadzonek
‘Betty’ nie jest szczególnie popularną odmianą magnolii w naszym kraju. Oczywiście można ją spotkać, jednak raczej nie trafi się na jej sadzonki w supermarkecie czy stoisku z roślinami przy centrum handlowym. W szkółce czy specjalistycznym centrum ogrodniczym oczywiście są większe szanse, by ją dostać, ale trzeba liczyć się z tym, że ceny mogą być nieco wyższe.
Młode sadzonki magnolii kosztują około 40 zł. W przypadku naprawdę dużych roślin koszt wzrasta już do mniej więcej 100 zł. To wygodne rozwiązanie, by od razu mieć dorosłe drzewo w ogrodzie, ale warto pomyśleć o tym, że starsze rośliny wolniej i gorzej się przyjmują. Sadzenie magnolii z pojemników można przeprowadzić przez cały sezon. Rośliny z nagim korzeniem sadzi się wyłącznie wczesną wiosną – muszą mieć czas na to, aby przed zimą wypuścić system korzeniowy i dobrze się poczuć w nowym miejscu.
Uprawa magnolii ‘Betty’ – stanowisko
Magnolia ‘Betty’ wymaga dokładnie takiego samego stanowiska, jak jej siostry i kuzynki. Należy zapewnić jej glebę żytnią, głęboko uprawioną i o znacznym zasobie próchnicy. Podłoże powinno być kwaśne – inaczej roślina ma tendencję do marnienia i nie chce się rozwijać, częściej także choruje.
Przed posadzeniem ziemię wzbogaca się o torf i nawóz mineralny. Warto znaleźć miejsce nasłonecznione i ciepłe, powinno być zaciszne i osłonięte przed zimowymi wiatrami. Sadzenie należy wykonać bardzo ostrożnie, by nie zniszczyć systemu korzeniowego magnolii. Od razu trzeba ją także podlać. Sadzenie magnolii czasami niestety kończy się fiaskiem – roślina nie chce przyjąć się w nowym miejscu, a zapewnienie jej odpowiednich warunków może zwiększyć szanse powodzenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!
Magnolia ‘Betty’ – pielęgnacja
Pielęgnacja ‘Betty’, jak w zasadzie wszystkich odmian magnolii, może być nieco wymagająca. To raczej opcja dla doświadczonych miłośników ogrodnictwa, a także dla tych, którzy mają czas na prace w ogrodzie. Magnolie bowiem potrzebują naprawdę sporo wody. ‘Betty’ ma dosyć płytki system korzeniowy, dlatego ma niestety tendencje do przesychania. Dlatego roślinę warto wyściółkować, by zabezpieczyć ją przed parowaniem. Jednocześnie warstwa kory czy liści będzie świetną ochroną przed przemarznięciem zimą.
Magnolie potrzebują także sporo składników odżywczych. W czasie kwitnienia są dość żarłoczne – nic dziwnego, skoro utrzymują wiele bardzo dużych kwiatów. Ogrodnicy polecają przeprowadzanie zabiegu regularnie przez cały sezon, na przykład w małych dawkach co 2 tygodnie lub w większych co 6 tygodni. Ostatni zabieg robi się jeszcze latem, by roślina zdążyła zasnąć przed nadejściem zimy. Warto sięgać wyłącznie po dedykowane preparaty, które utrzymają odpowiednie pH podłoża.
Cięcie magnolii ‘Betty’
Dla miłośników magnolii, którzy nie mają czasu lub wiedzy, by zajmować się tą rośliną, mamy i dobrą wiadomość – cięcie w zasadzie nie jest konieczne. ‘Betty’ ma naturalnie ładną i mocno zagęszczoną koronę, więc nie trzeba się tym szczególnie przejmować. Odmiana jest dość niska, więc nie trzeba także skracać przewodnika, by zmniejszać jej wzrost.
„Betty’ może wręcz źle znosić przycinanie. Może to ją osłabiać, chociaż oczywiście należy usuwać zniszczone, porażone chorobami lub przemarznięte pędy. Warto jednak upewnić się, że sekator jest czysty i odkażony, aby nie rozprzestrzeniać patogenów grzybowych. Betty magnolia to wybór wart rozważenia.
Powiązane artykuły
-
Choroby magnolii krok po kroku - zobacz, jak im zaradzić
-
Magnolia żółta bez tajemnic - odmiany, uprawa i pielęgnacja, ceny
-
Magnolia parasolowata - wymagania, uprawa, pielęgnacja, cena
-
Magnolia yellow bird - popularne odmiany, ceny, uprawa, porady
-
Magnolia kobus (magnolia japońska) - uprawa krok po kroku, ceny, porady
-
Magnolia Siebolda bez tajemnic - uprawa, pielęgnacja, cena, porady
-
Ceny magnolii krok po kroku - zobacz, ile kosztuje drzewko
-
Magnolia pośrednia (magnolia Soulange’a) – uprawa, pielęgnacja, odmiany, porady
-
5 ciekawych odmian magnolii - zobacz, które warto wybrać