Magnolia kobus – nazwa i opis

W zasadzie na tę roślinę powinno się mówić „magnolia japońska” i pod tą nazwą jest zdecydowanie bardziej znana. Ale łacińska nazwa brzmi Magnolia kobus D.C., dlatego też roślina upowszechniła się i po takim imieniem. W sklepach ogrodniczych możesz spotkać zarówno jedno, jak i drugie nazewnictwo i nie jest to błędem.

Obie te nazwy kryją wspaniałą roślinę. To wyjątkowy gatunek, wysoki krzew lub miniaturowe drzewko, które bardzo wolno rośnie. Po kilkunastu latach może osiągnąć 10 m wysokości, jednak to dzieje się rzadko. Ma stożkowy pokrój, bardzo ciekawy i interesujący. Grube liście wspaniale się prezentują na wzniesionych pędach, ale najpiękniejsze są kwiaty – typowe dla magnolii, złożone z podłużnych płatków, najczęściej jest ich dziewięć. Pięknie pachną i są ciekawie wybarwione, od spodu są bladoróżowe, ale płynnie przechodzą w biały kolor. Kwiaty mają około 10 cm średnicy.

Magnolia ma duże zdolności adaptacyjne. Ta niezwykła roślina szybko dopasowuje się do nowego miejsca. Nie przeszkadza jej mróz, nie poddaje się zimnym wiatrom wczesną wiosną, chociaż może być narażona na łamanie gałązek, więc lepiej znaleźć jej miejsce nieco osłonięte. Nie trzeba zapewniać jej żadnego szczególnego stanowiska, ponieważ ma naprawdę małe wymagania. To jedna z najskromniejszych, a tym samym najciekawszych magnolii, które można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych.

Magnolia kobus w ogrodzie – wymagania i stanowisko

Najważniejszym czynnikiem, który zwiększy szanse na powodzenie w uprawie magnolii kobus, jest żyzne stanowisko. Warto zadbać o jego strukturę – użyźnić je nawozami i wmieszać trochę piasku, by było bardziej przepuszczalne, tak by roślina nie musiała stać w wodzie. Warto wiedzieć, że wszystkie magnolie muszą mieć zapewnione kwaśne podłoże, inaczej krzew zmarnieje i może chorować.

Magnolia japońska może rosnąć i w półcieniu, i w słońcu. Stanowisko nie jest tutaj szczególnie istotne, ale warto zadbać o to, by nie była narażona na przeciąg i silne wiatry. W takim przypadku może się połamać – ma naprawdę kruche i mało elastyczne gałązki, które niszczą się i łamią pod wpływem podmuchów wiatru. Jeśli coś takiego się wydarzy, bardzo wczesną wiosną należy usunąć połamane gałęzie, a miejsce cięcia zabezpieczyć maścią ogrodniczą, by zapobiec rozwojowi patogenów grzybowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy magnolii Betty.

Uprawa magnolii japońskiej

Pielęgnacja magnolii japońskiej nie jest skomplikowana, ale wymaga trochę uwagi. Przede wszystkim dlatego, że roślina potrzebuje wody. Korzenie magnolii znajdują się bardzo blisko powierzchni ziemi i w upalne dni szybko przesychają. Dlatego latem magnolie podlewa się codziennie, a kiedy jest naprawdę gorąco, nawet dwa razy dziennie. Podłoże wokół rośliny można wyściółkować korą drzew iglastych lub kamyczkami ozdobnymi. Dzięki temu ziemia będzie wolniej parować, a krzew ciągle będzie miał odpowiednio wilgotne środowisko.

Magnolia japońska, magnolia kobus i zbliżenie na kwiat, a także sadzenie, uprawa pielęgnacja
Jakie wymagania ma magnolia japońska, magnolia kobus oraz jej uprawa w ogrodzie

Magnolia kwitnie bardzo ładnie i bardzo obficie, dlatego jest dość „żarłoczna” – potrzebuje naprawdę sporej dawki składników odżywczych i minerałów. Nawożenie ma zatem bardzo duże znaczenie, warto sięgać jednak wyłącznie po środki przeznaczone do wspierania magnolii. Jest ich sporo, najczęściej to produkty do magnolii, azalii i wrzośców, czyli do wszystkich popularnych roślin kwasolubnych. Nawozy tego rodzaju nie tylko wspierają rozwój roślin, lecz także gwarantują im utrzymanie odpowiedniego pH podłoża, którego te potrzebują do prawidłowego wzrostu.

Sadzonki magnolii japońskiej – sadzenie i cena

Najczęściej w sklepach ogrodniczych pojawiają się niewielkie sadzonki magnolii – takie, które mają kilkadziesiąt centymetrów. To dobre rozwiązanie, ale trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość. Roślina bowiem zakwitnie dopiero po kilku latach uprawy. Mimo to warto, ponieważ sadzonki mniejsze są znacznie tańsze – kosztują od 20 do 40 zł za sztukę. Tańsze są z reguły sadzonki z nagim korzeniem, te w balocie lub pojemnikach są nieco droższe, jednak warto właśnie je kupować, ponieważ są lepszej jakości.

Można oczywiście kupić duże drzewka, ponieważ magnolia dość dobrze się przyjmuje. Jednakże jej cena może być znacznie wyższa, zaczyna się od 100 zł. Naprawdę duże egzemplarze mogą kosztować już około 400 zł. Jest to znacznie większa inwestycja.

Sadzenie magnolii przeprowadza się wczesną wiosną lub jesienią. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić delikatnych pędów i kruchych korzeni drzewka. Sadzi się je dość płytko, ponieważ korzenie muszą być niemalże pod powierzchnią ziemi.

ikona podziel się Przekaż dalej