Efektowna krzyżówka dalekowschodnich magnolii i jej odmiany

Francuskie pochodzenie magnolii pośredniej (Magnolia × soulangeana)

Najpopularniejsza w naszych szerokościach geograficznych magnolia jest mieszańcem magnolii purpurowej (Magnolia liliflora) i magnolii nagiej (Magnolia denudata). Wyhodował ją w 1820 roku Étienne Soulange-Bodin, francuski botanik i ogrodnik, założyciel Francuskiego Królewskiego Instytutu Ogrodniczego. Hybryda szybko zyskała popularność jako roślina ozdobna, a kilka lat później trafiła do Wielkiej Brytanii. Dzisiaj istnieje szeroka paleta odmian, które wykazują cechy charakterystyczne dla gatunków rodzicielskich. Różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów, okresem kwitnienia i wysokością wzrostu.

Jak wszystkie magnolie, magnolia pośrednia również prezentuje się jako wolno rosnące drzewo albo krzew, które rozrasta się głównie wszerz. Osiąga wysokość 5-9 m, przy czym pień pozostaje raczej krótki i wykrzywiony. Z wiekiem główne gałęzie zaczynają lekko zwisać, co nadaje drzewu elegancki pokrój. Efektowny wygląd zawdzięcza magnolia swojej szerokiej do 8 m, rozłożystej koronie. Zarówno pod względem wyglądu, jak i obfitości kwitnienia magnolia pośrednia zyskuje z każdym rokiem. Najpiękniej wygląda między 30. i 50. rokiem życia.

Matowo zielone, odwrotnie jajowate liście magnolii pośredniej mają długość do 20 cm i są naprawdę duże. Mają gładkie brzegi i siedzą na krótkich ogonkach. Na spodniej stronie liści znajdują się delikatne włoski. Magnolia pośrednia bywa nazywana tulipanową ze względu na okazałe kwiaty przypominające tulipany. Otwierają się od kwietnia do maja przed rozwojem liści. Niezwykła ilość pojedynczych, lekko pachnących kwiatów stawia magnolię pośrednią w szeregu najbardziej atrakcyjnych roślin wiosennych.

Kwiaty są białe z odcieniem jasnoróżowym do fioletowego, mocno zróżnicowane w zależności od odmiany. Im starsze drzewo, tym większe bogactwo kwiatów. Grube pąki kwiatowe stanowią ozdobę drzewa podczas zimowych miesięcy. Spóźnione przymrozki mogą uszkodzić kwiaty magnolii.

Popularne odmiany magnolii pośredniej

Magnolia ×soulangeana'Alexandrina'

Odmiana wyhodowana w 1831 roku we Francji. Jedna z najbardziej znanych i chętnie sadzonych magnolii. ‘Alexandrina’ ma wyjątkowo efektowne, duże kwiaty. Są purpuroworóżowe u nasady i białe na końcach. Liście są skórzaste, jasnozielone, duże. Drzewo kwitnie na przełomie kwietnia i maja bardzo obficie. Kwiaty długo utrzymują się na gałęziach, nawet do trzech tygodni. Latem dodatkową ozdobę stanowią okryte czerwoną osnówką nasiona, tworzące maczugowate owocostany. Odmiana jest odporna na mróz.

Magnolia ×soulangeana 'Alba Superba'

Drzewko o wyprostowanym pokroju, dorastające do 4-5 m wysokości. Kwiaty są białe, u nasady lekko różowe. Rozwijają się przed rozwojem liści w kwietniu.

Magnolia ×soulangeana 'Amabilis'

Odmiana ‘Amabilis’ jest małym drzewem o wysokości do 4-5 m. Jest szerokie i mocno zagęszczone. Kwiaty są białe, tylko lekko zaróżowione, rozwijają się przed rozwojem liści. Obficie kwitnie każdego roku.

Magnolia ×soulangeana 'Lennei'

‘Lennei’ jest szybko rosnącym drzewem o wysokości do 6 m. Duże tulipanowe kwiaty są purpurowe na zewnątrz i białe wewnątrz, tworząc piękny kontrast. Kwiaty rozwijają się w kwietniu/maju przed rozwojem liści. Liście są jajowate, duże, całobrzegie na krótkich ogonkach. Nazwa odmiany upamiętnia niemieckiego botanika Petera Josepha Lenné.

Magnolia ×soulangeana 'Speciosa'

Odmiana ‘Speciosa’ jest niewielkim drzewem o wysokości 5-6 m. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja wraz z rozwojem liści. Kwiaty są duże, białe, u nasady zaróżowione. Całkowicie rozwinięte są szeroko otwarte i pachnące.

Magnolia ×soulangeana 'Verbanica'

Stara odmiana wyhodowana we Francji. Duże kwiaty w formie pucharu mają kolor różowy u podstawy, który przechodzi w biały na końcach płatków. Kwitnie na początku maja przed rozwojem liści. Późne jak na magnolię kwitnienie chroni kwiaty przed uszkodzeniem przez spóźnione przymrozki.

Magnolia ×soulangeana 'Rustica Rubra'

Szeroki krzew lub drzewo z nisko osadzoną koroną, dorasta do 5-7 m wysokości. Duże kuliste w formie pucharu kwiaty mają kolor różowoczerwony na zewnątrz i białoróżowe wewnątrz. Rozwijają się na przełomie kwietnia i maja. Odmiana wyhodowana około 1893 r. w Niderlandach.

Cena sadzonek magnolii zależy głównie od wielkości. Sprzedawane są młode rośliny w doniczkach do sadzenia w gruncie. Orientacyjna cena magnolii o wysokości 50-100 cm wynosi 80-100 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie magnolii Betty.

Wymagania i uprawa magnolii pośredniej

Stanowisko i gleba dla magnolii Soulange’a

Stanowisko ma decydujące znaczenie dla żywotności rośliny i niewłaściwy wybór może negatywnie wpływać na jej rozwój. Jeśli chodzi o magnolię pośrednią, należy ona do rodzaju botanicznego bardzo światłolubnego i jest prawdziwą fanką słońca. Sadzenie zakończy się sukcesem, jeśli miejsce będzie:

  • słoneczne;
  • osłonięte od wiatru;
  • obszerne (co najmniej 6-8 m2);
  • ciepłe.

Trzeba pamiętać, że uprawa magnolii pośredniej wymaga dużo miejsca. Sadzenie jej w pobliżu dachów albo innych drzew jest absolutnie niewskazane, ponieważ gałęzie szybko sięgną przeszkód i zaczną się łamać. Ograniczy to obfitość kwitnienia. Zaleca jednak wybór osłoniętego miejsca w ogrodzie, na przykład w pobliżu ściany domu albo muru, aby chronić magnolię od wiatru. W każdym razie drzewo musi mieć przestrzeń do swobodnego wzrostu.

Krzew magnolia pośrednia (magnolia Soulange’a) i zbliżenie na jego kwiat, a także uprawa i pielęgnacja
Jak wygląda krzew magnolia pośrednia (magnolia Soulange’a) w ogrodzie, a także jej uprawa, pielęgnacja i zimowanie

Ziemia na wybranym stanowisku też powinna posiadać odpowiednie właściwości, aby zapewnić magnolii pośredniej spokojne i przyjemne życie. Drzewo magnolii może żyć ponad 100 lat i nie bez znaczenia jest rodzaj gleby, w które przychodzi mu tak długo pozostawać. Na szczęście liczne odmiany hybrydy dalekowschodnich gatunków magnolii dobrze czują się w naszym regionie i nie trudno znaleźć dla nich miejsce z podłożem, które jest:

  • próchniczne;
  • kwaśne;
  • wilgotne;
  • przepuszczalne.

Sadzenie i pielęgnacja magnolii pośredniej

Tę magnolię można sadzić od wiosny do jesieni. Sadzonki są zwykle sprzedawane w doniczkach, co bardzo ułatwia sadzenie. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby zachować taki termin, który da młodej roślinie wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się przed pierwszymi mrozami.

Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji magnolii pośredniej jest niewątpliwie podlewanie. Wymagania rośliny pod względem zapotrzebowania na wodę są wysokie i szybko cierpi ona na skutek stresu z przesuszenia. Przeważnie wystarczającą ilość wilgoci zapewniają opady deszczu, jednak podczas letnich upałów konieczne jest dodatkowe dostarczanie wody.

Jeśli chodzi o nawożenie, magnolia pośrednia mimo obfitego kwitnienia nie jest zbyt wymagająca. Kiedy już posadzi się drzewko na wybranym stanowisku, wystarczy zasilać je raz w roku, aby stało się wspaniałą, pachnącą magnolią Soulange’a. Należy stosować nawóz organiczny pamiętając, że magnolia posiada płaski system korzeniowy i łatwo jest uszkodzić jej korzenie.

Przycinanie magnolii pośredniej w ogrodzie

Jedną z najlepszych cech magnolii Soulange’a jest brak konieczności przycinania. Drzewo nie potrzebuje ani corocznego cięcia pielęgnacyjnego, ani zabiegu formowania korony.  Wprawdzie magnolia bardzo dobrze znosi przycinanie, jednak takie zabiegi mogłyby tylko zakłócić naturalny proces budowania korony i prowadzić do mało estetycznej formy wzrostu.

Jeśli jednak magnolia wyrasta zbyt mocno albo wymaga nieco prześwietlenia, najlepiej zrobić to późnym latem. Używać należy ostrych i zdezynfekowanych narzędzi. Trzeba być przy tym ostrożnym i nie ciąć za wiele. Usuwa się zwykle niepotrzebne rozgałęzienia, które psują pożądany pokrój drzewa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły