Magnolia Yellow Bird - charakterystyka

Magnolia Yellow Bird, inaczej magnolia brooklińska, jest drzewem ozdobnym dorastającym nawet do 10 metrów wysokości. Rzeczywiście odmiana ta wywodzi się z Brooklynu, gdzie w ogrodzie botanicznym skrzyżowano magnolię drzewiastą M. acuminata wraz z magnolią purpurową M. liliiflora. Szybko rosnące drzewo osiąga pokrój kolumnowy. Magnolia żółta pięknie się zieleni, a jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Jednak oczywiście największą ozdobą tego drzewa są pojedyncze kwiaty pojawiające się na przełomie maja i czerwca. Ich żółte zabarwienie doskonale przełamuje oryginalne odmiany, które charakteryzują się różowym odcieniem. Magnolia brooklynensis jest odporna na późne przymrozki, dzięki czemu kwiaty nadal utrzymują się na gałęziach. Oczywiście kolejnym wyróżnikiem tej odmiany magnolii jest intensywny, bardzo przyjemny zapach.

Magnolia o żółtych kwiatach - odmiany

Odmiany magnolii o żółtych kwiatach są wyjątkowo pożądane, ponieważ jak już wcześniej wspomniano, mocno wyróżniają się na tle rodzimych odmian wydających kwiaty o jasnoróżowym zabarwieniu. Warto sprawdzić, jakie jeszcze odmiany magnolii możemy posadzić w swoim ogrodzie, jednocześnie licząc na piękne kwiaty w żółtym odcieniu.

Do najpopularniejszych odmian magnolii o żółtych kwiatach zalicza się:

  • Magnolia Elizabeth - sadzonki magnolii tej odmiany zostały wyselekcjonowane w 1956 r. przez Evamarię  Sperber. Magnolia żółta wyróżnia się dużymi kwiatami osiągającymi do prawie 13 cm długości i 5 cm szerokości. Płatki cechują się jasnocytrynowym zabarwieniem, które nieco blakną w czasie upalnych dni.
  • Magnolia Gold Star - jej nazwa nie jest bez znaczenia, ponieważ rzeczywiście kwiaty tej sadzonki magnolii swoim wyglądem przypominają gwiazdki o maślanożółtym zabarwieniu. W odróżnieniu od innych odmian magnolii tutaj mamy do czynienia z drzewem osiągającym do 3 metrów wysokości.
  • Magnolia Butterflies - odmiana powstała w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. W efekcie sadzonki magnolii wydają kwiaty o intensywnym żółtym zabarwieniu, które swoim kształtem przypominają motyle. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o magnolii.

Magnolia yellow bird - uprawa i pielęgnacja

Uprawa magnolii brooklynensis nie jest skomplikowana, jednak trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu. Przede wszystkim magnolia Yellow Bird powinna znajdować się na stanowiskach słonecznych lub ewentualnie lekko cienistych. Najważniejsze jest to, aby były one osłonięte, tak aby chroniły drzewo przed mroźnym wiatrem. Magnolia żółta najlepiej rośnie na żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ale nie należy doprowadzać do tego, aby ziemia była mokra.

Krzew magnolia yellow bird i zbliżenie na jego kwiat, a także uprawa i pielęgnacja
Jak wygląda żółta magnolia yellow bird, a także jej uprawa, pielęgnacja i zimowanie

Przed wyborem stanowiska dla magnolii należy dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca, ponieważ drzewo to źle znosi przesadzanie. Odmiana brooklynensis wymaga systematycznego podlewania, szczególnie w okresie kwitnienia i intensywnego rozwoju liści. Dobrze jest zadbać także o systematyczne nawożenie przy pomocy specjalnych nawozów dedykowanych do magnolii. Utrzymywanie odpowiedniego odczynu gleby powoduje, że choroby magnolii nie występują tak często.

Jeżeli chodzi o choroby magnolii, to rzeczywiście warto je weryfikować jak najszybciej, dzięki temu będziemy mogli uchronić drzewo przed wymarciem. Do najpopularniejszych schorzeń zalicza się brązowienie liści. Tego typu choroby magnolii często spowodowane są przez wiosenne przymrozki. Na kwiatach i pąkach pojawiają się brązowe plamki, które następnie przenoszą się na liście. Brązowienie liści najszybciej usuniemy poprzez odpowiednie zakwaszenie gleby. Inne choroby magnolii, które również mogą wystąpić na naszym drzewie, to m.in.: chloroza objawiająca się żółknącymi liśćmi, czy też plamistość liści, która jest spowodowana przez patogeny grzybowe. Aby uniknąć większość chorób, konieczna jest właściwa pielęgnacja drzewa.

Magnolia żółta - ceny

Widząc już, że zarówno uprawa, jak i pielęgnacja magnolii nie są zbyt trudne, na pewno przekonamy się do obecności tego drzewa w swoim ogrodzie. Dobrze jest jednak dowiedzieć się, jaki jest koszt poszczególnych sadzonek. Dlatego w poniższym zestawieniu podane zostaną ceny najpopularniejszych odmian magnolii o żółtych kwiatach.

Przykładowe ceny magnolii o żółtych kwiatach

Nazwa odmiany

Cena

Magnolia Yellow Bird

Cena od 90,00 zł

Magnolia Elizabeth duża sadzonka

Cena od 29,99 zł

Magnolia Elizabeth w pojemniku C2-C3

Cena od 79,99 zł

Magnolia Elizabeth C7,5 100-120 cm

125,00 zł

Magnolia Yellow Bird 80 cm

79,00 zł

Magnolia Yellow River

79,99 zł

Magnolia Sunray - limonkowo żółte kwiaty

55,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły