Magnolia żółta – przegląd gatunków

Nie istnieje taki gatunek jak magnolia żółta. To określenie dla magnolii różnych gatunków o żółtych kwiatach. Niektóre odmiany magnolii drzewiastej ma ciekawy żółty kolor kwiatów. To duży krzew, prawie drzewko, które niezbyt szybko rośnie. Pokrój nie jest zbyt gęsty, ale roślina świetnie się sprawdza w ogrodzie. Magnolia drzewiasta nie jest szczególnie odporna na niską temperaturę, dlatego można uprawiać ją tylko w cieplejszych miejscach kraju. Ten gatunek nie ma żadnych szczególnych wymagań, a pielęgnacja odmian żółtych nie odbiega od tych różowo-białych.

Magnolia brooklińska także ma ciekawe, żółte kwiaty. Dlatego czasami i na nią mówi się magnolia żółta. To gatunek nieco wyróżniający się spośród wszystkich magnoliowych kuzynek. Roślina jest mrozoodporna i dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Na dodatek ma drobne żółte kwiaty, zazwyczaj nieco podobne do kwiatów tulipanowcach. Kwitnie później niż inne gatunki – dopiero w połowie maja. Warto znaleźć w ogrodzie miejsce dla obu gatunków, by móc cieszyć się kwitnącymi magnoliami przez cały sezon.

Magnolia żółta – popularne odmiany

Odmiany magnolii o żółtych kwiatach są bardzo atrakcyjne. Większość z nich przepięknie się prezentuje. Przedstawiamy te, które szczególnie warto mieć w swoim ogrodzie, zarówno ze względu na wygląd, jak i na odporność na niską temperaturę.

  1. Magnolia ‘Yellow River’ – to zdecydowanie jedna z tych odmian, które przypadną ci do gustu, jeśli lubisz magnolie o żółtych kwiatach. ‘Yellow River’ to odmiana o silnie zagęszczonej koronie i bardzo efektownych, naprawdę atrakcyjnych liściach. Kwiaty, które pojawiają się w maju, są pięknie wybarwione. Duże, wspaniale pachną, sprawiają, że ogród zmienia się w wielobarwną krainę. Odmiana sprawdza się w bardzo wielu ogrodach i jest dość dobrze odporna na mróz.
  2. Magnolia ‘Yellow Bird’ – to magnolia drzewiasta, która osiąga zaledwie 6 m wysokości. Ma bardzo ciekawy pokrój – w formie piramidy o zwartej koronie złożonej ze splątanych pędów. Magnolia ‘Yellow Bird’ kwitnie od maja do czerwca. Co ważne, jej wspaniałe kwiaty mają aż 10 cm średnicy! Są wspaniałe i wyglądem mogą nieco przypominać magnolię gwiaździstą. Wyróżniają się jednak kolorem, są przepięknie wybarwione, bardzo intensywnie żółte i wspaniale wyglądają na tle ciemnozielonych liści.
  3. Magnolia ‘Elizabeth’ – magnolia brooklyńska to jedna z najpiękniejszych magnolii o żółtych kwiatach, a ‘Elizabeth’ to zdecydowanie najbardziej popularna z jej odmian. Osiąga około 8 m wysokości, ma wspaniałe, ciemnozielone liście, które są dość duże. Roślina kwitnie bardzo wcześnie, jeszcze przed pojawieniem się liści. Jej kwiaty mają słomkowy kolor, są bardzo delikatne i ładnie się prezentują. Płatki mogą mieć około 12 cm długości i co ciekawe, jako jedne z niewielu intensywnie pachną – słodko, delikatnie, naprawdę czarująco.
  4. Magnolia ‘Butterflies’ – odmiana nieco przypomina pokrojem magnolię gwiaździstą, jednakże jest to hybryda dwóch gatunków M. acuminata i M. denudata. Rozchodzące się gwiaździście płatki mają delikatny, jasnożółty kolor. Nie jest on szczególnie intensywny, ale to dodaje odmianie ‘Butterflies’ bardzo dużo uroku, zwłaszcza że kwiaty mają około 20 cm średnicy! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy magnolii Betty.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Magnolia o żółtych kwiatach – pielęgnacja i uprawa

Magnolia o żółtych kwiatach musi mieć zapewnione odpowiednie stanowisko. Powinno być ono dobrze dobrane, aby roślina nie była narażona na działanie wiatru. Osłonięte miejsce chroni nie tylko przed połamaniem delikatnych gałązek, lecz także przed przemrożeniem pąków kwiatowych. Rośliny można posadzić i w półcieniu, i w słońcu. W obu przypadkach dobrze się rozwijają, ale na nasłonecznionym stanowisku najpiękniej i najbardziej obficie kwitną.

Magnolia żółta i zbliżenie na kwiat, a także sadzenie, uprawa, pielęgnacja i odmiany
Jakie wymagania ma magnolia żółta oraz jej odmiany i uprawa w ogrodzie

Należy także zwrócić uwagę na poziom żyzności podłoża. Ziemia musi być zasobna w składniki odżywcze i mineralne, mieć duży poziom próchnicy. Głęboko uprawiona gleba, z dużą ilością nawozu mineralnego lub kompostu – to będzie najlepsze miejsce dla wszystkich magnolii, także tych o żyznym podłożu. Ziemia musi być stale lekko wilgotna, a co najważniejsze to powinna mieć niskie pH. Tylko na kwaśnej glebie magnolia będzie się dobrze rozwijać, w przeciwnym razie będzie marniała. Zasadowe podłoże bywa odpowiedzialne za choroby rośliny.

Magnolia o żółtych kwiatach – sadzonki i cena

Sadzonki magnolii, które możesz kupić w sklepie ogrodniczym czy markecie z działem ogrodowym, najczęściej mają białe lub różowawe kwiaty. Po magnolię żółtą trzeba jednak się przejść do centrum ogrodniczego lub do szkółki. Sprzedaż tego rodzaju sadzonek prowadzą także sklepy online.

Sadzonki magnolii z reguły są sprzedawane w pojemnikach. To dobrze, ponieważ mają kruche i delikatne korzenie, które w transporcie mogą być bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż w przypadku innych roślin. Rośliny w doniczkach lepiej przyjmują się na nowym miejscu niż te z nagim korzeniem. Cena sadzonek magnolii mogą być bardzo zróżnicowana. Młode krzewy kosztują około 30 zł, jednak większe drzewka to już koszt około 120-150 zł. Czy warto kupować większe egzemplarze? Oczywiście tak, ponieważ są bardziej odporne na chłód, jednak w przypadku magnolii, krzew powyżej 150 cm źle się przyjmuje i może nie tolerować przesadzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły