Jak rozmnożyć monsterę? - zasady, sposoby, porady praktyczne
Monstera to efektowna i duża roślina doniczkowa, będąca niemal podstawą współczesnych wnętrz. Uwielbiana za niewielkie wymagania oraz dekoracyjne liście. Chcąc rozmnożyć tę tropikalną roślinę w warunkach domowych, z powodzeniem możemy wykorzystać kilka metod. Przeczytaj poniższy wpis z poradami.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak rozmnożyć monsterę?
Twoja monstera deliciosa, monstera variegata lub inny gatunek jest już bardzo duża, chcesz mieć kolejny okaz do uprawy lub komuś go sprezentować? Z powodzeniem możesz rozmnożyć tę roślinę w prosty sposób. Oto kilka sposobów. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada.
Rozmnażanie przez podział
Ten sposób narozmnażanie monstery warto połączyć z jej corocznym przesadzaniem do większej donicy. Potrzebna będzie większa doniczka o co najmniej dwa rozmiary. Zanim wyciągniemy roślinę z bryłą korzeniową, wcześniej warto ją dobrze podlać i odczekać minimum godzinę. Namoknięta ziemia oraz korzenie spowodują, że łatwiej będzie można je rozsadzić na dwie części.
Rozdzielamy delikatnie liście i bryłę korzeniową wedle uznania. Następnie umieszczamy sadzonki w dwóch osobnych doniczkach. To metoda raczej dla większych okazów. Przy tej okazji, warto wymienić całą ziemię na nową, a także dodać nawozu w granulkach do zmieszania z ziemią. Ma on długie działanie.
Rozmnażanie przez odkłady powietrzne
Odkłady powietrzne wykonuje się zazwyczaj na bardzo wyrośniętych monsterach. Jak zrobić sadzonki monstery przez odkłady? W tym celu potrzebujemy pęd rośliny z co najmniej dwoma liśćmi. Taki pęd nacinamy poniżej korzenia powietrznego. Nacięcie owija się folią spożywczą z małą ilością torfu, tak aby folia była swego rodzaju mini pojemnikiem.
Całość wisi na roślinie matecznej. Nie odcinamy pędu z matczynej rośliny, nim nie wypuści korzonków. Będzie to miało miejsce po około 3-4 tygodniach. Mając pęd z korzonkami, umieszczamy go w nowej doniczce z ziemią. Proces ten wymaga cierpliwości. Zaszczepić nową roślinę nie jest to proces szybki.
Rozmnażanie z odciętego pędu w wodzie lub ziemi
Jak ukorzenić monsterę z liścia w inny sposób? Odcinamy wybrany pęd z liściem (2-3 liście) poniżej korzenia powietrznego, a następnie umieszczamy do szklanki z wodą. Trzeba pamiętać, aby co drugi dzień zmieniać wodę na świeżą. Na nowe korzenie czeka się zazwyczaj kilka tygodni. Zdarza się, że taka szczepka ukorzeni się już po 2 tygodniach. Podczas takiego ukorzeniania warto zapewnić pędowi z liściem temperaturę na poziomie 23-25oC.
Chcąc rozmnożyć pęd z liściem w ziemi, również odcinamy go i umieszczamy w glebie. Gleba przepuszczalna z torfem będzie najlepszym wyborem. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu.
Ile ukorzenia się monstera tą metodą? Podobnie jak w przypadku innych sposobów. Korzonki pojawią się po kilku tygodniach. Nie wolno nawozić sadzonki przez najbliższe tygodnie. Torfowe podłoże w tej metodzie rozmnażania będzie wystarczające. Ukorzenioną sadzonkę umieszczamy w takich samych warunkach, jak wszystkie monstery. W pomieszczeniu o umiarkowanym nasłonecznieniu.
Rozmnażanie z liścia wykonuje się na wiosnę. Może to być marzec lub kwiecień. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.
Jak rozmnożyć monsterę z „ogryzków”?
Najłatwiej i najszybciej jest ukorzenić sadzonki wierzchołkowe z listkami. Ale z powodzeniem ukorzenić można również bezlistne fragmenty pędu z węzłem, czyli „ogryzki”. Węzeł to zgrubiałe miejsce na łodydze, z którego wyrasta liść. Najwłaściwiej jest pociąć pęd tak, aby miał dwa węzły. Wtedy z jednego wypuści korzenie, zaś z tego drugiego nowy pęd. Ogryzki wkładamy do wody w taki sposób, aby węzeł był w niej zanurzony.
Wystarczy kilka dni, aby ogryzek zawiązał korzonki. Z kolei pod miejscem cięcia na matecznej roślinie pojawi się zupełnie nowy pęd. Tym samym roślina się zagęści, a my mamy nową sadzonkę. Choć przez wielu ogryzek może być uważany za odpadek przy cięciu, skracaniu rośliny, można mu dać szansę na stanie się nową rośliną. Im większa liczba węzłów, na ogryzku, tym większe prawdopodobieństwo udanego ukorzenienia.
Dlaczego lawenda po zimie jest sucha? Zobacz, jak ją odratować.
Ukorzenianiu w mchu Spagnum
Najczęściej ukorzeniamy sadzonki w wodzie. Ten sposób niesie jednak ze sobą ryzyko zgnicia. Nowoczesnym rozwiązaniem jest ukorzenianie sadzonek w mchu Spagnum. W takim mchu ukorzenia się pędy oraz ogryzki. Ukorzeniając tym sposobem fragmenty rośliny trzeba pilnować, żeby nie wysechł. Musi być stale wilgotny, ale nie mokry. Mech powinien być umieszczony w niewielkim, plastikowym kubeczku z dziurkami.
Pomocne będzie dodatkowo umieszczenie go w plastikowym pudełku z dziurkami. Stworzymy w nim tym samym bezpieczny, ciepły mikroklimat. Zbyt niska temperatura będzie grozić pleśnienie mchu. Ewentualnie może stać na słonecznym stanowisku. Warto wietrzyć sadzonkę co 2-3 dni wyciągając ją z pudełka.
Mech spagnum pochodzi z terenów Nowej Zelandii i stanowi naturalne podłoże do uprawy. Ma zdolność magazynowania dużej ilości wody i oddawania jej stopniowo roślinie.