Monstera Variegata – czym różni się od zwykłej monstery?

Monstera Variegata, podobnie jak jej kuzynka Monstera Deliciosa swoje naturalne siedlisko ma na terenie deszczowych lasów tropikalnych w Meksyku i Panamie. Tak samo jak ona ma sercowate i powycinane na brzegach liście. Są one jednak mniejsze. Tym, co cechuję Variegatę jest wybarwienie liści. Nie są one jednolicie zielone jak u Deliciosy, a zielone z białokremowymi wstawkami. Te przebarwienia to nic innego jak częściowy brak chlorofilu.

Ponadto Variegata ma dłuższe przerwy na pędzie pomiędzy liśćmi. Tym samym również korzenie powietrzne są od siebie bardziej oddalone. Ta odmiana monstery wytwarza nieco późniejwycięcia w liściach niżeli zielona monstera.

Jak dbać o monsterę Variegatę?

Uprawa i pielęgnacja tych wybarwionych monster niemal niczym nie różni się od tej, jaką powinniśmy zapewnić innym monsterom. Są jednak dwa wyjątki.

Tym, co w pierwszej kolejności różni ją pod względem uprawowym, to potrzeba nieco większej ilości promieni słonecznych niż monstera zielona. Brak chlorofilu na białych częściach blaszki liściowej sprawia, że fotosynteza postępuje wolniej. Bez zapewnienia jej światła białe części liści zaczną brązowieć. Nie oznacza to wcale, że Variegata może stać blisko okna oraz być w pełnym słońcu. Najlepiej ustawić ją około 2 metry do okna.

Drugim aspektem jest wilgotność powietrza. Wymaga ona większej wilgotności niż monstery bez ubarwienia. Należy ją obficie spryskiwać co 3 dni. Raczej nie jest podatna na choroby. Chyba że, nie zapewnimy jej właśnie odpowiedniej wilgotności powietrza.

Monstera Variegata, jak inne monstery preferuje przepuszczalną, lekką glebę, którą należy zmieszać z perlitem lub piaskiem. Na dno doniczki z odpływem obowiązkowo umieszczamy keramzyt. Takie podłoże umożliwi wodzie swobodnie odpłynąć. Zbyt częste podlewanie jest największym grzechem w uprawie monster. Prędzej poradzi sobie w zbyt suchej glebie. Zanim podlejemy Variegatę, upewnijmy się, że jej ziemia jest na pewno sucha. Latem wystarczy podlać ją raz na tydzień. Zimą z kolei co dwa tygodnie.

Monstera Variegata – roślina kolekcjonerska

Monstera Variegata to kwiat kolekcjonerski. Pożądany przez hodowców, ze względu na swoje unikalne liście. Nie jest to popularna odmianą, którą można kupić w ogrodniczym czy markecie. Warto jej poszukać w sklepach internetowych lub u prywatnych hodowców. Możemy w nich wybierać pomiędzy różnymi okazami i wielkościami sadzonek. Cena Variegaty jest znacznie niższa u prywatnych sprzedawców niż w zarejestrowanych sklepach. Sadzonka kosztuje od kilkuset do nawet tysięcy złotych (w przypadku dużego okazu). Ich uprawa w celach sprzedażowych jest bardzo opłacalna.

Jak wygląda laurowiśnia?

Jak rozmnożyć monsterę variegatę?

Chcąc rozmnożyć ją w warunkach domowych mamy do wyboru kilka metod. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Rozmnażanie przez podział - wykonuje się je w czasie przesadzania rośliny do większej doniczki na wiosnę. Bryła korzeniowa z pędami dzielona jest na dwie części, a następnie obie sadzonki umieszczamy w dwóch doniczkach ze świeżą ziemią i odpowiednim drenażem.
  • Liść monstery variegata, a także jej pielęgnacja, sadzenie i uprawa
    Specyficzna monstera variegata i jej charakterystyka, opis i wymagania
  • Rozmnażanie pędu z liściem w wodzie lub ziemi - wybrany pęd z liściem odcinamy poniżej korzenia powietrznego i umieszczamy w wodzie lub ziemi. Kolejno czekamy aż puści korzonki. Ile będziemy czekać na ukorzenienie się? Około kilku tygodni.
  • Rozmnażanie z ogryzka - to metoda na ukorzenienie bezlistnego kawałka pędu z węzłem, z którego wyrośnie liść. Ogryzek wkładamy do wody oraz czekamy aż pojawi się korzonek.
  • Rozmnażanie w mchu Spagnum - ten specjalny mech magazynuje wodę i pozwala na odżywienie szczepka rośliny. Jedyne co trzeba robić to zwilżać go co kilka dni. Nie można dopuścić do zbytniego przeschnięcia. Po pojawieniu się korzeni, szczepek umieszczamy w ziemi.

Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.

Inne odmiany monster z białym ubarwieniem

Istnieją jeszcze inne odmian monster z białymi wzorami na liściach. Oto niektóre z nich:

  • Monstera Adansonii Variegata, inaczej nazywana w handlu „monstera monkey mask variegata”. To także roślina kolekcjonerska o wysokich cenach. Zwykle można ją kupić u prywatnych hodowców pod postacią jednoliściennej sadzonki za około 200 złotych. Ta monstera jest znacznie mniejsza i nie ma wycięć, lecz dziury w liściach. Są one podobne do sera i rozmieszczone symetrycznie. Jej gabaryty to maksymalnie 1 metra wysokości. Liście są sercowate, lecz bardziej wydłużone.
  • Monstera Standleyana Variegata (Cobra) jest tańszą odmianą. Co ją wyróżnia? Ma zdecydowanie bardziej zwartą formę i smuklejsze liście. Te są grubsze, ciemnozielone i nie sercowate, a wydłużone. Mają ubarwienie polegające na kremowych, losowo ułożonych plamkach. Dorasta do 180-200 cm.
  • Monstera ‘Thai Constellation’ to bardzo drogi okaz. Zakupując szczepkę o wartości około 200-300 zł warto wiedzieć, że ciężko się je ukorzenia. Zatem chcąc być posiadaczem tej unikalnej rośliny, poleca się inwestycję w dojrzały okaz. Te warte są około 1000 zł. Liście Thai Constellation mogą być tylko lekko nakrapiane lub być bogato pokryte białawymi plamkami. Całość jest znacznie mniej wybarwiona niż klasyczna monstera variegata.
ikona podziel się Przekaż dalej