Rodzaje nawozów sztucznych

Nawozy sztuczne - czym są i jakie są ich rodzaje?

Nawozy sztuczne, czyli nawozy mineralne to związki chemiczne powstałe z przetworzonych surowców lub będące syntetycznym produktem przemysłu chemicznego. Służą one szybkiemu dostarczeniu roślinom mikro i makroelementów. Mają one zastosowanie wtedy, gdy w glebie brakuje składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju roślin. Dzielną grupę stanowią nawozy wapniowe, które zmieniają odczyn gleby i przywracają naturalne pH. W sklepach dostępne są różne rodzaje nawozów sztucznych. Najważniejszym kryterium wyboru powinny być nie ceny, lecz składniki nawozów sztucznych. Różnią się one ilością mikro i makroskładników.

Podstawowy podział nawozów to:

 1. Nawozy jednoskładnikowe – zawierające jeden pierwiastek w dużej ilości. Rzadko stosowane są w uprawach ogrodowych. Najczęściej korzysta się z nich w rolnictwie.
 2. Nawozy wieloskładnikowe - zawierają azot, potas, fosfor oraz mikroelementy, takie jak: cynk, siarka, magnez, wapń, molibden, bor, mangan, kobalt i miedź. Nawozy te mają różne konfiguracje składników i ich ilości procentowej.

Podział nawozów ze względu na skład

 • nawozy fosforowe
 • nawozy potasowe
 • nawozy azotowe
 • nawozy wapniowe
 • nawozy magnezowe
 • mikronawozy

Nawozy sztuczne typu NPK

Sztuczny nawóz azotowy

Sztuczny nawóz azotowy to najczęściej stosowany produkt do zasilania. Azot jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Jego niedobór skutkuje słabe krzewienie i wzrost. Rośliny są mniejsze i słabsze, a okres ich wegetacji krótszy. W zależności od postaci azotu czas absorpcji nawozu jest różny. Wyróżniamy tu nawozy:

 • amonowe jak np. siarczan amonu, który jest wolno przyswajalny
 • saletrzane, czyli azotanowe, np. saletra wapniowa, która jest szybko przyswajalna.
 • amidowe, np. mocznik, który również jest wolno przyswajalny
 • saletrzano-amonowe, np. saletrzak

Sztuczny nawóz azotowy jest łatwo wypłukiwany z gleby. Dlatego stosuje się go wiosną przed siewem. Nawóz należy wymieszać z glebą. Ceny nawozów sztucznych azotowych nie są wysokie. Za 25 kg moczniku zapłacimy około 55 zł. Za szybko działający saletrzak o wadze 2 kg tylko 10 zł. Ceny siarczanu amonu oscylują w granicach 15 zł za 5 kg. 10 kg saletry amonowo-wapniowej kosztuje 37 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawozach.

Nawóz fosforowy

Nawozy fosforowe uzupełniają niedobory fosforu w glebie. Nie są one wymywane i trudno przenikają do głębszych warstw ziemi. Dlatego najczęściej dawkę nawozu dzieli się na części i stosuje inaczej. Pierwszą z nich przekopuje się z ziemią jesienią. Drugą dawkę rozsypuje się wiosną i miesza z wierzchnią warstwą gleby. Fosfor poprawia jakość plonów oraz zwiększa efektywność stosowania nawozów azotowych. Ze względu na szybkość działania dzielimy je na:

 • szybko działające superfostafaty rozpuszczalne w wodzie
 • wolno działające supertomasyna, obecnie niestosowana
 • bardzo wolno działające mączki kostne i fosforytowe rozpuszczalne w słabych kwasach organicznych

Ceny nawozów sztucznych fosforowych zależą od producentów oraz tego, czy są rozpuszczalne w wodzie. Superfosfat potrójny o wadze 2 kg kosztuje około 14,50 zł. Superfosfat wzbogacony 5 kg to cena 37 zł.

Nawozy potasowe

Nawozy potasowe stosowane są przed siewem. Po rozsypaniu należy wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. Na glebach ciężkich można stosować jesienią. Zbyt duże stężenie potasu może utrudnić kiełkowanie i rozwój roślin. Przenawożenie grozi także gorszym przyswajaniem przez rośliny wapnia i magnezu. Jego niedobór objawia się zahamowaniem wzrostu roślin oraz brązowieniem i zamieraniem liści. W sprzedaży występują jako:

 • chlorkowe
 • siarczanowe

Nawozy potasowe chlorkowe to kainity nieprzydatne w uprawach ogrodniczych oraz sole potasowe do stosowania przedsiewnego. Nawozy potasowe siarczanowe to siarczan potasowy oraz kalimagnezja. Doskonale nadają się one do upraw pod osłonami. Ceny nawozów sztucznych potasowych to: soli potasowej to około 60 zł za 25 kg, a ceny siarczanu potasu o tej samej wadze to około 85 zł.

10 najlepszych nawozów sztucznych do ogrodu

Nawozy wieloskładnikowe uniwersalne

 Nawozy wieloskładnikowe są częściej wybierane przez działkowców niż nawozy jednoskładnikowe. Zawierają one podstawowe odżywcze oraz mikroelementy. Tak dobrane składniki nawozów sztucznych sprawiają, że są to nawozy uniwersalne. Najpopularniejsze i najbardziej cenione przez klientów są te rodzaje nawozów sztucznych, opartych na NPK, które oprócz podstawowego pierwiastka posiadają dodatek mikroelementów. Nawozy te mają różne konfiguracje i proporcje składników. Działają one kompleksowo, wspierając rozwój roślin. Najlepsze to:

 • Azofoska mająca zastosowanie do przedsiewnego i pogłównego nawożenia w uprawach polowych, szklarniach, pod osłonami i w ogródkach. Można stosować ją do odżywiania warzyw, kwiatów kwitnących, drzew i krzewów owocowych. Ceny azofoski to 8,20 zł za 1 kg.
 • Polifoska to kolejny preparat zawierający w składzie azot, potas i fosfor. Wzbogacony o magnez i siarkę. Stosuje się go wiosną, mieszając z glebą do wszelkich upraw. Ceny 1 kg rozpoczynają się od 12 zł.
 • Fructus to nawóz bezazotowy typu PK do nawożenia jesiennego. Odpowiedni do trawników, kwiatów, krzewów i drzew owocowych. Ceny za 5 kg nawozu sięgają około 17 zł.
Nawóz na dłoni, a także nawozy sztuczne, ceny nawozów sztucznych
Najlepsze nawozy sztuczne i ceny nawozów sztucznych

Nawozy wieloskładnikowe dedykowane konkretnym roślinom

Większość firm produkujących nawozy oferuje klientom produkty dedykowane konkretnej grupie roślin o optymalnie zbilansowanym składzie. Ceny nawozów sztucznych tego typu są wyższe, jednak użytkownicy bardzo cenią ten rodzaj odżywek ze względu na skuteczność. Klienci chętnie po nie sięgają, gdyż składniki nawozów sztucznych są w nich optymalnie dobrane do potrzeb. Wyróżnić tu należy:

 • Planto to nowoczesny środek wieloskładnikowy, dostępny w niewielkich opakowaniach. Jest odpowiedni do nawożenia w każdej fazie uprawy. Przykładem jest Plantom do pomidorów, którego cena to 5,60 za o,2 kg.
 • Biopon do róż to nawóz specjalnie dostosowany do potrzeb wszystkich gatunków róż. Podnosi kondycję roślin, ich odporność i zapewnia obfite kwitnienie. Jego ceny to około 14 zł za 1 kg.
 • Substral Magiczna Siła do iglaków to nawóz interwencyjny. Szybko zakwasza podłoże, zwiększa szybkość przyrostów oraz zapobiega brązowieniu igieł. Ten wydajny środek kosztuje około 10 zł za 350 gramów.
 • Nawóz do trawników na mech Agrecol przywraca atrakcyjny wygląd trawnika, likwiduje mech i zapewnia soczystą zieleń. Za 1,2 kg zapłacimy 11,50 zł.

Nawozy wolno działające i do zadań specjalnych

Nawozy sztuczne długo działające wyróżniają się tym, że ich składniki uwalniane są stopniowo do gleby. Dzięki temu nie ma ryzyka ich przenawożenia oraz konieczności częstego stosowania. Nawozy do zadań specjalnych to chelaty stosowane w przypadku braku pierwiastków takich jak żelazo, mangan, miedź czy cynk. Łatwo rozpuszczają się one w wodzie i są szybko przyswajalne przez rośliny. Tu na uwagę zasługują:

 • Nawóz długo działający Osmocote do trawnika Substral – granulat do stosowania raz na sezon. Jego działanie to aż 6 miesięcy. Ceny Substralu to 26 zł za opakowanie 1,5 kg.
 • Dendrovit Forte do iglaków to specjalistyczny nawóz płynny. Można go stosować do wszelkich iglaków oraz drzew i krzewów ozdobnych. 2,5 l nawozu kosztuje 17 zł.
 • Mikrvit Żelazo 75 to nawóz o wysokiej zawartości żelaza. Stosuje się go dolistnie, profilaktycznie w roślinach o wysokim zapotrzebowaniu na żelazo. Może być stosowany w uprawach rolnych, ogrodowych i sadowniczych. Ceny zakupu litra sięgają około 24 zł.

Nawozy mineralne szybko dostarczają roślinom niezbędnych składników i są łatwe w stosowaniu, dlatego są bardzo cenione przez właścicieli ogrodów. Zróżnicowane ceny nawozów sztucznych pozwalają na zakup preparatu spełniającego specyficzne potrzeby każdej uprawy.

ikona podziel się Przekaż dalej