Obornik – najlepszy nawóz organiczny

Ekologiczne nawożenie ziemi z wykorzystaniem obornika

Nawozy naturalne to ekologiczny sposób wspomagania upraw amatorskich na działce czy w przydomowym ogródku. Jednym z takich przykładów może być obornik. Jest to nawóz organiczny, który swój skład opiera na odchodach zwierząt gospodarnych wymieszanych ze ściółką. Ekologiczne nawożenie ziemi obornikiem jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także tanie. Takie nawozy naturalne używane są od wielu lat z uwagi na ich prostotę, skuteczność i łatwy dostęp.

W składzie nawozu organicznego, jakim jest obornik, można znaleźć wiele cennych składników. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny czy poprawy jakości gleby. Podczas ekologicznego nawożenia ziemi obornikiem poprawia się jej właściwości fizykochemiczne i biologiczne. Obornik jest często wykorzystywany jako nawóz do warzyw, przykładowo naturalny nawóz do ogórków. Sprawdzi się także jako nawóz do róż czy nawóz do iglaków. W sklepach dostępny jest w postaci granulowanej lub suszonej podobnie jak nawóz potasowy.

Sprzedaż gotowego obornika do warzyw – przegląd oferty

Na polskim rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających obornik. Często są to nawozy w 100 % naturalne, które wywodzą się w ekologicznych hodowli bez dodatku antybiotyków czy paszy genetycznie modyfikowanej. Jest to ich niewątpliwie ogromna zaleta. Wykorzystując obornik na działkę koło domu, klient zazwyczaj szuka rozwiązań przyjaznych środowisku.

Ceny gotowych i pakowanych oborników są zróżnicowane podobnie jak nawozów potasowych. Zależą one w dużej mierze od charakterystyki obornika czy wielkości opakowania. Koszt zakupu nawozu naturalnego do przydomowego ogródka nie będzie wysoki. Preparaty z obornikiem skutecznie działają również jako nawozy do tui.

Wykaz wybranych preparatów zawierających obornik wraz z ceną

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Nawóz obornik koński ekologiczny EkoObornik 60 litrów

44,99 zł

Obornik granulowany uniwersalny 25 kg Ogród Start

50,89 zł

Target obornik granulowany do ubogich gleb 5 litrów

14,99 zł

Nawozy naturalne z pokrzyw czy kompostu

Gnojówka z pokrzyw – tanie i proste rozwiązanie

Nawóz z pokrzyw używany jest od dawna. Dla wielu ludzi ta roślina to zwykły chwast, który w dodatku może nieprzyjemnie poparzyć przy bezpośrednim kontakcie. Dla bardziej doświadczonych ogrodników pokrzywa to jednak nie tylko chwast, ale także cenne źródło składników mineralnych pod postacią nawozu na działkę. Samo przygotowanie gnojówki z pokrzyw nie jest skomplikowane.

Przepis na nawóz z pokrzyw zawiera w sobie tylko roślinę oraz wodę. Do sporządzenia roztworu potrzebna będzie świeżo ścięta pokrzywa, która będzie miała zarówno liście, jak i łodygi. Na 1 kg przygotowanego ziela należy przeznaczyć 10 l wody. Całość najlepiej jest przełożyć do beczki i umieścić na około 2 tygodnie w zacienionym, ale ciepłym miejscu. Gotowa do użycia gnojówka z pokrzyw charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem.

W zależności od stopnia rozcieńczenia nawozu z pokrzyw można stosować go do podlewania lub opryskiwania. Dla pierwszej opcji wystarczy roztwór rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10, a dla drugiej opcji w proporcji 1:20. Gotowy płyn można wymieszać z żywokostem, który dodatkowo poprawi jakość nawozu z pokrzywy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o polecanych nawozach wieloskładnikowych.

Kompost – tradycyjny i niezawodny nawóz naturalny

Bardzo skuteczny nawóz do tui czy nawóz do warzyw to popularny kompost. Można go samodzielnie wyprodukować praktycznie za darmo. Taki naturalny nawóz do ogórków czy innych warzyw opiera się na odpadkach roślinnych. Do produkcji nawozu przyda się duży pojemnik nazywany kompostownikiem. Można także wyodrębnić miejsce w ogrodzie pod stos kompostowy. Zarówno kompostownik, jak i pryzma powinny być schowane przed dostępem promieni słonecznych przykładowo pod drzewami.

Kompostownik w ogrodzie, a także nawozy naturalne, gnojówka z pokrzyw i kompost do ogrodu
Jakie nawozy naturalne warto wybrać, czyli rodzaje, stosowanie i porady ogrodnicze

W skład kompostu wchodzą liście drzew, resztki czy odpadki roślinne. Największą zaletą kompostu jest wysoka zawartość próchnicy. Dodatkowe wzmocnienie go przez pomiot ptasi czy obornik wpływa na jeszcze lepsze działanie kompostu. Wzbogacenie gleby o cenne składniki mineralne jest zdecydowane na plus. Warto wykorzystać jednak kompostownik, który ułatwia prace. Kompost może także spełniać funkcję nawozu do róż czy nawozu do iglaków.

Kompost należy rozsypać na przygotowaną i przekopaną ziemię. Nie trzeba jej dodatkowo przekopywać, wystarczy jedynie zagrabić. Jest to szczególnie ważne, ponieważ taki naturalny nawóz do warzyw wysoko próchniczny powinien być w najwyższej warstwie gleby. Inaczej niż w przypadku obornika. Warto wykorzystać naturalne nawozy do ogórków i innych warzyw na bazie kompostu z uwagi na jego praktycznie znikomy koszt produkcji.

Nawóz zielony – ciekawa alternatywa dla pozostałych nawozów

Wyżej wymienione nawozy do tui, do róż czy do warzyw to proste i nieskomplikowane mieszanki. Ostatnią propozycją nawozu naturalnego będzie nawóz zielony. W jego skład wchodzą specjalnie wyselekcjonowane rośliny, które zostały przekopane z ziemią. Do tego nawozu naturalnego idealnie nadają się gatunki roślin z dużą ilością masy zielonej oraz te, które charakteryzuje szybki wzrost i rozwój. Przykładem może być łubin żółty czy facelia.

Rośliny na nawóz zielony najlepiej jest zasiać w lecie, aby móc je przekopać jesienią. W następnym roku na tak przeoraną powierzchnię można z powodzeniem sadzić warzywa. Dlatego ważne jest, aby rośliny na nawóz zielony wysiewać rok przed planowaną uprawą praktycznie każdego rodzaju warzyw. Najlepsze proporcje mieszanki na 100 m2 powierzchni to łubin żółty – 1,8 kg oraz seradela – 0,35 kg, peluszka – 1,5 kg ze słonecznikiem 0,17 kg lub facelia – 0,2 kg.

ikona podziel się Przekaż dalej