Nawóz do róż – który najlepszy?

1. Obornik – naturalny nawóz do róż pnących

Zasilać róże możesz przy użyciu kompostu bądź obornika, a także gnojówki roślinnej. Obornik będzie doskonałym nawozem organicznym jednak wyłącznie w przypadku, gdy będzie on przekompostowany ok. pół roku wcześniej. Niestety, ale zbyt świeży obornik może spalić korzenie róż. Poleca się stosować obornik jeden raz w sezonie (jesienią lub wiosną, najlepiej w marcu bądź październiku). Należy ściółkować obornikiem glebę, koniecznie mieszając obornik z wierzchnią warstwą podłoża.

Często okazuje się, że obornik to najlepszy nawóz do róż. Czasami po jego użyciu wychodzi na jaw, że żaden nawóz sztuczny wcale nie jest koniecznością – obornik posiada wszystko to, czego bowiem róże potrzebują. Świetnym i naturalnym źródłem odżywczym dla róż jest także kompost. Jest on jednak nieco słabszy od obornika – dlatego zaleca się stosowanie kompostu kilka razy w sezonie.

2. Nawóz z pokrzywy jako nawóz jesienny do róż

To naturalny i sprawdzony nawóz dla róż. Dzięki niemu szkodniki róż nie będą sprawiać problemu, a choroby róż nie powinny się pojawiać. Wystarczy użyć 1 kg świeżej pokrzywy i 10 l wody. Pokrzywę tnie się na kawałki, wkłada do pojemnika i zalewa wodą, a następnie przykrywa gazą (by zaszła fermentacja). Raz dziennie trzeba potem mieszać nawóz (przez ok. 3 tygodnie) i poczekać, aż się spieni i zabarwi na brązowo.

Pryskaj i podlewaj swoje róże wyłącznie odcedzoną cieczą, a resztką zasil kompostownik. Dzięki nawozowi z pokrzywy pozbędziesz się m.in. chlorozy liści, przędziorków, miseczników czy mączniaka prawdziwego. Profilaktycznie, stosować możesz też nawóz z pokrzywy wiosną. Gdy nawóz nie zadziała, możesz zrobić z pokrzywy… wywar.

Czym nawozić róże? Chemiczne nawożenie róż

3. Nawóz Azofoska do róż

Jeżeli naturalne metody nawożenia róż nie przyniosą pożądanego rezultatu, możesz również zakupić nawóz Azofoska. W jego skład wchodzi m.in. miedź, żelazo, magnez, siarka, mangan, molibden, cynk i bor. Nawóz do róż świetnie sprawdzi się do różnych jej odmian. Ten chemiczny preparat szybko działa i ma wszechstronne zastosowanie, a także bardzo łatwo się go aplikuje. Produkt bogaty jest w mikroelementy o wysokiej skuteczności, które róże szybko przyswajają. Dzięki nawozowi sprawisz, że róże mniej podatne staną się na choroby czy szkodniki.

Róże opryskiwane w ogrodzie, a także nawóz do róż, rodzaje i cena
Nawóz do róż krok po kroku, czyli rodzaje, ceny oraz nawożenie róż

Nawóz Azofoska zawiera mało chlorków, więc róże lepiej będą się prezentować. Dzięki temu produktowi, kwiaty będą zdrowe i piękne. Mało tego, z jego użyciem oszczędzisz czas nawożenia – wszak do przygotowania naturalnego roztworu potrzeba go przecież nieco poświęcić. To doskonała metoda, do zastosowania przed nasadzeniem róż. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najlepszych nawozach wieloskładnikowych.

Cena za produkt to ok. 26 zł / 3 kg.

4. Nawóz jesienny do róż Florovit

Kolejnym polecanym, sztucznych nawozem do róż jest produkt marki Florovit. To sprawdzony sposób do zasilania róż, dzięki któremu będzie można doskonale przygotować je do zimy. Kiedy bowiem nadchodzi zima, temperatura spada i róże zatrzymują swój wzrost – przez co wolniej zaczynają w krążyć ich soki. Warto więc będzie o tym pomyśleć i wspomóc nawożenie róż właśnie za pomocą tego produktu.

Skład nawozu jest bogaty, bo zawiera np. potas, siarkę, fosfor, azot, magnez, bor, miedź, cynk i mangan. Dzięki temu produktowi, dobrze przygotujesz swoje róże do sezonu wegetacyjnego, przez co będą one mogły szybko wystartować ze wzrostem wiosną. Najlepiej będzie użyć nawozu na przełomie września i października, zgodnie z instrukcją producenta.

Cena za produkt to ok. 22 zł / 3 kg.

5. Nawóz do róż Agrecol

Ostatnią naszą propozycją jest nawóz do róż granulowany, którym możesz zasilić róże jesienią. To wszechstronny produkt, który doskonale sprawdzi się również w przypadku nawożenia warzyw czy roślin kwitnących jednorocznych. W składzie nawozu znajduje się duża ilość potasu, dzięki czemu róże zostaną pobudzone do wydłużonego kwitnienia. Co ważne, produkt nie zawiera azotu, więc nie będzie pobudzał roślin wrażliwych na mróz do zawiązywania pędów.

Dzięki nawozowi do róż, róże będą mogły spokojnie odpocząć zimą, przy okazji zwiększając swoją mrozoodporność. To produkt bogaty w fosfor i potas, więc uzupełni niedobór róż w owe składniki. Możesz korzystać z nawozu już w sierpniu – wówczas róże zdążą wykorzystać substancje odżywcze, zanim zima rozkręci się na dobre.

Cena za produkt to ok. 30 zł / 3 kg.

ikona podziel się Przekaż dalej