Nawozy wapniowe - rodzaje

Preparaty wapniowe możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich obejmuje nawozy różniące się między sobą konsystencją. Pod tym względem wymienimy:

  • Nawozy granulowane - z zasady nawozy granulowane zaliczają się do preparatów długodziałających. Służą do podsypywania roślin, najczęściej jeszcze przed ich posadzeniem lub siewem.
  • Nawozy dolistne - są to nawozy w płynie, którymi podlewamy rośliny lub przy pomocy tego typu środków możemy stosować opryski bezpośrednio na liście. Dawkowanie tego typu nawozów jest częstsze w porównaniu do preparatów granulowanych.

Kolejny podział dotyczy składu nawozów wapniowych, a dokładniej rodzaju zastosowanego wapna. Pod tym względem wymienimy:

  • Nawozy wapniowe tlenkowe - te rodzaje preparatów dedykowane są do gleb ciężkich oraz średnich. Ich działanie jest bardzo dynamiczne, przez co dawkowanie powinno przebiegać z dużą ostrożnością. W innym przypadku preparaty wapniowe tlenkowe mogą doprowadzić do przewapniowania gleb. Dodatkową zaletą, jaką wykazują się nawozy wapniowe tlenkowe, jest neutralizacja jonów metali ciężkich. Zastosowanie tego typu preparatów zaleca się przy profesjonalnych uprawach.
  • Nawóz wapniowy węglanowy - tutaj zalicza się kreda lub wapniak mielony. Ich działanie jest dużo słabsze niż to, jakim wykazują się nawozy wapniowe tlenkowe. Dawkowanie nawozu powinno być uzależnione od tego, jak bardzo chcemy zmienić odczyn gleby. Nawóz wapniowy węglanowy dedykowany jest przede wszystkim do gleb lekkich, które wykazują się słabymi cechami buforowymi. Pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach. Nawóz wapniowy węglanowy najlepiej sprawdza się do regulacji odczynu pH w ogródkach przydmowych.
  • Nawozy magnezowe - nawozy wapienne, które w swoim składzie zawierają magnez, dedykowane są do gleb ubogich w ten pierwiastek. Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawozach.

Nawozy wapienne - zastosowanie

Nawozy mineralne wapniowe wykorzystywane są w sytuacji, kiedy chcemy zmienić odczyn gleby. Niestety zakwaszanie gleb jest procesem, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Dlatego zaleca się, aby regularnie stosować nawozy wapniowe. W ten sposób uprawiane rośliny zyskają optymalne warunki. Należy pamiętać, iż dawkowanie nawozów wapniowych jest uzależnione od rodzaju gleby, a także jej aktualnego odczynu.

Za konieczne stosowanie nawozów wapniowych uznaje się, jeżeli:

  • Bardzo lekkie gleby osiągają odczyn do 4,0
  • Lekkie gleby osiągają odczyn do 4,5
  • Średnie gleby osiągają odczyn do 5,0
  • Ciężkie gleby osiągają odczyn do 5,5

Oczywiście należy sugerować się konkretnymi dawkami podanymi przez producenta. Jeżeli nie mamy pewności co do rodzaju lub odczynu gleby, warto wykonać pomiary. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której doprowadzimy do zbyt wysokiego odczynu podłoża.

Nawóz wapienny w worku w ogrodzie, a także nawozy wapniowe, ich dawkowanie i cena
Jakie zastosowanie mają nawozy wapniowe, nawozy wapienne, a także ich cena i dawkowanie

Pojawia się jeszcze pytanie, kiedy najlepiej jest stosować nawozy wapniowe? Optymalnym terminem jest schyłek okresu wegetacyjnego. Decydując się na preparaty granulowane, należy poczekać na bezwietrzny dzień. Bardzo ważną informacją jest to, iż nawozy wapienne nie mogą być mieszane z innymi preparatami. Odstęp pomiędzy zastosowaniem różnych nawozów powinien wynosić przynajmniej kilka tygodni. Dobrym pomysłem będą nawozy dolistne, które bezpośrednio nie reagują na glebę, ale na roślinę. W innym przypadku może dojść do neutralizacji niektórych składników pokarmowych.

Przegląd cen popularnych nawozów wapniowych

Wiedząc już, jakie występują rodzaje nawozów wapniowych, warto zapoznać się z ich cenami. Oczywiście należy stosować nawozy wapienne dostosowane do rodzaju podłoża, a nie kierując się jak najniższym kosztem. Jednak przeglądając szacunkowe ceny różnych producentów, będziemy mogli wybrać jak najbardziej opłacalny produkt. Należy pamiętać, że poniższe zestawienie zawiera orientacyjne informacje, które mogą ulegać zmianom.

Przykładowe ceny nawozów wapniowych

Nazwa produktu

Cena

Wapniak Kornicki

Cena od 290,00 zł

Wapniak Kornicki worek 25 kg

Cenaod 408,00 zł

Wapniak koszelowski

Cena od 380,00 zł

Nawóz wapniowy węglanowy, nawozy magnezowe

30,00 zł

Nawozy wapniowe Ekoplon 10l

38,90 zł

Nawozy magnezowe dolistne Calfert Basic Magnez 20l

45,00 zł

Nawozy magnezowe granulowane do trawników, różne rodzaje

16,00 zł

Nawozy mineralne dolistne Cupros 50Wp 1 kg

37,90 zł

Nawozy mineralne Polifoska Plus 5 kg

30,96 zł

Nawozy mineralne Mocznik 5 kg Agra

28,34 zł

Nawozy azotowe Saletrzak 27 Standard Plus 25 kg

40,00 zł

Nawozy azotowe 25 kg, pod iglaki i na trawniki, Anwil

69,99 zł

Nawozy azotowe Pulan 34 N 30 kg

64,50 zł

Nawozy azotowe granulowany Genezis 25 kg

39,00 zł

Saletra wapniowa Can 27% Yara Bela 25 kg

53,80 zł

Chlorek wapnia 25 kg, Ciech

39,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej