Czym jest biohumus i jakie ma zastosowanie?

Biohumus – charakterystyka

Nawóz biohumus, czyli wermikompost to naturalny, żywy środek wspomagający rozwój roślin. Jest produktem powstałym poprzez przetrawienie substancji organicznych przez dżdżownice kalifornijskie. W ich układach pokarmowych bytują i rozmnażają się mikroorganizmy, które oddziałują korzystnie na rozwój roślin. Odchody dżdżownic kalifornijskich odżywiających się obornikiem, kompostem, odpadami spożywczymi czy torfem, sprawiają, że substancje te zmieniają się w biohumus.

Nawóz organiczny z dżdżownic kalifornijskich jest w 100% naturalny. Dlatego idealnie sprawdza się w uprawach ekologicznych. Mikroflora w nim obecna jest bardzo bogata, dzięki czemu rośliny z łatwością przyswajają składniki odżywcze. Nawóz ten nie tylko wspomaga wzrost warzyw, owoców i kwiatów, ale także wspomaga je i chroni przed chorobami. Związki mineralne i odżywcze skumulowane są w mikroorganizmach obecnych w humusie. Są one uwalniane stopniowo, dlatego roślinom nie grozi przenawożenie. Biohumus jest nawozem długo działającym, a jego dawkowanie jest bezpieczne, gdyż nie można go przedawkować.

Odżywiane takim nawozem rośliny pochłaniają mniejszą ilość metali ciężkich i azotanów ze środowiska. Łatwiej znoszą przesadzanie i są bardziej odporne na szkodniki i choroby. Ich plony są większe, smak lepszy, a skład chemiczny korzystniejszy dla człowieka od roślin nawożonych np. kompostem czy środkami chemicznymi. Jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt i pozytywnie wpływa na środowisko. Z powodzeniem można uzyskać go samodzielnie w przydomowym kompostowniku.

Biohumus – zastosowanie

Nawóz organiczny z dżdżownic kalifornijskich dostępny jest na rynku w różnych postaciach. Można go stosować do roślin ogrodowych, doniczkowych, owocowych, a także upraw polowych. Jak stosować w ogrodzie? Można nawozić nim rośliny przez cały sezon wegetacyjny. Czysty biohumus najczęściej rozcieńcza się z wodą do podlewania w proporcjach od 1: 1 aż do 1:10. Można stosować go bezpośrednio na roślinę. Chociaż można podlewać nierozcieńczonym biohumusem, to w przypadku kupnego nawozu generowałoby to wysokie koszty.

Do roślin doniczkowych zalecane jest dawkowanie nawozu nierozcieńczonego, rozlewanego wokół roślin. Nie ma przeciwwskazań odnośnie do roślin, których nie można zasilać biohumusem. Jest doskonałą alternatywą dla stosowania nawozów mineralnych. Warto po niego sięgnąć, gdy chcemy zasilić rośliny, by przyśpieszyć ich wzrost i rozwój. Również wtedy, gdy chcemy uzyskać zdrowsze i smaczniejsze warzywa czy owoce. W przypadku roślin osłabionych przez szkodniki i choroby, nawóz przyspieszy regenerację. Bez względu na rodzaj gleby, nie niesie ryzyka zmiany pH czy zasolenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawozach.

Biohumus – rodzaje

  1. Biohumus forte - za bazę do jego produkcji służy wermikompost, lecz zawiera dodatek nawozu mineralnego. Oznacza to, że oprócz biohumusu zawiera związki chemiczne. Posiada bogaty skład, w którym znajduje się potas, fosfor, i azot. Są to związki niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny. Dodatek nawozu mineralnego wzmacnia odżywienie roślin, zaspokajając ich wszystkie potrzeby. Biohumus forte to nawóz uniwersalny i nie ma ryzyka jego przedawkowania. Stosuje się go od wiosny do końca lata raz w tygodniu. W pozostałym okresie wegetacyjnym stosuje się go raz na dwa tygodnie. Dawkowanie wymaga rozcieńczania. W zależności od producenta biohumus forte różni się zakresem stosowania. Występuje także jako środek dedykowany konkretnej grupie roślin jak np. jako nawóz do iglaków, czy do trawnika. Ma wtedy odpowiednio wyważony dodatek składników mineralnych.
  2. Biohumus extra - to biohumus uniwersalny do różnego rodzaju roślin. Jest to naturalny nawóz organiczny z dżdżownic kalifornijskich bez dodatków chemicznych. Zachowana jest w nim mikroflora bakteryjna i próchnica pokarmowa. Nie ma ryzyka przenawożenia, a nawóz jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Może być stosowany doglebowo oraz dolistnie po rozcieńczeniu wodą. To nawóz idealny do upraw ekologicznych. Zwiększa poziom próchnicy w glebie.
  3. Humus active to nawóz zawierający wysokie stężenie kwasów humusowych oraz bogatą mikroflorę bakteryjną. Dzięki temu służy nie tylko jako środek do odżywienia roślin, ale także do poprawiania struktury gleby. Stosowany w uprawach wielkoobszarowych w ciągu kilku lat przywraca żyzność i chłonność wody w glebie oraz podnosi opłacalność produkcji. Doskonale nadaje się do odżywienia trawnika, poprawiając jego kondycję. Humus active to nawóz w pełni naturalny.
Biohumus – ceny i opinie

Biohumus forte

Cena

Biohumus extra

Cena

Humus active

Cena

Nawozy i podłoża z dodatkiem biohumusu

Cena

 Biohumus Super Forte marki Agrecol 350 ml 

4,90 zł

Biohumus uniwersalny marki Agrecol 1l

6,20 zł

Papka Humus Active Uniwersalny 2L

21 zł

BIO - Nawóz naturalny i humus - Substral - 1,5 kg

18,90 zł

Ekodarpol Nawóz Biohumus Extra uniwersalny 1 l

13 zł

Ekodarpol Nawóz Humus Active uniwersalny 500 ml

19 zł

Substral Podłoże Bio Humus Warzywa i Zioła 40 L

20 zł

Biohumus forte 400ml rośliny kwitnące

8 zł

Ekodarpol Nawóz Biohumus Extra 1 l – nawóz do iglaków

12 zł

Humus Activ Plus Extra 5 L marki Ziemovit

22 zł

Humus Active do trawników Spray Papka 1,2L

28,50 zł

Agrekol Biohumus do zielonych forte 0,75l

6 zł

Biohumus Uniwersalny Extra - spray 1,2L

22 zł

Humus Active Spray do trawnika 1,2 Papka

30 zł

Ekodarpol Nawóz Humus Active uniwersalny 500 ml

19 zł

Nawóz biohumus – opinie 

Coraz większą popularnością cieszą się uprawy ekologiczne. Posiadacze ogrodów chcą uzyskiwać zdrowe i dorodne warzywa. Dlatego biohumus uniwersalny jest bardzo często wybieranym nawozem. Do stosowania w ogródkach warzywnych najczęściej wybierany jest Biohumus extra oraz nawozy i podłoża z dodatkiem biohumusu. Biohumus forte oraz Substral z dodatkiem humusu to środki chętnie wybierane do roślin ozdobnych rosnących w ogrodzie i na balkonie. Zwłaszcza że producenci oferują nawozy dedykowane konkretnej grupie roślin jak np. specjalnie wzbogacone środki do trawnika, czy dedykowany nawóz do iglaków. Działkowcy i rolnicy doceniają biohumus aktiv i jego działanie na glebę.

Cena biohumusu uważana jest za adekwatną do jego skuteczności. Użytkownicy często wybierają biohumus, nie czytając etykiet i wierząc, że jest jego skład jest w 100% naturalny. Dopiero po jakimś czasie przekonują się, że kupiony przez nich nawóz zawiera dodatek mineralny. Z tego powodu twierdzą, że etykiety wprowadzają w błąd. Wiele osób twierdzi także, że nawozy mineralne dają efekt znacznie szybciej.

Eksperci zwracają uwagę, że naturalny biohumus posiada bogatą mikroflorę bakteryjną. Dodatek mineralny sprawia, że nawóz nie jest żywy. Dlatego osoby chcące prowadzić uprawy w sposób ekologiczny powinny wybierać biohumus extra lub biohumus activ. Radzą także samodzielnie produkować nawóz biohumus.

Biohumus to nawóz powszechnie dostępny w niskiej cenie. Jego działanie jest długotrwałe i skuteczne. Nie tylko odżywia rośliny, ale także poprawia jakość gleby. Należy jednak uważnie czytać etykiety przed jego zakupem, by wiedzieć jak stosować w ogrodzie wermikompost.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły