Kilka podstawowych informacji

Rosnące ceny nawozów

Przeglądając cennik nawozów możemy stwierdzić, że stawki poszły w górę w porównaniu z rokiem 2018. Wyższe ceny nawozów są zdaniem producentów związane z większymi opłatami środowiskowymi. Nie bez znaczenia pozostają zwiększone ceny energii gazowej oraz elektrycznej.

Warto także wspomnieć, iż cennik nawozów mineralnych notuje sezonowe wahania. Stawki za nawozy mineralne zazwyczaj rosną wraz z rozpoczęciem roku. Najwyższe ceny odnotowuje się w maju. W kolejnych miesiącach ceny nawozów mogą ulec delikatnym obniżkom. Tego typu sezonowe różnice cen występują niemal każdego roku.

Stawka za nawozy azotowe nie jest już tak silnie uzależniona od sezonu. Jest to grupa produktów ulegająca mniejszym wahaniom kosztów. Cennik nawozów azotowych zazwyczaj posiada tendencję dodatnią. Według specjalistów, nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach cennik nawozów azotowych miał ulec znaczącym obniżkom.

Jakie zalety przynoszą nawozy mineralne?

Rosnący cennik nawozów mineralnych nie jest w stanie zahamować coraz to większego popytu. Warto bowiem pamiętać, iż nawozy sztuczne są bardzo wydajne, a według wielu rolników, działają szybciej od nawozów naturalnych.

W ofertach sprzedaży znajdziemy jedno bądź wieloskładnikowe nawozy sztuczne. Do grupy produktów jednoskładnikowych należą chociażby nawozy azotowe, saletra amonowa czy nawozy potasowe i fosforowe. Ceny nawozów jednoskładnikowych z reguły nie odbiegają od stawek produktów wieloskładnikowych. Podstawową różnicą okazuje się możliwość wzbogacenia gleby o jeden, wybrany składnik. Wymaga to odpowiedniej znajomości oraz dokładnej informacji o stanie gleby. Dlatego wielu rolników wybiera nawozy wieloskładnikowe. Jest to grupa specjalnych mieszanek, zwierające odpowiednie ilości składników mineralnych. Dobrym przykładem będzie tu chociażby saletrzak z borem.

Nawozy sztuczne są przeważnie dostępne w postaci niewielkich granulek. Jest to preparat ściśle skoncentrowany, dlatego warto stosować się do zaleceń podanych przez producenta. Zbyt duże dawki nawozów mineralnych mogą doprowadzić do uszkodzenia roślin i zanieczyszczenia gleby.

Cennik nawozów

Nawozy naturalne

W ostatnich latach możemy zaobserwować rosnące zainteresowanie uprawami ekologicznymi. Wiąże się to z eliminacją nawozów sztucznych i koncentracją na produktach organicznych. Ceny nawozów naturalnych częstokrotnie przewyższają stawki za nawozy sztuczne. Ostateczna stawka zazwyczaj zależy od przeznaczenia nawozu oraz sprzedawanej ilości produktu. Poniżej przedstawimy kilka rozwiązań dla ogrodnictwa ekologicznego

Cennik nawozów naturalnych

Rodzaj nawozu naturalnego

Poglądowa cena

Maczka bazaltowa

2 – 3 zł/kg

Suchy obornik, ekościółka

3 – 6 zł/kg

Biohumus

3 – 8 zł/litr

Obornik kurzy

2 – 5 zł/kg

Bydlęcy obornik granulowany

1 – 3 zł/kg

Zaprezentowane powyżej ceny nawozów dotyczą ilości detalicznych, przeznaczonych na potrzeby ogrodnictwa. Cennik nawozów organicznych dla rolników może okazać się nieco bardziej atrakcyjny. W wielu przypadkach istnieje też możliwość negocjacji ceny.

Cennik nawozów mineralnych 2024

W uprawach przemysłowych znacznie większą popularnością cieszą się nawozy mineralne. Dlatego poniżej przedstawimy ceny kilku popularnych rozwiązań. Warto przy tym podkreślić, iż ostateczna stawka będzie ściśle uzależniona od ilości zamawianego produktu. Przy większych ilościach istnieje możliwość negocjacji cen. Zaprezentowane poniżej ceny zostały obliczone w oparciu o różne ilości produktu. Są to stawki na potrzeby prywatnego ogrodnictwa oraz dla rolnictwa przemysłowego.

Pierwszym popularnym nawozem jest mocznik. Tego typu preparat występuje pod postacią granulowaną oraz wodną. Cennik nawozów granulowanych może być obliczany w przeliczeniu na 25 kilogramowe worki (na potrzeby ogrodnictwa). W tym wypadku cena będzie wynosiła około 60 zł/worek. Innym rozwiązaniem będzie mocznik granulowany na potrzeby rolnictwa. Tego typu produkt kupujemy na tony. Średnia stawka tony mocznika 46 % wynosi około 1 250 zł. Z kolei mocznik w postaci płynu Biomus będzie wydatkiem rzędu 22 zł/l. Jest to kolejny produkt na potrzeby niewielkich, przydomowych upraw.

Omawiając cennik nawozów mineralnych nie sposób pominąć takich produktów jak Azofoska. Są to popularne nawozy azotowe o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Azofoska jest zazwyczaj dostępna w postaci granulatu i sprzedawana w 25 kilogramowych workach. Cena zakupu przeważnie oscyluje wokół kwoty 100 zł/worek. Warto przy tym pamiętać, iż Azofoska sprzedawana w sklepach wyróżnia się dość szerokim przedziałem cenowym. Niektóre ceny worka dochodzą do kwoty 130 zł.

Kolejne popularne nawozy mineralne to Saletrosan. Produkt dostępny w formie granulatu. Cena zakupu może być uzależniona od rodzaju dostawy. Średnia stawka za Saletrosan Big-Bag będzie wynosiła około 1 000 zł/tona. Z kolei Saletrosan na paletach będzie już wydatkiem rzędu 1 050 zł/tona.

Często kupowanym nawozem jest również saletrzak z borem. To skuteczna mieszanka mineralna wykorzystywany przy rzepaku, buraku i kukurydzy. Produkt mineralny można też z powodzeniem wykorzystywać przy uprawach ziemniaków, roślin kapustnych oraz różnego rodzaju zbóż. Jak widać, saletrzak z borem ma dość szerokie możliwości zastosowania. Średnia cena zakupu wynosi około 880 zł/tona. Jest to stawka za saletrzak z borem 27%.

Nieco większym wydatkiem okaże się saletra amonowa. Jest to nawóz jednoskładnikowy o szerokich możliwościach zastosowania. Saletra amonowa będzie zazwyczaj sprzedawana w przeliczeniu na tonę. Średnia stawka wynosi około 1 050 zł/tona.

Cennik nawozów mineralnych

Rodzaj nawozu

Średnia cena

Mocznik granulowany

60 zł/25 kg

Mocznik Biomus

22 zł/l

Azofoska, nawóz uniwersalny granulat

100 zł/25 kg

Saletrosan Big-Bag

1 000 zł/tona

Saletrosan paleta

1 050 zł/tona

Saletrzak z borem 27%

880 zł/tona

Saletra amonowa

1 050 zł/tona

Mocznik granulowany 46%

1 250 zł tona

Zaprezentowana powyżej cena za nawozy naturalne i sztuczne (np. nawozy azotowe) stanowi wartości uśrednione wraz z podatkiem VAT. Na koszt zakupu z pewnością wpłynie lokalizacja upraw. Dlatego cenniki lokalnych dostawców mogą się nieznacznie różnić.

ikona podziel się Przekaż dalej