Czym są nawozy azotowe i jakie mają zastosowanie?

Sztuczny nawóz azotowy powstaje na bazie związków azotu. Na rynku dostępne są różnego rodzaju nawozy mineralne, których głównym składnikiem jest łatwo przyswajalny związek azotu. Są to najczęściej stosowane w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie nawozy. Azot niezbędny jest do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Jego niedobory w glebie skutkują słabym krzewieniem, niewielkimi przyrostami, niską masą zieloną, skróconym okresem wegetacji i w efekcie zmniejszonymi plonami.

Sztuczny nawóz azotowy wykorzystywany do zasilania roślin w pierwszym okresie rozwoju roślin sprawia, że rosną one bujnie. Może być wykorzystywany do prawie wszystkich roślin. Jednak nie jest zalecany do zasilania nowalijek o krótkim okresie wegetacji. Również w przypadku innych upraw nawóz mineralny powinien być stosowany ostrożnie. W zależności od rodzaju nawozy azotowe mają różny czas absorpcji. Zawsze należy używać ich zgodnie z zaleceniem producenta.

Ponieważ jest łatwo wypłukiwany z gleby, najczęściej stosuje się go przed siewem roślin, mieszając z wierzchnią warstwą ziemi. W okresie wzrostu roślin może być stosowany dolistnie. Nadmiar nawozu mineralnego może wpływać na obniżenie wartości handlowej uzyskanych plonów. W przypadku niektórych roślin nadmiar masy zielonej nie jest wskazany i może nie być pożądany. Tak jest w przypadku warzyw korzeniowych. Buraki cukrowe nadmiernie wzmocnione azotem wyrosną bujne, lecz zawartość cukru będzie w nich mniejsza.

Przenawożenie roślin oleistych może powodować zmniejszenie zawartości tłuszczu, czy gorsze przechowywanie plonów. Z tego powodu zalecane jest stosowanie nawozów azotowych wczesną wiosną, gdy budowana jest masa zielona roślin. Nie powinno używać się ich już od lipca, by nie zaszkodziły jakości plonów. W uprawach roślin ozdobnych, ogródkach kwiatowych oraz roślinach owocujących, nawóz azotowy zalecany jest przed kwitnieniem. W przypadku roślin wieloletnich zbyt późne zastosowanie może spowodować, że roślina nie przygotuje się do zimowania. Będzie bardziej narażona na przemarzanie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawozach.

Rodzaje i ceny nawozów azotowych

  1. Nawozy amonowe. Polecane są do wczesnego nawożenia wiosennego oraz przed zimą na plantacjach dobrze rozwiniętych. Nie stymulują krzewienia i nie ma ryzyka nagromadzenia w roślinach. Są to nawozy wolno działające i uwalniają się dopiero przy zwiększonej wilgotności. Pobudza rozwój korzeni. Działa zakwaszająco, dlatego jest idealnym nawozem do roślin kwasolubnych. Wymienić tu należy siarczan amonu. Ceny nawozów azotowych tej grupy oscylują w granicach 15 zł za opakowanie o wadze 5 kg.
  2. Nawozy saletrzane, czyli azotanowe. Są to nawozy szybko działające, doskonałe do nawożenia przed zimowego. W zależności od zastosowanego dodatku ma różne właściwości. Z dodatkiem potasu świetnie nadają się do nawożenia roślin w okresie kwitnienia i owocowania. Z dodatkiem wapnia zwiększa pH gleby. Tu wymienić należy przede wszystkim saletrę wapniową. Ceny saletry wapniowej to około 17 zł za 5 kg.
  3. Nawozy amidowe. Nawozy amidowe to przede wszystkim mocznik. Dozowanie tego rodzaju nawozu na glebach bardzo kwaśnych, zasadowych, ciężkich i mokrych może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Stosowany dolistnie silnie dokarmia rośliny. Nawóz z mocznika to nawóz wolno działający. Mocznik nawozowy kosztuje 11 zł za opakowanie o wadze 5 kg.
  4. Nawozy saletrzano-amonowe. Przykładem jest saletrzak. To nawóz mineralny uniwersalny, niezakwaszający gleby. Działa szybko i trwale. Odpowiedni do roślin uprawnych i ozdobnych. Lekko zakwasza glebę. Saletra amonowe całkowicie rozpuszcza się w wodzie. Ceny nawozów azotowych tego rodzaju to 25 zł za 5 kg saletrzaka. Saletra amonowa o tej samej wadze kosztuje 17,50 zł.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Nawozy azotowe – opinie i porady

Sztuczny nawóz azotowy – porady

Niskie ceny nawozów azotowych oraz ich skuteczność sprawiają, że często po nie sięgamy, nie zwracając uwagi na to, czy działają szybko, czy wolno oraz co jeszcze kryje ich skład. Tymczasem są to istotne kwestie, które mają wpływ na uzyskane efekty uprawy. Ze względu na niską cenę i skład, w którym aż 46% to azot, mocznik azotowy jest najpopularniejszym z nawozów azotowych. Jednak nie spełni on naszych oczekiwań w czasie suchej wiosny, ponieważ nawet 40% mocznika nawozowego może ulotnić się do atmosfery. Nawóz z mocznika nie sprawdzi się także na glebach kwaśnych, które jeszcze bardziej zakwasi.

Nawozy amonowe pobierane są wolno przez rośliny. Ich stosowanie prowadzi do zakwaszenia gleby. Z tego powodu nawozy amonowe określane są jako fizjologicznie kwaśne. Ich stosowanie rzadko jest zalecane. Saletra amonowa szybko dociera do korzeni roślin i pobudza je do dynamicznego wznowienia wiosennej wegetacji. W mokre dni może być szybko wymywany z gleby. Dlatego saletra zalecana jest w czasie suchej wiosny. Saletrzak odznacza się działaniem szybkim i długotrwałym. Można stosować go wczesną wiosną bez obawy o duże straty.

Na rynku występuje nawóz mineralny RSM. Jest to roztwór saletrzano – mocznikowy. Zawiera aż trzy różne formy azotu. Jego skład to: 50 % formy amidowej oraz po 25 % formy azotanowej i amonowej. Ponieważ każda z tych form działa inaczej, jego wykorzystanie ma wiele zalet. Działa szybko, a równocześnie długo, bez znacznych strat. Jest to nawóz płynny, który nie potrzebuje wody do działania. Podobnie jak saletrzak występuje w różnych wariantach. Może być wzbogacony innymi pierwiastkami.

Nawóz mineralny – opinie

Nawozy azotowe są cenionym sposobem na odżywienie roślin. Najlepszą opinią cieszą się saletry amonowe oraz RSM. Uznaje się, że szybko zaopatrują one rośliny w azot, a także stabilizują glebę w ten składnik, zapewniając odpowiedni jego pobór roślinom przez długi czas. Cenione są zwłaszcza nawozy najnowszej generacji, które zostały wzbogacone o siarkę, potas, czy inne wartości odżywcze.

Kwestionowana jest celowość stosowania siarczanu amonu. Chociaż w tej formie nawóz dostarcza szybko przyswajanego azotu, to silnie zakwasza glebę. Użytkownicy, którzy oceniają stan większości gleb w naszym kraju jako kwaśne lub lekko kwaśne, nie widzą długotrwałych korzyści ze stosowania siarczanu amonu. Wyjątkiem są uprawy wymagające wysokiego poziomu zakwaszenia gleby, dla których nawozy amonowe są idealne.

Eksperci zwracają uwagę na właściwy dobór nawozu mineralnego azotowego. Zalecają, by uważnie sprawdzać jego skład oraz dawkowanie. Jest ono różne w zależności od producenta. Zbyt duża dawka może nie przynieść spodziewanych efektów. I chociaż ceny nawozów azotowych są niskie, to nadmiar nawozu może prowadzić do strat.

Sztuczne nawozy azotowe, takie jak: saletra, mocznik nawozowy, czy saletrzak, to niedrogie i doskonałe środki do pobudzania wzrostu roślin. Warunkiem jest ich właściwy dobór i dawkowanie. Każdy z nich ma inne właściwości i czas przyswajania. Dlatego przed zastosowaniem należy upewnić się, że wybraliśmy właściwą formę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły