Skład i zastosowanie nawozów dolistnych

Nawozy dolistne to specjalne preparaty, które bogate są w marko- i mikroelementy. Ich skład dedykowany jest wielu gatunkom roślin podobnie jak sztuczne nawozy fosforowe. Dzięki nim mogą one prawidłowo się rozwijać i wydawać obfite plony. Niedobór składników odżywczych skutkuje osłabieniem rośliny i zwiększeniem jej podatności na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nawozy dolistne szczególnie polecane są na zboża ozime, kukurydzę czy pszenicę.

Najnowsze badania oraz rozwój nowych technologii ma wpływ na ciągłe zmiany w składach i rodzajach nawozów. Ilość marko- i mikroelementów jest regularnie dostosowywana do zmieniającej się wiedzy w zakresie uprawy roślin. Nawozy dolistne przeznaczone dla takich zbóż jak kukurydza czy pszenica bogate są m.in. w żelazo, mangan, miedź, potas czy wapń. Aplikowanie nawozów na zbożach ozimych pozwala je skutecznie odżywić i zregenerować na nowy sezon. Oprysk wykonywany w okresie intensywnego wzrostu rośliny dodatkowo ją wspomagają.

Na rynku obecne są różne rodzaje nawozów. Różnią się od siebie ceną, opiniami, ale także sposobem użycia. Preparaty dostępne są w formie proszku, płynu czy granulatu. Gotowy środek należy przygotować zgodnie z instrukcją producenta w odpowiednich proporcjach z wodą. Oprysk to najczęstszy sposób nawożenia roślin, choć może się to odbyć również innymi mniej tradycyjnymi metodami. Podczas oprysku należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, opady atmosferyczne czy inne warunki zewnętrzne. Nawozy dolistne są skuteczne, kiedy mają szansę zatrzymać się na liściach. Wniknięcie mikroelementów i makroelementów w głąb liścia pozwala poprawić kondycję rośliny.

Rodzaje nawozów dolistnych na zboża ozime

Jak już wcześniej zostało wspomniane, najczęściej stosuje się nawozy dolistne na zboża ozime. Pozwalają one dostarczyć zbożom cennych składników odżywczych, które szczególnie potrzebne s do regeneracji po miesiącach zimowych. Likwidowanie niedoborów mineralnych to jeden z głównych celów stosowania nawozów dolistnych. Preparaty są dedykowane przykładowo dla kukurydzy czy jednego z ważniejszych gatunków zbóż, jakim jest pszenica.

Dłoń dotykająca liścia, a także polecane nawozy dolistne, opinie, zastosowanie, cena i rodzaje
Jakie nawozy dolistne warto wybrać, czyli skład, opinie, cena i rodzaje nawozów
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Nawozy dolistne na zboża ozime znajdują głównie zastosowanie w wielkich zakładach produkcyjnych opartych na nowoczesnym rolnictwie. Można także spotkać się z takim rodzajem nawożenie w amatorskich uprawach. Oprysk należy wykonać wczesną wiosną tak, aby temperatura powietrza nie było wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Skuteczne działanie nawozów dolistnych zauważyć można przy temperaturach około 15 stopni Celsjusza oraz dość wysokiej wilgotności.

Nawozy dolistne czy sztuczne nawozy fosforowe powinny być aplikowanie zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. W dużych ilościach mogą zaszkodzić roślinie, zamiast jej pomóc i odżywić ją. Sposób aplikacji z wykorzystaniem oprysku charakteryzuje się odpowiednią częstotliwością i przerwami między pojedynczymi aplikacjami. Należy mieć to na względzie planując wykorzystanie nawozów dolistnych na zboża ozime. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najlepszych nawozach wieloskładnikowych.

Nawozy dolistne – ceny oraz opinie

Jednym z cenionych producentów nawozów dolistnych jest firma Intermag. W swojej ofercie posiada nawozy mikroelementowe w formie płynnej i sypkiej. Są to wysokiej jakości preparaty stworzone z wyselekcjonowanych i idealnie dobranych składników odżywczych. Przykładem może być nawóz dolistny Bormax. Przeznaczony jest on do stosowania profilaktycznego w uprawie roślin o wysokich wymaganiach i zalecanej wysokiej zawartości boru. Preparat Bormax z firmy Intermag sprawdzi się z powodzeniem na glebach ubogich w bor, wodę czy z niską zawartością substancji organicznych.

Kolejną producentem godnym polecenia jest firma FMC orz nawóz dolistny Multiple Pro. Jest to produkt, który przeznaczony jest do wzmocnienie rośliny i pobudzenia jej metabolizmu. Multiple Pro to nowoczesny preparat zaprojektowany z wysoką starannością. W jego składzie znajduje się duża koncentracja potrzebnych roślinie mikroelementów. Produkt Multiple Pro stworzony został z myślą o roślinach zbożowych.

Wykaz wybranych nawozów dolistnych wraz z cenami

Nazwa preparatu

Przykładowa cena

Bormax Intermag 1 litr

14,00 zł

Mikrovit Miedź Intermag 1 litr

14,50 zł

FMC Multiple Pro 1 litr

54,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły