Co to jest azofoska i kiedy ją stosować?

Nawóz azofoska – najpopularniejszy, uniwersalny nawóz

Azofoska to nawóz wieloskładnikowy mający zastosowanie do upraw polowych, do warzyw uprawianych w ogrodach i szklarniach oraz na trawnik. Skład chemiczny azofoski jest tak zbilansowany, by rośliny otrzymały wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w równomierny sposób. Dzięki temu jest on łatwo przyswajalny. Skład chemiczny azofoski to 13,6% azotu, 19,1% tlenku potasu, 6,4% dekatlenku tetrafosforu, 4,5% tlenku magnezu oraz mikroelementy takie jak: cynk, bor, mangan, miedź, żelazo, molibden.

Nawóz azofoska sprzedawany jest w postaci granulowanej, pylistej, płynnej oraz tabletek nawozowych. Najczęściej wybierana jest forma granulatu, gdyż jest łatwa i bezpieczna w dozowaniu. Zbilansowany skład chemiczny azofoski oraz praktyczna postać nawozu powodują, że można nią nawozić prawie wszystkie uprawy, zapewniając ich właściwy rozwój i wzrost. Dzięki zawartości fosforu i potasu granulat ma zastosowanie w nawożeniu drzew i krzewów ozdobnych. Duża zawartość mikroelementów obecnych w nawozie azofoska sprzyja rozwojowi warzyw. Są one bardziej odporne na choroby i szkodniki, a ich smak jest lepszy. Plony są nie tylko większe, ale łatwiej je przechować. Dłużej zachowują świeżość i nie ulegają szybko gniciu. Nawożenie azofoską na trawnik sprawia, że łatwiej się on rozkrzewia. Wzmocniona nią trawa jest bardziej odporna na choroby.

Dawkowanie azofoski

Granulowany Azofoska to nawóz kompleksowy. Każda z granulek zawiera wszystkie składniki. Ilość nawozu należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniem producenta. Na trawnik najlepiej stosować go przed pierwszym koszeniem. Dzięki temu trawa będzie silnie rozkrzewiona i dobrze zniesie koszenie. Stosowany do pomidorów spowoduje ich szybki wzrost i zwiększy odporność. W uprawach polowych azofoskę rozsiewa się równomiernie przed siewem. Wierzchnią warstwę gleby miesza się z nawozem i na tak przygotowanym podłożu wysiewa nasiona po kilku dniach. W przypadku deszczowej wiosny granulat należy stosować częściej, gdyż może być wymywany do głębokich warstw gleby, niedostępnych dla roślin.

Rośliny jednoroczne nawozi się przed siewem. Rośliny wieloletnie należy zasilać przed rozpoczęciem wegetacji. Najczęściej zalecane jest dawkowanie azofoski maksymalnie 5 kg/100m2. Nawóz rozsiewa się równomiernie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przenawożenia w niektórych miejscach. Należy także zwrócić uwagę, by nie rozsiewać nawozu na mokre rośliny.

Nie wolno zapominać o tym, że nadmiar nawozu mineralnego jest szkodliwy i ma wpływ na zasolenie gleby. Wszelkie nawozy działają korzystnie na rośliny wyłącznie w okresie od wiosny do końca lata. Jesienią nie nawozi się ich, by miały czas na przygotowanie się do zimowania. Częstotliwość nawożenia oraz wielkość dawki zawsze należy dostosować do zaleceń producenta. Istotne jest także indywidualne zapotrzebowanie roślin. Dlatego przed zastosowaniem nawozu należy sprawdzić, czy jest to wskazane. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawozach.

Kiedy i gdzie stosować azofoskę?

Zastosowanie azofoski

Chociaż azofoska zawiera niski poziom chlorków, to duża ilość azotu sprawia, że najlepszym okresem do jej stosowania jest wiosna. Najczęściej używa się jej przed sadzeniem lub siewem roślin. Stosowanie nawozów mineralnych latem, w nadmiernej ilości lub na glebach ciężkich i mało przepuszczalnych ma wpływ na zasolenie podłoża. W okresie letnim lepiej zastąpić nawozy mineralne nawozami organicznymi.

Do czego stosować azofoskę? Rośliny uprawiane w szklarniach i pod foliami wymagają regularnego nawożenia, gdyż od tego zależy ich rozwój. Azofoska dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych nawozów. Granulat azofoski powoduje bujny i szybki wzrost roślin, co jest niezwykle istotne wiosną. Z tego powodu jest doskonałym środkiem do zasilania warzyw w ogrodzie drzew i krzewów ozdobnych oraz na trawnik.

Jak sprawdzić, czy azofoska będzie skuteczna?

Zanim wybierze się formę azofoski, należy upewnić się, że jej zastosowanie będzie korzystne dla danej uprawy. W tym celu wykonuje się analizę wskaźnikową roślin. Najczęściej jest ona przygotowywana dla upraw wielkoobszarowych. Z 20 roślin pobiera się próbki w postaci liści lub ogonków liściowych. Należy je ususzyć i przesłać do laboratorium. Określi ono, jakie potrzeby pokarmowe ma dana uprawa.  

Kolejna ważną analizą jest badanie gleby. Wiosną lub jesienią pobiera się 15 próbek z jednego hektara z różnych miejsc na głębokości warstwy ornej. Zebrane próbki miesza się, by otrzymać jedną wskaźnikową. Próbek nie pobiera się wcześniej niż w pół roku po nawożeniu nawozami organicznymi oraz minimum 2 tygodnie po nawożeniu nawozami mineralnymi. W ogrodach warzywnych również można pobrać próbki gleby do badań i przesłać do laboratorium.

Inną metodą często stosowaną w warzywnikach i na trawnikach jest ustalenie roślin wskaźnikowych. Niektóre gatunki roślin mają wąski zakres tolerancji ekologicznej. Ponieważ rosną w określonej glebie, ich masowa obecność świadczy o określonych niedoborach mikro i makroelementów. Przykładem jest pokrzywa zwyczajna, która wskazuje, że jest to gleba bogata w azot. W takim przypadku stosowanie azofoski nie jest wskazane.  Natomiast obecność fiołka trójbarwnego, czy wrzosu zwyczajnego świadczą o braku azotu w glebie. Wtedy granulat azofoski rozsypany na trawnik czy warzywnik zapewni oczekiwane efekty.

Azofoska – ceny, opinie i porady

Azofoska czy polifoska?

Zwłaszcza początkujący ogrodnicy stają przed problemem, co wybrać: azofoska czy polifoska do warzyw? Chociaż nawozy te są mineralne, a ich składniki podobne, gdyż są to nawozy zawierające azot, potas i fosfor, to jest pomiędzy nimi znaczna różnica. W azofosce najważniejszym składnikiem jest azot. Polifoska to przede wszystkim potas i fosfor. Azot zajmuje w niej trzecie miejsce. Do czego stosować polifoskę? Polifoska ma wpływ na lepsze krzewienie, ale przede wszystkim wspomaga obfite kwitnienie i owocowanie. Wzmacnia także rozwój systemu korzeniowego. Dlatego można stosować ją aż do końca lata. Polony warzyw korzeniowych z upraw zasilonych azofoską będą większe. Azofoska to nawóz doskonały do roślin kwitnących. Jest wolno wymywana z gleby. Dlatego należy stosować ją ostrożnie, by nie doprowadzić do przenawożenia.

Azofoska czy polifoska? Doskonałym przykładem ich zastosowania jest pomidor. Azofoska doskonale sprawdzi się zastosowana wczesną wiosną do pomidorów. Gleba zasobna w azot sprawi, że rośliny będą rosły bujnie i zdrowo. W warzywniku pozwoli to ograniczyć choroby pomidorów. Odpowiednio wczesne nawożenie azofoską zapewni prawidłowy rozwój. W okresie kwitnienia i zawiązywania owoców pomidor potrzebuje więcej potasu i fosforu. Wtedy warto sięgnąć po polifoskę.

Azofoska – cena

Azofoska dostępna jest w różnych wariantach i opakowaniach. Jej cena nie jest wysoka. Najdroższa jest w postaci płynnej, jednak jest ona bardzo wydajna. Granulat dostępny jest w różnej wielkości opakowaniach. Im jest ono większe, tym cena za 1kg jest proporcjonalnie mniejsza. Przykładem jest Nawóz Uniwersalny Azofoska Granulat, gdzie za kg zapłacimy 8,20 zł, a cena 20 kg to 92 zł. Warto więc przemyśleć zakup większego opakowania.

Średnie ceny azofoski

Postać nawozu

Cena

Nawóz uniwersalny Azofoska Granulat – 1kg

8,20 zł

Azofoska Mocna Nawóz Do Roślin Ogrodowych, 1,2 l

12 zł

Azofoska Startowa Nawóz Dla Roślin Ogrodowych 3kg

22 zł

Azofoska Pylista Nawóz Ogrodniczy 3 kg

18,50 zł

Azofoska uznawana jest za skuteczny nawóz mineralny do warzyw. Ogrodnicy, działkowcy i rolnicy sięgają po nią często, ceniąc jej wpływ na szybki rozwój roślin i niską cenę. Właściciele niewielkich ogrodów preferują postać płynna, gdyż uważają ją za łatwiejsza do stosowania. Przeciwnikami granulatu są osoby ceniące uprawy eco. Eksperci zwracają uwagę na stosowanie się do zaleceń producentów. Nadmiar granulatu lub jego niewłaściwe użycie może mieć wpływ na zasolenie gleby.

Nawóz azofoska to środek tani i skuteczny. Pozwala w łatwy sposób zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Jednak dawkowanie azofoski zawsze powinno być zgodne z instrukcją na opakowaniu. Nadmiar składników odżywczych jest równie szkodliwy, jak ich brak.

ikona podziel się Przekaż dalej