Mocznik – jak go stosować do nawożenia roślin?

Nawóz z mocznika – właściwości oraz skład

Mocznik to jeden z najbardziej uniwersalnych nawozów do roślin. Jego szerokie spektrum zastosowań sprawia, że jest on często wykorzystywany zarówno w uprawie produkcyjnej, jak i amatorskiej. Dużą zaletą mocznika jest przyspieszenie wzrostu i rozwoju roślin. Mocznik nawozowy, jak inne nawozy sztuczne czy nawozy dolistne, bogaty jest w cenne składniki odżywcze.

Choć najlepszą opcją są nawozy organiczne, to jednak one nie dostarczają wystarczających ilości makroelementów. Natomiast nawozy sztuczne są w pełni dostosowane do potrzeb rośliny i zawierają odpowiednią ilość składników. Nawóz z mocznika bogaty jest w jeden z najważniejszych makroelementów, czyli azot. Roślina z niedoborem tego właśnie składnika mineralnego nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać.

Mocznik nawozowy składa się w około 46 % z azotu całkowitego. Zastosowanie tego rodzaju nawozu dostarcza roślinom podstawowego budulca, a także wpływa na ich zdrowotność. Ważne jest jednak, to aby stosować nawóz sztuczny z mocznikiem prawidłowo. Właściwością azotu jest jego nietrwałość, dlatego, jeśli zostanie nieodpowiednio użyty może stworzyć niedostępne dla roślin formy. Zastosowanie mocznika jest skuteczniejsze na glebach ze średnim poziomem wilgotności. Odczyn pH gleby powinien być lekko kwaśny lub prawie obojętny. Z uwagi na skład i właściwości nawozy mocznikowe mają gorszą efektywność na glebach suchych i kwaśnych.

Zastosowanie mocznika nawozowego

Ważna jest pora roku, kiedy to należy stosować nawóz z mocznika. Aby roślina w pełni skorzystała z azotu musi on być podany wcześniej niż później. Nie zalecane jest nawożenie jesienią, ponieważ może to wpłynąć na osłabienie ich odporności na niskie temperatury powietrza i mróz. Odpowiedni moment jest kluczem do sukcesu.

Oprócz warunków pogodowych ważny jest także rodzaj gleby. Próby zastosowania mocznika na glebach kwaśnych czy wapiennych mogą okazać się niepowodzeniem. Stosując mocznik na trawnik czy inne gatunki roślin, należy najpierw go rozsypać, a później przykryć dodatkowo cienką warstwą ziemi. Zabezpiecza to przed szkodliwym utlenieniem się azotu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o nawozach mineralnych.

Dawkowanie mocznika

Nawożenie trawnika i roślin mocznikiem czy również nawozami dolistnymi wymaga odpowiedniego dawkowania preparatu. W składzie nawozów znajdują się cenne składniki odżywcze, ale skuteczne tylko wtedy, kiedy będzie podane w odpowiedniej ilości. Mocznik aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię gleby.

Każdy producent nawozu z mocznika powinien do preparatu dołączyć instrukcję obsługi. Jest to niezwykle ważne. Ogrodnik czy rolnik z łatwością może dostosować dawkowanie nawozu do własnych oczekiwań zgodnie z podanymi zaleceniami.

Nawóz z mocznika – cena oraz porady praktyczne

Mocznik nawozowy – wybrane oferty

Korzystanie z nawozu z mocznika w amatorskiej uprawie roślin nie jest dużym wydatkiem. Koszt kilkukilogramowego opakowania mocznika nawozowego nie jest często wyższy niż kilkanaście złotych. Biorąc pod uwagę cenne właściwości tego rodzaju nawozu, to jest to korzystna inwestycja.

Podsypywanie roślinki nawozem, a także nawóz z mocznika, zastosowanie i dawkowanie
Jakie zastosowanie ma nawóz z mocznika, czyli nawóz mocznikowy i jego dawkowanie

Na rynku dostępnych jest wielu producentów oferujących nawóz z mocznika. Wybrane oferty różnią się między sobą głównie ceną czy wielkością opakowania. Niekiedy także ważna jest procentowa zawartość mocznika w wybranych nawozach.

Na opakowaniach nawozów z mocznika można spotkać oznakowanie WE. Jest to symbol zgodności składu produktu z wytycznymi Unii Europejskiej. Przykładowy worek 5-kilogramowy jest w stanie zasilić nawet do 500 m2 powierzchni uprawnej. Wszystko zależne jest oczywiście od zawartości azotu czy od wymagań glebowych.

Wykaz wybranych nawozów z mocznika wraz z cenami

Nazwa preparatu

Przykładowa cena

Mocznik granulowany nawozowy 46% 25 kg

61,00 zł

Mocznik 2 kg Ogród Start

11,99 zł

Mocznik uniwersalny nawóz azotowy Planta 5 kg

19,40 zł

Zastosowanie mocznika do nawożenia trawnika czy innych roślin

Istnieje kilka kluczowych zasad stosowania mocznika na trawnik, kwiaty ozdobne czy inne rośliny. Stosując nawozy sztuczne, takie jak mocznik czy również nawozy dolistne, należy równomiernie rozprowadzać preparat. Nawóz z mocznika najlepiej jest zastosować na wilgotną glebę. Należy jednak pamiętać o jego higroskopijnych właściwościach. Podczas kontaktu z wodą mocznik może się zbrylać.

Mocznik nawozowy jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany na różne sposoby. Popularne jest aplikowanie go dolistnie, pogłównie czy nawet przedsiewnie. Nawóz z mocznika z łatwością może być mieszany z innymi wybranymi nawozami, jak również z pestycydami. Warto pamiętać o tym, że nawożenie trawnika zakwasza go.

Podsumowując, mocznika nawozowy jest bogaty w najcenniejszy składnik, czyli azot. Dlatego też, warto z niego korzystać, ale i stosować go według konkretnych wytycznych. Azot jest nietrwałym pierwiastkiem, dlatego łatwo ulega utlenieniu czy zamianie w formę niedostępną dla roślin. Mocznika na trawnik i rośliny w przydomowym ogródku będzie dobrym rozwiązaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej