Czym nawozić pelargonie – najlepszy skład

Jeśli zastanawiasz się, jaki nawóz do pelargonii sprawdzi się najlepiej, zwróć uwagę na skład preparatów. Pelargonie jednych składników potrzebują bardziej, drugich mniej. Jako rośliny kwitnące i ozdobne właśnie z kwiatów, nie będą potrzebowały za wiele azotu. Ten składnik odpowiada za wybujałość liści i zielonych części rośliny.

O wiele ważniejszymi mikroskładnikami w przypadku pelargonii są potas i fosfor. To one zapewniają długie i obfite kwitnienie. Od nich zależy zarówno zawiązywanie się pąków, a także długość utrzymywania się kwiatów. Kwitnienie może być bardziej obfite także dzięki dodatkowym mikroskładnikom, takim jak magnez, miedź czy siarka. Podobny skład powinien mieć nawóz do surfinii.

Wielu producentów proponuje gotowe nawozy do pelargonii. Są to wieloskładnikowe preparaty mineralne, które zwierają wszystko, czego mogą potrzebować te kwiaty. Dobrze sprawdzą się także nawozy do kwiatów balkonowych kwitnących. To uniwersalny nawóz do surfinii, pelargonii, lobelii czy aksamitek.

Nawóz do pelargonii – podział ze względu na formę podania

Czym nawozić pelargonie? Masz bardzo wiele możliwości. Nawozy można podzielić ze względu na formę podania. Najbardziej powszechne do użytku amatorskiego są nawozy w formie płynu lub żelu. Podaje się je rozprowadzone w wodzie. Podlewanie ich roztworem przeprowadza się co kilka tygodni, najczęściej 5-6 razy w sezonie, w zależności od rekomendacji producenta.

Dużym powodzeniem cieszą się także nawozy w formie granulatu. Wystarczy wejść na dowolne forum internetowe, by przekonać się, że sporo miłośników pięknie ukwieconego balkonu używa nawozów tego rodzaju. Należy tylko pamiętać, że po podsypaniu nawozem ziemia w doniczkach musi być od razu podlana. To sprawi, że granulki się rozpuszczą. Niektóre z tego rodzaju nawozów mają przedłużone działanie. Dzięki temu pelargonie można nawieźć tylko dwa razy w sezonie lub jeszcze przed sadzeniem. Częstotliwość w tym wypadku także zależy od wskazówek producenta.

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się nowe sposoby na nawożenie roślin balkonowych, w tym pelargonii. Są to przede wszystkim aplikatory z żelowym nawozem lub pałeczki. Ich zastosowanie jest bardzo proste – wkłada się je do ziemi w doniczce, a one z biegiem czasu uwalniają składniki odżywcze i nawożą roślinę. Podlewanie w tym wypadku także ma ogromne znaczenie, ponieważ w jego czasie rozpuszczają się minerały zawarte w nawozie. Aplikatory i pałeczki zazwyczaj wystarczają na miesiąc, ale to także może się różnić w zależności od producenta. Sprawdź także ten artykuł o polecanych nawozach wieloskładnikowych.

Nawóz do pelargonii – przegląd producentów

Nawóz do pelargonii w swojej ofercie ma bardzo wiele różnych marek. Nawozy w płynie oferują bardzo popularni producenci, a produkty możesz znaleźć nie tylko w sklepach ogrodniczych, lecz także w supermarketach. To takie marki jak Target, Florovit, Agrecol czy Biopon. Płyn marki Target zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ w jego składzie znajdują się mikroskładniki odpowiedzialne za intensywne wybarwienie kwiatów.

Pelargonie sadzone w doniczce, a także nawóz do pelargonii, czym nawozić pelargonie
Czym nawozić pelargonie w ogrodzie, czyli nawóz do pelargonii i polecane nawozy
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Wiele osób na forum internetowym poleca także płyn marki Pro Natura. To nawóz 3w1, który świetnie sprawdza się do nawożenia pelargonii przez cały sezon. Odpowiednim nawozem możesz także zapobiec chorobom pelargonii lub wspomóc je, jeśli nie wyglądają najlepiej. Najlepszym przykładem jest Substral Nawóz interwencyjny do pelargonii Magiczna Siła, który zawiera duże dawki składników odżywczych. Stosuje się go wyłącznie do roślin o bardzo kiepskiej kondycji.

Nawóz do pelargonii – przegląd pałeczek i aplikatorów

Pałeczki nawozowe przeznaczone stricte do pelargonii w swojej ofercie ma Biopon. Ziemia zasilana pałeczkami przez cały czas zwiera wiele składników odżywczych, ponieważ są powoli uwalniane. Do tych roślin możesz zastosować także pałeczki do roślin kwitnących marki Zielony Dom. Jest przeznaczony do pelargonii, begonii i bratków i dba o intensywne kwitnienie roślin.

Nawóz w formie żelu w aplikatorach do włożenia do doniczki oferują także inne firmy. Produkt marki Substral nadaje się do zastosowania także do surfinii i innych roślin balkonowych kwitnących. Tak samo odżywki Floral Energy marki Target. Ich zadaniem jest dostarczenie składników odżywczych roślinom w szybki sposób. Jeden aplikator wystarcza nawet na miesiąc, więc nie trzeba powtarzać dodatkowo nawożenia. To najłatwiejszy sposób dla amatorów – wystarczy dopasować liczbę aplikatorów do wielkości doniczki, a raczej do objętości znajdującej się w niej ziemi.

Powiązane artykuły