Zakwaszanie gleby

Na różnorodne problemy z roślinami istnieje wiele rozwiązań domowych oraz naturalnych. Nie trzeba od razu kupować drogich preparatów znanych producentów. Obecne trendy ekologiczne wręcz naciskają na korzystanie z naturalnych metod w wielu dziedzinach. Z powodzeniem znajdziemy ich wiele w ogrodnictwie i uprawie domowej roślin.

W większości ogrodów występują gleby o odczynie zasadowym lub obojętnym. Poszukiwanie domowych oraz naturalnych sposobów na zakwaszenie gleby jest powszechnym tematem. Kupując rośliny, które lubią kwaśne podłoże, w pierwszej kolejności sprawdźmy, jakim tak naprawdę dysponujemy, ponieważ może okazać się, że wcale nie potrzebujemy dodatkowych zabiegów. Wtórne zakwaszanie gleby nie ma przecież sensu.

Oto wartości dla kwaśnej gleby:

  • Bardzo kwaśna — pH mniej niż 4,5,
  • Kwaśna - pH a 4,6 do 5,5,
  • Lekko kwaśna - pH 5,6 do 6,5.

Gdy już wiemy, że należy przeprowadzić zakwaszenie, to dobierzmy produkt. W przypadku kiedy nie dopasujemy kwasowych wymagań gleby do roślin kwasolubnych, będą miały one np. blade liście, słabe kwitnienie lub owocowanie. W dodatku będą bardziej podatne na choroby.

Najpopularniejsze rośliny kwasolubne to:

  • iglaki, byliny oraz krzewy ozdobne np. sosna, jałowiec, hortensje, wrzosy, różaneczniki, magnolia,
  • warzywa np. koper, pomidor,
  • owoce np. borówka, żurawina,
  • rośliny w doniczce np. gardenia, fikus, dracena.

Zobacz też porady dotyczące tego jak odgrodzić się od sąsiada roślinami.

Fusy z kawy jako ekologiczny zakwaszacz do roślin

Fusy z kawy od lat stanowią popularny środek na zakwaszenie ziemi. Jest ekologiczny, ponieważ wykorzystuje naturalny odpad, który wylądowałby w koszu. Fusy mają bogaty skład, gdyż zawierają m.in. fosfor, potas, magnez oraz azot. Są to cenne składniki dla roślin lubiących kwasowe podłoże. Nie zawierają wapnia, który z kolei odkwasza ziemię.

Średnie pH fusów po kawie to około 6-6,2. Można stwierdzić, że da to efekt umiarkowanie kwaśnej gleby. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tym domowym sposobem nie uzyskamy bardzo kwaśnej gleby. Fusy po kawie do ziemi z powodzeniem wykorzystuje się też, dlautrzymania kwaśnego pH gleby, która jest już kwaśna.

Z fusów po kawie najczęściej przygotowujemy odżywkę do podlewania roślin lub wzbogacamy nimi ziemię, mieszając je z nią. Ma to zastosowanie dla roślin domowych i pojedynczych okazów w ogrodzie. Chodzi tutaj o spore ilości fusów, jakie są potrzebne do otrzymania wartościowego, naturalnego zakwaszacza.

Ocet do zakwaszenia gleby

Ocet w ogrodnictwie ma liczne zastosowanie. Jest on popularnym środkiem odstraszającym np. ślimaki, mrówki lub preparatem chwastobójczym. Ma on też siłę zakwaszenia gleby. Należy go rozcieńczyć wodą. To konieczne. Stosunek octu z wodą powinien wynosić 1:8.

Dopiero wtedy można podlewać nim ziemię. Poleca się robić to około 2-3 tygodnie przed wykorzystaniem ziemi do sadzenia. Nie podlewamy takim roztworem posadzonych wcześniej roślin, ponieważ możemy je zniszczyć. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru ziemi pod trawnik.

Naturalne sposoby zakwaszania gleby

Istnieje jeszcze kilka naturalnych sposobów na zakwaszanie ziemi ogrodowej z wykorzystaniem produktów dostępnych na rynku:

  • kwaśny torf,
  • kwaśna kora sosnowa,
  • igliwie,
  • trociny z iglaków,
  • żwirki i kamyki do ściółkowania.

Wykorzystanie kwaśnego torfu do zmieszania z ziemią w stosunku 1:1 daje dobre efekty, ale na krótki czas. Gdy mamy do czynienia ze zbitą ziemią, warto też dodać do niej piasku, celem zwiększenia jej przepuszczalności.

Igliwie i kwaśna kora pod postacią ściółki wysypanej na ziemię jest lepszym wyborem, ponieważ wolniej się rozkłada, czyli zasila na dłuższy czas glebę. Dla lepszych efektów można wykorzystać oba produkty jednocześnie, czyli torf i igliwie.

Trociny drzew iglastych wsypuje się najczęściej do zaprawiania dołków przed posadzeniem rośliny. Trociny mieszamy wtedy z ziemią. Można je też wykorzystać do ściółkowania gleby np. pod krzewami.

Istnieją na rynku specjalne żwirki czy kamyczki do ściółkowania. Zawierają w sobie np. granit i kwarc o działaniu zakwaszającym glebę. Do tego bardzo efektownie wyglądają pośród roślin.

Ponadto warto wiedzieć, że na rośliny kwasowo działa także sama deszczówka. Warto ją zbierać i podlewać nią rośliny w okresach bezdeszczowych. Woda z kranu zawiera wapń. Ten działa zupełnie odwrotnie, czyli odkwasza glebę.

Siarczan amonu - gotowe nawóz do zakwaszania gleby

Najpopularniejsze w użyciu są nawozy mineralne. Jednak trzeba pamiętać, iż nie wystarczy użyć ich raz. Konieczna jest systematyczność. Tylko dzięki niej na dłużej utrzymamy kwaśny odczyn gleby.

Pośród gotowy preparatów nawozowych najczęściej wybierany jest siarczan amonu. Dawkujemy go z reguły dwa razy. Najpierw wiosną - przed wegetacją, potem drugi raz z końcem maja lub na początku czerwca. Zawiera on też sporą dawkę azotu oraz siarki. Efekt działania siarczanu amonu jest największy, kiedy w glebie jest próchnicza, ponieważ azot jest wówczas dłużej magazynowany w glebie.

Siarczan amonu ma postać granulek lub kryształków. Bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie, dlatego stosuje się go do rozpuszczenia w niej i podlewania roślin. Przeciętna dawka to jedna łyżka na 10 litrów wody.

Ilość odpowiedzi na pytanie czym zakwasić glebę jest wiele. Każdy niech dobierze sposób najlepszy dla swoich potrzeb. Zobacz też, jakie korzyści niesie ze sobą nawóz ze skórki banana.

ikona podziel się Przekaż dalej