Najczęstsze choroby pelargonii – zobacz, jak im przeciwdziałać
Choroby pelargonii to chyba najgorszy możliwy scenariusz dla hodowców tych pięknych kwiatów. Niestety, ale pelargonie balkonowe czasami mogą zostać zaatakowane przez np. grzyba lub szkodniki. Innym razem, choroby liści spowodowane będą przez nieprawidłową pielęgnację kwiatów. Jakie można wyróżnić choroby pelargonii bluszczolistnej zwisającej? Czy zwalczanie chorób jest trudnym zadaniem? Wyjaśniamy!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Choroby pelargonii – najbardziej popularne rodzaje
Dlaczego żółkną liście na pelargonii zwisającej?
Choroby pelargonii niestety, ale są dość powszechnym zjawiskiem. Czasem może się zdarzyć, że kupisz przepiękny kwiat, a za kilka dni pelargonia zacznie żółknąć, tracić kwiaty lub liście i – w najgorszym wypadku – usycha. Dlaczego żółkną liście na pelargonii? Przyczyną może być atak choroby grzybowej albo bakteryjnej, jednak nie jest to jedyna z możliwości. Żółknięcie liście pelargonii może być także wynikiem błędnej pielęgnacji rośliny. Oprócz tego, przyczyny można doszukiwać się również w warunkach, w jakich pelargonia rosła przed zakupem. Mogło być również tak, że kwiat został najpierw przesuszony, a później intensywnie podlany. Takiego rodzaju zabiegi sprawiają, że korzenie pelargonii są zalewane i nie mogą przedostać się do świeżego powietrza. Sprawia to ostatecznie, że roślina się… dusi.
Chorobą wirusową, która również powoduje żółknięcie liści, jest wirus żółtej plamistości pelargonii. W tym przypadku, na liściach pelargonii zaczynają się ukazywać podobne do gwiazdek plamki w żółtym kolorze. Ta sytuacja prowadzi zaś do nekrozy, czyli strzępienia się liści. Może to przypominać szkodniki atakujące roślinę, jednak w rzeczywistości jest to choroba wirusowa. Zaatakowana przez wirus pelargonia będzie powoli traciła piękny wygląd i zacznie się deformować. Skąd bierze się taki wirus? Przenoszony jest razem z ziemią, kiedy rozmnaża się pelargonię.
Szara pleśń, fuzarioza i rdza pelargonii zwisającej
Szara pleśń to choroba, która często dotyka pelargonie. Może pojawić się, kiedy podłoże jest zbyt wilgotne. A więc, przelane pelargonie mogą być narażone na szarą pleśń, zwłaszcza że obficie podlana gleba będzie doskonałym środowiskiem do rozwijania się pleśni. Kiedy pleśń zaatakuje pelargonię, pojawią się choroby liści. Zaczną one brunatnieć, a później pojawiać się będą na nich plamy. Zwalczanie chorób jest jednak proste – wystarczy zapewnić pelargonii właściwą uprawę i zadbać o to, by nie przelewać rośliny.
Kolejną chorobą jest fuzarioza pelargonii. Właśnie przez nią mogą żółknąć liście pelargonii zwisającej, a roślina będzie karłowacieć. Najlepszym sposobem walki będzie użycie fungicydów. Rdza pelargonii jest zaś chorobą, która objawia się okrągłymi, żółtymi lub pomarańczowymi plamkami na liściach – a dokładniej na ich spodzie. Po czasie, liście brązowieją i odpadają. Rdza pelargonii również spowodowana może być poprzez przelanie albo zbyt gęste nasadzenie roślin. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie pelargonii kaskadowej.
Pelargonie balkonowe i ich choroby
Popularne choroby pelargonii bluszczolistnej
Najbardziej popularną chorobą o podłożu grzybowym jest mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy, które potrafią całkowicie zniszczyć roślinę. Pojawiają się najczęściej latem, kiedy spadnie duża ilość deszczu. Mączniaka rozpoznasz po białym nalocie na liściach. Zwalczyć go możesz specjalnymi preparatami, które przeznaczone są do walki z mączniakiem. Niekiedy na liściach mogą pojawić się także czarne plamy, które są otoczone czerwoną obwódką. To plamistość liści pelargonii, którą również usuniesz za pomocą odpowiednich preparatów ochronnych. Trudną do zwalczenia chorobą jest zgnilizna podstawy pędu pojawiająca się, gdy kwiaty pelargonii zostają przelane.
Bakteryjne choroby pelargonii są najtrudniejsze do usunięcia. Kiedy bakterie atakują pelargonię, zaczynają od młodych sadzonek. Bakteryjne zakażenie najczęściej występuje w postaci czarnych nekroz, które później rozprzestrzeniają się na całą roślinę. Niestety, bakteryjne choroby szybko niszczą pelargonię. Możesz spróbować jednak szybko pozbyć się chorych roślin i zdezynfekować podłoże. Możesz również całkiem je wymienić na nowe.
Szkodniki i endema pelargonii
Na pelargonii często żeruje także przędziorek. Przędziorki robią dziury w liściach pelargonii, co czasami mylone jest z przelaniem rośliny. Zaniedbanie rośliny może doprowadzić do jej obumarcia. Przędziorek usunięty może być dzięki mocnemu przycięciu pelargonii i odpowiedniemu opryskowi. Dziury w liściach pelargonii mogą pojawić się również przez mszyce, które żerują na ich spodniej części, ale też na szypułkach i pędach. Przez mszyce pojawić się może też żółknięcie liści oraz ich deformacja.
Endema pelargonii to także popularne zjawisko, powodujące liczne choroby kwiatów. Kiedy latem pelargonia ma dużo kwiatów i liści, może zacząć szybciej przyswajać wodę. Wówczas liście zaczynają pękać – zwłaszcza, gdy zbyt obficie podlejesz pelargonię bądź, gdy temperatura na zewnątrz nagle spadnie.