Pelargonie – najpiękniejsze gatunki

Pelargonie są w naszym kraju bardzo popularne. Nie ma chyba bloku, w którym nie byłoby balkonu ozdobionego tymi przepięknymi kwiatami. Nic dziwnego, w końcu za ich pomocą można stworzyć wielobarwne zestawienia i wspaniałe kompozycje. Wystarczy wymieszać kilka gatunków i odmian i poustawiać je obok siebie i już – balkon od razu nabiera zupełnie innego charakteru.

W naszych warunkach klimatycznych uprawia się przede wszystkim trzy gatunki: pelargonia bluszczolistna, wielkokwiatowa i pasiasta. Wszystkie świetnie sprawdzają się w pojemnikach na balkonie i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Na dodatek wszystkie doczekały się stworzenia wyjątkowych odmian o ciekawych kolorach i różniące się wielkością i rodzajem kwiatów.

Pelargonia bluszczolistna – odmiany

Pelargonie bluszczolistne są bardzo popularne. Te pochodzące z terenów Afryki Południowej piękności są mieszańcami, które wyróżniają się tendencją do przewieszania się – ich łodygi się płożą, więc w wysoko umieszczonych skrzynkach zwisają. Dlatego czasami na te rośliny mówi się „pelargonie zwisające”. Ich piękne kwiaty są zebrane w niewielkie baldachy po 5-10 sztuk. Pojawiają się na długich szypułkach kwiatów, a pędy mogą mieć aż 100 cm długości! To wyłącznie roślina doniczkowa, z pewnością nie jest to pelargonia rabatowa.

Pelargonia bluszczolistna ma bardzo liczne odmiany. Są one bardzo łatwe w uprawie, a różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów, chociaż część z nich ma przepiękne, pełne kwiaty, które wspaniale się prezentują, a część nieco skromniejsze, pojedyncze. Pelargonie zwisające, które najbardziej zasługują na uwagę to ‘Elegante’, ‘Amethyst’, ‘Ville de Paris’, ‘Tenarife Magic’, ‘Sybil Holmes’ i ‘Apicort Queen’.

‘Tenarife Magic’ jest przepiękna i zasługuje na uwagę zwłaszcza ze względu na przepiękny kolor – delikatnie różowy, bardzo subtelny, niezwykły. Nieco bardziej intensywny, ale nadal bardzo subtelny i podobny kolor ma ‘Apicort Queen’ o pełnych, zachwycających kwiatach. ‘Amethyst’ natomiast to odmiana o pojedynczych kwiatach, która jednak wspaniale wygląda głównie ze względu na kolor płatków – są intensywnie fioletowe, naprawdę nietypowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Pelargonie wielokwiatowe – odmiany

Pochodząca także z Afryki pelargonia wielkokwiatowa także zasługuje na uwagę. Wyróżnia się bardzo dużymi kwiatostanami, o wiele większymi niż te, które mają jej kuzynki przedstawione w tym artykule. W parze z dużymi kwiatostanami idą grube i wzniesione, wyprostowane pędy, które sprawiają, że roślina nie wygląda tak delikatnie i subtelnie jak wcześniej opisana. Za to jest bardzo gęsta, więc jeśli zależy ci na mocno ukwieconym balkonie, to będzie najlepsze możliwe wyjście. Na dodatek jest najłatwiejsza w uprawie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Kwiaty pelargonie w doniczce w czasie kwitnienia, a także polecane odmiany pelargonii
Jakie pelargonie wybrać, czyli ciekawe odmiany pelargonii do uprawy
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze opryskiwacze

Planujesz zakup opryskiwacza do roślin i nie wiesz, na jaki się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane opryskiwacze przez naszych czytelników!

Mogą mieć różne kolory – od białego, poprzez różowy, łososiowy i czerwony aż do ciemnofioletowego, chociaż ten ostatni pojawia się bardzo rzadko. To popularny gatunek i często można go spotkać w doniczkach. Co ciekawe, pelargonie wielkokwiatowe mogą mieć także dwubarwne kwiaty i ozdobione plamkami i smugami. To sprawia, że odmiany tej rośliny są bardzo lubiane.

Bardzo ciekawie prezentuje się odmiana ‘Caliope’ – roślina jest niewielka, ale ma wspaniały, bardzo duży kwiatostan w czerwonym kolorze. Z tej grupy odmianowej wyróżnia się także ‘Autum Festiva;’ oraz ‘Ann Hoysted’. Ta druga odmiana jest niezwykła – ma bordowe, ciemne i bardzo duże kwiaty, a na płatkach pojawiają się ciemne, prawie czarne plamy, które jeszcze dodają jej uroku. Na pewno zaciekawią cię także czerwone liście pelargonii ‘Marechal MacMahon’.

Pelargonia pasiasta – najpiękniejsze odmiany

Ten gatunek ma kwiaty podobne do tych, jakie mają pelargonie zwisające, ale zupełnie inny pokrój. Pędy nie przewieszają się, wręcz przeciwnie, są wzniesione i sztywne, a na ich szczycie pojawiają się duże kwiatostany. Łodyga jest dość gruba i gęsto pokrywa liśćmi, co ładnie wygląda. Roślina ma wspaniałe kwiaty, które występują w kolorze białym, różowym, łososiowym, czerwony i fioletowym, a także w odcieniach pośrednich.

Cechą wyróżniającą wszystkie rośliny z tego gatunku, jest rysunek na płatkach – brązowy pierścień. Może być bardzo widoczny i wyróżniający się lub bardziej delikatny. Najciekawiej prezentują się odmiany ‘Riviera’, ‘Champagner’ i ‘Pink Pandora’, ponieważ na nich ozdobny pasek jest o wiele bardziej widoczny.

‘Fidelio’ ma ciekawe, bardzo ciemne kwiaty wpadające w róż, ‘Patricia Andrea’ natomiast ma przepiękny łososiowy kolor. Jej cechą wyróżniającą jest kształt kwiatów – kiedy są zamknięte, wyglądają jak bukiet bardzo małych tulipanów, dlatego czasami nazywa się ją pelargonią tulipanową. Oczywiście nie jest to pelargonia rabatowa, roślina nadaje się wyłącznie do uprawy w doniczkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły