Pelargonia calliope - opis

Pelargonia Calliope (Pelargonium Calliope) zalicza się do pelargonii rabatowych, czyli Pelargonium zonale. Ponadto zaliczają się także do grupy pelargonii zwisających lub półzwisających - w zależności od odmiany. Inną nazwą tej rośliny jest pelargonia krakowiak. Mając już na uwadze całą systematykę oraz nazewnictwo tego gatunku, warto mieć na uwadze jej cechy charakterystyczne. Przede wszystkim jest to roślina wieloletnia, która w odpowiednich warunkach będzie dorastać nawet do 60 cm długości.

Pelargonia krakowiak doskonale sprawdzi się jako roślina do obsadzeń rabat ogrodowych, a także pojemników. Pamiętajmy, że jest to roślina zwisająca, dzięki czemu efektownie będzie wyglądała na krawędziach poręczy balkonowych, parapetach, jak i również w skrzyniach ogrodowych. Pelargonia hybryda wyróżnia się bardzo ładnymi dużymi kwiatami, najczęściej w kolorze czerwonym. Sam okres kwitnienia jest bardzo długi, ponieważ trwa od maja aż do listopada.

Odmiany pelargonii

Pelargonia hybryda występuje w kilku popularnych odmianach, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów oraz maksymalną długością pędów. Ich uprawa jednak jest taka sama. Warto jednak mieć porównanie do innych gatunków i odmian, dzięki czemu upewnimy się, że rzeczywiście pelargonia zwisająca jest rośliną, która uświetni nasz ogród lub balkon.

Popularne odmiany pelargonii calliope, to m.in.:

  • Pelargonia Calliope Dark Red - opis rośliny jest zbliżony do wcześniej wspomnianej ogólnej charakterystyki pelargonii Calliope. Pelargonia zwisająca Dark Red wyróżnia się ciemnoczerwonymi, pełnymi kwiatami. Sama sadzonka osiąga wysokość od 30 do 70 cm.
  • Pelargonium Calliope Lavender - uprawa tej odmiany pozwoli nam cieszyć się pełnymi kwiatami w kolorze różowym
  • Pelargonium Calliope White - jak sam opis odmiany pelargonii wskazuje, mamy do czynienia z pełnymi białymi kwiatami, kwitnącymi aż do późnej jesieni
  • Pelargonia krakowiak Lavender Rose - jest to jedna z najnowszych odmian pelargonii, która wyróżnia się różowymi kwiatami
  • Pelargonium zonale Hot Rose - pelargonia hybryda wyróżniająca się intensywnie różowymi kwiatami
  • Pelargonium zonale Rose Splash - pelargonia stojąca, która cechuje się różowymi półpełnymi kwiatami z ciemnoróżowym oczkiem.
  • Pelargonia hybryda Red Splash - cechuje się czerwonymi półpełnymi kwiatami z ciemnym oczkiem
  • Pelargonia Calliope Coral - opis odmiany wskazuje na ciemnoczerwone półpełne kwiaty. Odmiana ta jest krzyżówką pelargonii zwisającej oraz stojącej. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy pelargonii kaskadowej.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Pelargonia hybryda - uprawa

Pelargonia krakowiak polecana jest początkującym ogrodnikom, ponieważ jej uprawa jest naprawdę łatwa. Oczywiście należy zadbać o odpowiednie warunki, aby roślina mogła intensywnie obsypać się kwiatami. Roślina zwisająca najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub ewentualnie lekko zacienionych. Podłoże powinno być żyzne oraz przepuszczalne. Dlatego poleca się, aby dno pojemnika lub doniczki wysypać żwirem.

Pelargonia Calliope w doniczkach na parapecie, a także pielęgnacja, uprawa, porady i zastosowanie
Pelargonia Calliope krok po kroku, czyli uprawa, pielęgnacja, porady, ziemia, rozmnażanie, podlewanie, uprawa, nawożenie

Pielęgnacja polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu oraz nawożeniu. Pelargonie zwisające podlewamy w taki sposób, aby utrzymywać stale wilgotne podłoże. Nie można jednak doprowadzić do tego, aby ziemia była mokra. Właśnie w tym celu konieczne jest zastosowanie drenażu na dnie doniczek lub pojemników. Nawożenie odbywa się przy pomocy preparatów wzbogaconych w potas. Nie zaleca się stosowania nawozów azotowych, ponieważ pelargonium zonale zbyt mocno rozwinie swoje liście, co niekorzystnie wpłynie na kwitnienie rośliny. Uprawa pelargonii calliope w ten sposób bardzo szybko odwdzięczy się przepięknymi kwiatami.

Pelargonium calliope - porady praktyczne

Jeżeli interesuje nas uprawa doniczkowa, a także chcemy utrzymać sadzonki przez kolejne sezony, warto dowiedzieć się, jak przezimować roślinę. Wiele osób traktuje pelargonie zwisające jako rośliny jednoroczne. Okazuje się, że zasady prawidłowego zimowania wcale nie są takie trudne. Cała uprawa doniczkowa powinna być przeniesiona do jasnego i chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi maksymalnie 8 stopni Celsjusza.

Kiedy należy przenieść pelargonie zwisające do budynku? Najlepiej dokonać tego, jak na zewnątrz temperatura zacznie spadać poniżej zera. Jednak nawet przy ciepłej zimie, dobrze jest zabezpieczyć doniczki z sadzonkami już na początku listopada. Pamiętajmy, aby przed zimowaniem pelargonii, koniecznie ograniczyć podlewanie oraz przestać nawozić rośliny. Warto mieć na uwadze to, że pelargonia zwisająca po kilku latach staje się coraz rzadsza, a jej kwitnienie nie jest już tak intensywne jak na samym początku. Dobrze jest zatem wymieniać sadzonki co 2-3 lata, aby cieszyć się bujnymi kwiatami.

ikona podziel się Przekaż dalej