Pelargonia kaskadowa - uprawa na balkonie, porady, popularne kolory
Efektowne kaskady pięknych, bardzo kolorowych kwiatów – to najpiękniejsza ozdoba każdego balkonu. Pelargonia kaskadowa, bo to o niej mowa, naprawdę zasługuje na uwagę. Nie jest trudna w uprawie, więc naprawdę warto, nie ma prostszego sposobu na stworzenie feerii barw na balkonie.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Pelargonia kaskadowa Pelargonium peltatum – opis gatunku
Pelargonia kaskadowa – kilka słów o gatunku
Kaskadowe odmiany pelargonii to tak w zasadzie sporty pelargonii bluszczolistnych. To kwiaty balkonowe, które różnią się od swoich kuzynek pokrojem – nie mają wzniesionych, grubych pędów, ale bardziej wiotkie i przewieszające się. Pędy mogą mieć nawet 1,5 m długości! Dzięki temu roślina wspaniale prezentuje się w doniczkach wiszących i skrzynkach zawieszonych na barierce balustrady. Dlatego to świetne kwiaty balkonowe.
Poza tym roślina wygląda jak każda pelargonia. Ma pięcioklapowe liście, które rosną na płożących łodygach. Gatunek wytwarza przecudowne kwiaty – składają się w dość duże kwiatostany, które zawierają drobne kwiatuszki, gwiazdki o średnicy do 4 cm. Roślina jest bardzo ozdobna przede wszystkim ze względu na długi okres kwitnienia – od kwietnia do października. Dodatkowo występują one w kilku wariantach kolorystycznych, są także dwubarwne lub ozdobione plamkami. Niektóre odmiany mają także piękne liście – ozdobione białą obwódką lub z czerwonym, charakterystycznym środkiem.
Pelargonie bluszczolistne nie nadają się do uprawy w ogrodzie. To nie są pelargonie rabatowe, jedynie doniczkowe. Źle znoszą chłód i nie są długowieczne. Po mniej więcej 3 latach tracą swoje walory estetyczne i zaczynają gorzej się prezentować.
Pelargonia kaskadowa – odmiany i kolory
Pelargonia cieszy się taką popularnością przede wszystkim ze względu na kolorowe kwiaty. Można stworzyć z nich bardzo ciekawe kompozycje, które będą przyciągały wzrok i dekorowały balkon aż do jesieni. Pelargonia kaskadowa także ma bardzo wiele ciekawych odmian o nietypowym kolorze kwiatów. Najbardziej powszechne są te jednobarwne – białe, różowe, łososiowe, czerwone lub fioletowe. Jednakże najciekawsze odmiany pelargonii to te o płatkach dwubarwnych lub ozdobionych ciekawymi plamkami i prążkami.
Jeśli chcesz mieć nietypowe kwiaty balkonowe, wybierz którąś z niezwykłych odmian pelargonii bluszczolistnych. Dobrze prezentuje się ‘Rouletti’ z białymi kwiatami o ciemnoróżowych brzegach albo ‘Mexican Beauty’, która ma jaskrawoczerwone kwiaty z ciemnym rysunkiem na powierzchni płatków. Dobrze prezentuje się także ‘Apicot Queen’, to odmiana o dwubarwnych płatkach – od jasnoróżowego do białego. Pelargonia może mieć także nietypowe liście. Ten gatunek ma jedną ciekawą odmianę pod tym względem – ‘L’Elegante’ o białych kwiatach i ciemnozielonych liściach z kremowym brzegiem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.
Pelargonia kaskadowa: najlepsze kwiaty na balkon
Sadzonki pelargonii kaskadowych – ceny i sadzenie
Sadzonki pelargonii w zasadzie można pozyskiwać samodzielnie. I w zasadzie rośliny są atrakcyjne przez trzy lata, więc można je zimować, ale bardzo wiele osób co roku kupuje nowe egzemplarze. Dzieje się tak, ponieważ zimowanie pelargonii jest trudne (podobnie jak na przykład fuksja, potrzebują odpowiedniej temperatury i pielęgnacji, a często tracą przy tym liście i gęsty pokrój). Pobrane z pędów sadzonki także potrzebują szczególnych warunków, co w zwłaszcza w mieszkaniach, nie jest łatwe do uzyskania.

Dlatego sadzonki pelargonii bluszczolistnych kupuje się co roku. Te piękne kwiaty na balkon nie są drogie. Kiedy tylko zaczyna się robić cieplej, pelargonia pojawia się nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale nawet w marketach. Sadzonki kosztują już od 2-3 zł, chociaż oczywiście cena za większe i bardziej oryginalne odmiany jest wyższa. Im większą i bardziej rozgałęzioną sadzonkę kupisz, tym szybciej będzie zdobiła balkon. Zimowanie pelargonii czasem może okazać się więc grą niewartą świeczki.
Planujesz zakup opryskiwacza do roślin i nie wiesz, na jaki się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej wybierane opryskiwacze przez naszych czytelników!
Kwiaty na balkon: miejsce dla pelargonii
Pielęgnacja pelargonii nie jest trudna o ile zapewnisz im odpowiednie miejsce. Pelargonia kaskadowa w ogrodzie się nie sprawdza, ale w powieszonych na barierce skrzynkach jest po prostu idealna. Pięknie opadające długie i ukwiecone pędy to najpiękniejsza z możliwych ozdób. Te kwiaty balkonowe pochodzą z sawanny, więc warto dołożyć wszelkich starań, żeby miały podobne warunki. Oznacza to dużą ilość światła i różnicę temperatur w ciągu dnia i nocy.
Stanowisko dla pelargonii bluszczolistnych powinno być ciepłe i przewiewne. Roślina dobrze rozwija się w ziemi gliniastej z domieszką torfu lub piasku. Lekkie przesuszenie podłoża dobrze jej robi, więc gleba nie powinna zatrzymywać wilgoci. Nie można zatem zapomnieć o warstwie drenażu z drobnych kamyczków lub żwiru.
Pielęgnacja pelargonii Pelargonium peltatum
Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji jest nawożenie. Pelargonia jest bardzo podatna na niedobory składników mineralnych, co od razu widać na liściach – drobne przebarwienia i plamki. Dlatego należy podawać je preparaty mineralne, zasobne w fosfor i potas. Należy za to unikać stosowania azotu, na przykład w nawozach naturalnych, ponieważ może okazać się, że roślina będzie bardzo wybujała, przy minimalnym kwitnieniu.
Najbezpieczniejszym sposobem będzie stosowanie preparatów przeznaczonych do stosowania w pelargoniach. Są to najczęściej nawozy chroniące kwiaty balkonowe kwitnące, jak fuksja, surfinia czy właśnie pelargonia. Tego rodzaju środki podaje się od maja do sierpnia regularnie mniej więcej co dwa tygodnie.
Pelargonie to bardzo mało wymagające kwiaty na balkon. Mogą oczekiwać podlewania, ale lekkie przesuszenie dobrze im służy, dlatego podaje się niewielkie porcje wody. W upalne dni można podlewać je nawet. Kwiaty po przekwitnieniu same opadają, te kwiaty na balkon nie potrzebują przycinania.
Powiązane artykuły
-
Najpiękniejsze odmiany pelargonii - zobacz gatunki, które warto mieć
-
Pelargonia bluszczolistna krok po kroku – odmiany, uprawa, porady
-
Pelargonia angielska bez tajemnic – uprawa, pielęgnacja, stanowisko
-
Pelargonia rabatowa krok po kroku – pielęgnacja, uprawa, odmiany
-
Pelargonie zwisające - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
-
Pelargonia afrykańska - opinie, preparaty z wyciągiem, porady, cena
-
Pelargonia calliope - uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
-
Jakie pelargonie na balkon wybrać? Uprawa krok po kroku
-
Wybieramy ziemię do pelargonii - skład, pH i inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę
-
Pelargonia szorstka (anginowiec) – uprawa, właściwości lecznicze, porady
-
Wypełniacze do pelargonii - rodzaje, wymagania, sadzenie, porady
-
Wybieramy sadzonki pelargonii - co wybrać, gdzie kupić?
-
Wybieramy nasiona pelargonii – na co zwrócić uwagę przy wyborze?