Pelargonia szorstka (Pelargonium graveolens) – uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja

Kilka słów o geranium

Pelargonia szorstka to roślina lecznicza, nazywana również anginowiec lub geranium. Wyróżnia się delikatnymi, bladoróżowymi kwiatkami i szorstkimi liśćmi z włoskami. Właśnie te piękne liście kryją w sobie cenny olejek eteryczny, który wykorzystuje się do leczenia różnych schorzeń oraz do zupełnie innych celów (jak np. odstraszanie komarów). Geranium wywodzi się z Afryki Południowej, a do Europy zawędrowało dopiero na początku XX wieku.

Anginowiec jest w rzeczywistości dość sporym krzewem, które uprawia się na plantacji. W Polsce nie mamy niestety warunków klimatycznych do tego typu hodowli. U nas stawia się zatem na pielęgnowanie geranium w doniczce. Pelargonia szorstka jest na tyle łatwa w pielęgnacji, że powinien sobie z nią poradzić nawet mniej doświadczony ogrodnik. O geranium mówi się tez pelargonia pachnąca – bo faktycznie, roślina wydziela dość specyficzny zapach.

Uprawa pelargonii szorstkiej, krok po kroku

Pelargonia szorstka w uprawie jest bardzo łatwa. Nie musisz gwarantować jej specjalistycznego podłoża czy pielęgnować, by ładnie zakwitła. Geranium nie pogardzi zwykłą, czyli uniwersalną ziemią do kwiatów. Choć zaleca się, by roślina rosła na przepuszczalnym podłożu, z domieszką żwiru. Ziemia z ogrodu będzie złym pomyłem, a już zwłaszcza zimna – roślina przez taką na pewno umrze. Ważne jest, by postawić ją w możliwie nasłonecznionym i ciepłym miejscu – inaczej, nie zakwitnie aż tak bujnie. Brak dostępu do słońca może spowodować też, że pelargonia szorstka nie będzie wydzielać dużej ilości olejków eterycznych.

Kwiat pelargonia szorstka, geranium w czasie kwitnienia, a także uprawa, właściwości lecznicze i porady
Jakie zastosowanie mapelargonia szorstka, geranium, a także jej właściwości lecznicze i uprawa

Anginowiec bardzo źle znosi wahania temperatury. Lepiej więc nie stawiać rośliny w miejscach takich, jak okno, drzwi balkonowe albo kaloryfer. Staraj się, by pelargonia pachnąca stała zawsze w temperaturze nie mniejszej niż 10 stopni. Najlepsza temperatura dla anginowca to znacznie powyżej 15 st. C. Jeżeli będziesz odpowiednio dbać o swoją pelargonię, będzie ona mogła urosnąć nawet do 100 centymetrów. Jako że jej pielęgnacja nie sprawia większych trudności, z łatwością możesz ozdobić kwiatem swój taras czy też balkon. To roślina długowieczna, którą łatwo jest także rozmnożyć.

Zastosowanie, rozmnażanie i właściwości lecznicze geranium

Jak rozmnożyć pelargonię szorstką?

Rozmnażanie geranium wcale nie jest bardzo skomplikowanym zabiegiem. W zasadzie, wystarczy delikatnie oderwać jej gałązki i umieścić w szklance z wodą. Po kilku dniach powinieneś dostrzec, że pojawiają się korzenie. Wówczas, należy anginowca posadzić w ziemi. Oczywiście, ważne będzie też miejsce oderwania gałązek. Jeżeli oderwiesz je z wierzchołka geranium, dolna partia rośliny będzie bujniej się rozrastać.

Gdy zapewnisz swojej roślince odpowiednią ilość słońca, będzie ona lepiej rosnąć. Oczywiście, trzeba też pamiętać o podlewaniu geranium. Rób to regularnie, jednak też nie przesadzaj z ilością wody – bo anginowiec może zgnić. Lepsza będzie dla rośliny krótka susza niż jej przelanie. Susza może wzmocnić anginowca. Niestety, ale przesadzenie z ilością wody może z kolei roślinę zabić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie pelargonii kaskadowej?

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Anginka do ucha, czyli na co pomaga geranium

Anginowiec ma szerokie zastosowanie w medycynie. Dzięki przyrządzonym z niego okładom, można np. leczyć reumatyzm. Anginka do ucha w formie świeżych liści może z kolei ukoić jego ból. Inhalując się liśćmi geranium, łatwiej będzie też niektórym zasnąć. Dla stresujących się osób, poleca się pić z geranium lemoniadę (pół garści liści pelargonii, ok. 7 łyżek miodu, 4 szklanki wody i świeżo wyciśnięty sok z cytryny). Osoby z katarem czy kaszlem, powinny z kolei używać olejków eterycznych na bazie anginowca. Dzięki nim, można bowiem wyleczyć się z anginy – jak sama nazwa rośliny wskazuje.

Geranium działa również doskonale na cerę. Kosmetyki z anginowcem uelastyczniają skórę twarzy i wygładzają ją, a także łagodzą wypryski i młodzieńczy trądzik. Kosmetyki bogate w geranium są skuteczne na cellulit, a olejek poleca się również kobietom przechodzącym okres menopauzy bądź miesiączkę. Poza tym, pelargonia pachnąca ma też świetne działanie przeciwbakteryjne. Można leczyć nią np. stan zapalny zatok lub infekcje układu oddechowego. Pelargonia szorstka świetnie posłuży również jako:

  • relaksacyjny zapach do kąpieli (w formie posiekanych i dodanych do wody listków),
  • dodatek do dań lub herbaty,
  • regulator ciśnienia krwi (poprzez wdychanie zapachu liści geranium albo olejku eterycznego),
  • odstraszacz komarów,
  • odświeżacz powietrza,
  • zapach do ciała (składnik perfum).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły