Jak wybrać sadzonki pelargonii?

Pelargonie są zazwyczaj bylinami zaliczającymi się do rodziny bodziszkowatych. Wymienia się cztery główne grupy tych kwiatów: pelargonie pasiaste, bluszczolistne, wielkokwiatowe oraz pachnące. Jednak do najpopularniejszych rzeczywiście zaliczają się pelargonie rabatowe i zwisające. Szczególnie sadzonki pelargonii Krakowiaki są chętnie uprawiane zarówno na rabatach, jak i na balkonach. Wyróżniają się one pełnymi lub pełnymi kwiatami w kolorze czerwonym, różowym bądź białym.

Pelargonia rabatowa, którą zamierzamy zakupić powinna wyróżniać się przede wszystkim dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy nabywać sadzonek, które wyróżniają się cechami chorobowymi. Dlatego koniecznie unikajmy pelargonii, które są słabo rozkrzewione lub posiadają suche bądź plamiste liście. W takich okolicznościach szczepki prawdopodobnie się nie przyjmą w naszej uprawie.

Rozmnażanie pelargonii przez sadzonki

Gdy już będziemy mieli sadzonki pelargonii, niezależnie od tego, czy to będzie pelargonia rabatowa, czy może jednak zupełnie inne odmiany, warto dowiedzieć się jak przeprowadzić rozsadę. Rozmnażanie pelargonii przez sadzonki, możemy przeprowadzać zarówno na wiosnę, ale nie później niż w sierpniu. Zatem rozsada pelargonii może być przeprowadzana przez cały sezon wegetacyjny.

Jeżeli zdecydujemy się na rozmnażanie pelargonii na wiosnę, to możemy jeszcze liczyć na kwitnienie podczas tego samego sezonu. Zupełnie inaczej będzie, jeżeli rozsada pelargonii nastąpi w sierpniu. Szczepki zawsze pobieramy od rośliny matecznej. Rozmnażanie pelargonii przez sadzonki polega na pobraniu gałązek o długości min. 5 cm. Pamiętajmy o tym, żeby szczepki były przycinane przy samym kolanku.

Ukorzenianie nie powinno zajmować zbyt wiele czasu. Pierwsze efekty widoczne są już mniej więcej po tygodniu. Jeżeli jednak ukorzenianie nie następuje, to trzeba się upewnić, czy szczepki rzeczywiście zostały prawidłowo pobrane. Gdy ukorzenianie się powiedzie, to z powodzeniem możemy przesadzić młode sadzonki do doniczek. Wykonujemy pikowanie do doniczek, do których uprzednio wsypaliśmy ziemię dedykowaną do pelargonii.

Rozsada pelargonii może być odbywać się również poprzez pikowanie samych liści. W tym celu pobieramy liście ułamując je od głównych pędów. Taka metoda rozmnażania również może odbywać się na wiosnę i najpóźniej w sierpniu. Pikowanie liści nie wymaga stosowania żadnych ukorzeniaczy. Po kilku dniach powinniśmy zauważyć, że sadzonki stawiają opór przy wyciąganiu, co świadczy o tym, że wytworzyły się korzenie. Warto wiedzieć, że rozsda pelargonii niekoniecznie musi odbywać się w doniczkach z ziemią. Ukorzenianie sadzonek możliwe jest także w samej wodzie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy pelargonii kaskadowej.

Rozmnażanie pelargonii samodzielnie w domu, a także neiwielkie sadzonki pelargonii, wielkość, cena, zakup
Sadzonki do pelargonii krok po kroku, czyli wielkość, sadzenie, termin, zakup, cena, wybór

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Rozsada pelargonii każdym sposobem powinna zakończyć się przesadzeniem nowych sadzonek do właściwych doniczek. Pikowanie wyrośniętych powinno odbywać się tak naprawdę po 15 maja. Wtedy unikniemy ryzyka, że pelargonia zwisająca jeszcze nam przemarznie. Jeżeli pozyskujemy nowe rośliny w sierpniu, to musimy koniecznie zadbać o właściwe zimowanie pelargonii. Sadzonki do doniczek przesadzamy dopiero na wiosnę.

Zimowanie pelargonii

Właściwe zimowanie pelargonii pozwoli nam na cieszenie się pięknymi kwiatami również w kolejnym sezonie. Pelargonia zwisająca jako roślina wieloletnia, dobrze znosi przechowywanie w sezonie zimowym. Wcześniej jednak należy dokładnie zweryfikować, które sadzonki nadają się do zimowania. Przede wszystkim należy wybrać silne i gęste sadzonki, które w jak najmniejszym stopniu ucierpiały w sezonie wegetacyjnym.

Pamiętajmy, aby zimowanie pelargonii rozpocząć już w październiku lub najpóźniej na początku listopada. Pelargonia rabatowa powinna być przeniesiona do pomieszczenia, gdy na zewnątrz temperatura zacznie spadać poniżej zera. Zimowanie pelargonii odbywa się w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura może wahać się od 5 do 10 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, aby pelargonie Krakowiaki nie podlewać zbyt często.

Zakup sadzonek w sklepie internetowym

Obecnie nie ma najmniejszego problemu z tym, aby zakupić Krakowiaki również w sklepie internetowym. Pelargonia rabatowa dostępna jest w wielu ciekawych odmianach, do których możemy nie mieć dostępu w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Ponadto pelargonia zwisająca może być kupowana w pojedynczych sadzonkach lub zdecydowanie częściej w pakietach.

Kupując Krakowiaki w sklepie internetowym jeszcze w okresie zimowym, pamiętajmy, że najczęściej w ten sposób po prostu dokonujemy rezerwacji. Natomiast sadzonki będą wysyłane dopiero wczesną wiosną. Warto prześledzić ofertę kilku sklepów internetowych, aby porównać, jakie odmiany znajdują się na stanie każdego z nich.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły