Wybieramy ziemię do pelargonii - skład, pH i inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę
Pelargonie są jednymi z najczęściej wybieranych kwiatów do uprawy doniczkowej na balkony i tarasy. Wystarczy włożyć naprawdę niewiele wysiłku, żeby roślina ta odwdzięczyła się wyjątkowo bujnym wzrostem. Warto dowiedzieć się jednak, jaka ziemia do pelargonii okaże się najlepsza, a także jak należy przeprowadzić przesadzanie do innych doniczek, aby sadzonki się nie zmarnowały.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pelargonie w skrzynkach na balkonie - uprawa
Pelargonie są roślinami wieloletnimi, które okres kwitnienia rozpoczynają w maju, a kończą dopiero w listopadzie. Dzięki temu uświetniają nasze balkony i parapety pięknymi kwiatami w czerwonych, różowych, fuksjowych lub białych odcieniach. Jak już wspomniano, ich uprawa nie jest skomplikowana. Roślinie niewiele potrzeba, aby cieszyła oczy bujnym wzrostem i długim kwitnieniem. Przede wszystkim pelargonie w skrzynkach na balkonie należy ustawiać na słonecznym lub ewentualnie lekko ocienionym stanowisku.
Hodowla pelargonii w czasie intensywnego kwitnienia wymaga regularnego podlewania oraz nawożenia. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Pelargonie zdecydowanie lepiej poradzą sobie z lekko przesuszoną ziemią niż ze zbytnim przelewaniem wody. Jeżeli chcemy zastosować nawóz, to pamiętajmy, aby nie wybierać preparatów o wysokim poziomie azotu. Ponieważ wtedy doprowadzimy do zbyt bujnego wzrostu liści kosztem kwiatów. Najlepiej sprawdzą się do tego celu dedykowane preparaty wzbogacone o potas.
Ziemia do pelargonii
Decydując się na pelargonie na balkonie lub tarasie, koniecznie musimy zadbać o odpowiednie podłoże. Najlepiej sprawdzi się żyzna i przepuszczalna gleba. Dlatego warto podczas sadzenia kwiatów zadbać o odpowiedni drenaż w postaci żwiru lub kamyków na dnie doniczek. Hodowla pelargonii powinna odbywać się na lekko kwaśnej glebie. Odczyn pH wahać się może od 6 do 7.
Pelargonie w skrzynkach na balkonie możemy posadzić w ziemi uniwersalnej. Jednak najlepiej sprawdzi się ziemia dedykowana specjalnie do pelargonii. Możemy ją bez problemu zakupić praktycznie w każdym sklepie internetowym. Ziemia do pelargonii sprawdzi się nie tylko do sadzenia, ale również przesadzania oraz podsypywania sadzonek.
Największą zaletą gotowej ziemi dedykowanej do pelargonii, jest jej wyjątkowo bogaty skład mineralny. Dzięki temu przez okres nawet do 4 tygodni nie musimy zasilać roślin żadnymi nawozami. Bardzo często hodowla pelargonii może być prowadzona na gotowych mieszankach ziemi z keramzytem i perlitem. Jest to podłoże gwarantujące odpowiednie napowietrzenie oraz utrzymanie prawidłowej wilgoci.
Bardzo często ziemia do pelargonii wykorzystywana jest również do sadzenia innych gatunków roślin doniczkowych. Może ona być zatem traktowana na przykład jako ziemia do surfinii. Oprócz nich możemy sadzić na takim podłożu również begonie, fuksje, czy te niecierpki. Ziemia do surfinii także wyróżnia się lekko kwaśnym odczynem pH. Dlatego właśnie nie ma najmniejszych problemów z tym, żeby zamiennie korzystać z gotowych produktów dedykowanych do surfinii lub pelargonii. Pamiętajmy, aby ziemia do surfinii koniecznie była wzbogacona o składniki mineralne. W ten sposób również będziemy mogli natychmiastowego nawożenia. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy pelargonii bluszczolistnej.
Przesadzanie pelargonii
Uprawa pelargonii w zależności od naszego nastawienia i umiejętności może potrwać tylko jeden sezon lub nawet kilka lat. Jeżeli będziemy sadzonki odpowiednio zimować, to możemy cieszyć się nimi nawet przez 3 lata. Później warto zadbać o ich przesadzanie, ponieważ stare sadzonki nie kwitną już tak intensywnie.
Odmładzanie najlepiej przeprowadzić poprzez pobranie sadzonek o długości przynajmniej 5 cm od pelargonii matecznej. Następnie pobraną sadzonkę umieszczamy w wodzie, w celu utworzenia korzeni. Po wytworzeniu się korzeni możemy zatroszczyć się o przesadzanie do doniczek. Na dno pojemników wysypujemy żwirek lub elementy potłuczonej starej doniczki. Dopiero na taką warstwę wysypujemy ziemię do pelargonii. Po posadzeniu roślin obficie je podlewamy, a następnie dbamy o to, żeby ziemia nie wyschła, ale była lekko wilgotna.