Pieris japoński – o czym warto wiedzieć?

Jak wygląda roślina wrzosowata pieris japoński?

Pieris japoński najczęściej porasta tereny o cieplejszym klimacie. W środowisku naturalnym krzewy mogą dorastać do 5 metrów, a ich walory dekoracyjne zwracają na siebie uwagę. W naszym kraju krzewy osiągają do 2 metrów, jednak o ostatecznej wysokości krzewu decyduje jego odmiana. Roślina wrzosowata rośnie bardzo powolnie, a maksymalny wzrost osiąga po kilkunastu latach uprawy.

Walorami ozdobnymi pierisów są zimozielone liście oraz kwiaty. Liście zawiązują się na szczytach pędów. Poszczególne odmiany wyróżniają się ciekawymi wybarwieniami liści. Młode listki mogą posiadać barwę czerwoną, a z czasem przebarwiać się na zielono czy brązowo. Roślina wrzosowata kwitnie na wiosnę, zapewniając wtedy największe walory dekoracji otoczenia.

Poszczególne odmiany pierisów zakwitają na biało, różowo lub czerwono. Kwiaty pojawiają się na szczytach pędów już jesienią, a rozkwitają wiosną. W ofertach sprzedaży znajdziemy krzewy wrzosowate o różnych terminach kwitnienia, co umożliwia stworzenie wyjątkowych kompozycji roślinnych.

Najpopularniejsze odmiany pierisów

Uprawa pierisów nie jest skomplikowana, a walory dekoracyjne, pokrój oraz wzrost rośliny zależy od wyboru konkretnej odmiany. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele odmian pierisów japońskich. Na szczególną uwagę zasługuje:

  • Pieris japoński Forest Flame – roślina wrzosowata, której młode liście zabarwiają się na kolor czerwony, a następnie przebarwiają na brunatno. Krzew posiada elegancki pokrój, a w okresie wiosennym zakwita na biało. Forest Flame jest obecnie jedną z popularniejszych odmian pierisów japońskich.
  • Pieris japoński Mountain Fire – odmiany, które wyglądają bardzo podobnie do Forest Flame. Młode liście wybarwiają się z na czerwono, a następnie przechodzą w kolor bordowy. Mountain Fire wytwarza piękne, białe kwiaty, które pojawiają się na wiosnę.
  • Pieris japoński Little Heath – młode liście rośliny przybierają kolor wyrazistego różu. Wraz ze wzrostem, barwa liści przechodzi w zieloną z charakterystycznymi, białymi obwódkami. Odmiany Little Heath wytwarzają białe kwiaty, które efektownie kontrastują z zabarwieniem młodego ulistnienia. Warto także dodać, że uprawa Little Heath jest dość prosta ze względu na odporność odmiany. Jest to niewysoka roślina wrzosowata, która dobrze sprawdza się do uprawy w pojemnikach.
  • Pieris japoński Red Mill – to odmiany o czerwonym ulistnieniu, które z czasem przechodzi w barwę zieloną. Roślina wrzosowata Red Mill posiada luźny pokrój i osiąga do 2 metrów wysokości. Dobrze reaguje na przycinanie formujące, jednak nie jest to zabieg konieczny.
  • Pieris japoński Flaming Silver – roślina wrzosowata wytwarza młode liście o intensywnie zielonym kolorze. Z czasem barwa zaczyna ciemnieć, co zapewnia ciekawe walory ozdobne. Pieris Flaming Silver posiada kwiaty o jasnym odcieniu, pojawiają się one już od kwietnia. Jako odmiana karłowa, Flaming Silver może być dobrym kandydatem do uprawy w donicach.
  • Pieris japoński Variegata – niska odmiana osiągająca od 0,5 do 1 metra wysokości. Jej największą ozdobą są lancetowate liście, które z początku przybierają kolor różowopomarańczowy. Wraz ze wzrostem, liście zyskują coraz większe wymiary i przebarwiają się na kolor zielony z kremową obwódką. Pieris Variegata kwitnie wczesną wiosną, a drobne kwiaty przybierają barwę białą.
  • Pieris japoński Debutante – to ciekawe odmiany o krzaczastym, wyprostowanym pokroju. Młode liście odmiany Debutante posiadają kolor jasnozielony, który z czasem ciemnieje. Odmiana osiąga do 1 metra wysokości i dobrze znosi przycinanie. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i posiadają jasne zabarwienie.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także nieco mniej popularne odmiany takie jak Little Heath Green, Katsura czy Bonfire. Pieris Little Heath Green to karłowa roślina wrzosowata o ciemnozielonych liściach. Pieris Katsura posiada półkolisty pokrój, zielone zabarwienie liści oraz różowe kwiaty. Z kolei odmiany Bonfire wyróżniają się wyprostowanym pokrojem, ciemnozielonym wybarwieniem liści oraz kwiatami w kolorze różu lub bieli. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pierisach.

W jakich miejscach dobrze sprawdza się pieris japoński?

Pieris to roślina wrzosowata o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Niższe odmiany mogą sprawdzić się do ozdobienia oczek wodnych czy być umieszczone w pobliżu szlaków komunikacyjnych. Efektowny, niecodzienny wygląd rośliny z pewnością będzie zwracał na siebie uwagę.

Zimozielone krzewy efektownie prezentują się w ustronnych, zabezpieczonych przed wiatrem fragmentach aranżacji. Mogą być ozdobą ogrodowych miejsc wypoczynku, a także balkonów i tarasów zorientowanych od zacienionej części posesji. Roślina dobrze sprawdza się do uprawy w gruncie oraz w doniczkach, a jej niewielki przyrost może okazać się pewnym ułatwieniem uprawowym. Pierisy nie wymagają przycinania, a niewielki system korzeniowy umożliwia ulokowanie ich w mniejszych donicach.

Pieris japoński o czerwonych kwiatach, a także odmiany rośliny, uprawa i pielęgnacja, wymagania oraz sadzenie
Pieris japoński krok po kroku, czyli wymagania i stanowisko dla rośliny, uprawa, sadzenie, pielęgnacja i podlewanie

Zastosowanie roślin wrzosowatych nie ogranicza się wyłącznie do ogrodów rustykalnych. Rośliny będą także ciekawą ozdobą aranżacji nowoczesnych, śródziemnomorskich czy japońskich. Efektowne liście oraz wiosenne, lekko pachnące kwiaty stanowią uniwersalną ozdobę ogrodów, balkonów i tarasów o dowolnych rozmiarach.

Uprawa, przycinanie i możliwe choroby

Jak wygląda prawidłowa uprawa pierisa japońskiego?

Pielęgnacja pierisów nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyczności. Roślina wrzosowata preferuje stanowiska zacienione i zabezpieczone przed działaniem porywistego wiatru. Niektóre odmiany mogą być także ulokowane na stanowiskach mocniej nasłonecznionych, jednak utrudni to utrzymanie wilgotności podłoża. Z kolei bardziej wrażliwy pieris japoński może być podatny na poparzenia liści.

Właściwa uprawa powinna też uwzględniać wybór odpowiedniego podłoża. Krzew pieris preferuje żyzną glebę o kwaśnym odczynie pH. Zasobne podłoże zapewni efektowne wybarwienie liści i umożliwi szybszy wzrost rośliny. Regularna pielęgnacja będzie łatwiejsza, jeśli wykonamy ściółkowanie z kory. Dzięki temu krzewi pieris będzie lepiej zabezpieczony przed przesuszaniem gleby, przerastaniem chwastów, a kora zapewni utrzymanie kwaśnego odczynu pH.

Regularna pielęgnacja polega na podlewaniu oraz nawożeniu. Roślina nie lubi nadmiernie przesuszonego podłoża, dlatego w okresie letnim warto podlewać ją codziennie. Raz na pewien czas stosujemy także nawozy przeznaczone dla roślin wrzosowatych. Przycinanie pielęgnacyjne nie jest konieczne ze względu na luźny pokrój rośliny, jednak możemy wykonywać je od czasu do czasu.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że krzew pieris nie przechodzi w stan całkowitego spoczynku. Uprawa powinna zatem obejmować regularne podlewanie także w okresie jesieni. W czasie suchej zimy warto sprawdzać stan podłoża, a jeśli nie jest przemarznięte, delikatnie podlewać roślinę. Taka pielęgnacja umożliwi obfitsze kwitnienie oraz lepszy wzrost w kolejnym sezonie uprawy.

Przycinanie i możliwe choroby pierisów

Jak już wiemy, krzew pieris posiada luźny pokrój, dzięki czemu nie wymaga formowania. Mimo wszystko warto regularnie wykonywać przycinanie sanitarne. Prace rozpoczynamy wczesną wiosną. Usuwamy wtedy uszkodzone i przemarznięte gałązki. Przy okazji możemy usunąć także gałęzie, które rosną w niewłaściwym kierunku i nie sprzyjają utrzymaniu efektownego pokroju rośliny.

Przycinanie wykonujemy także w przypadku pojawienia się chorób grzybowych. Najważniejsza jest szybka reakcja, która zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Oprócz przycinania stosujemy także specjalne preparaty, które zapobiegają zainfekowaniu zdrowych pędów rośliny.

Co prawda właściwa uprawa zabezpiecza rośliny wrzosowate przed większością chorób, jednak czasem możemy spotkać się z fytoftorozą. Obecność choroby możemy rozpoznać po zamieraniu wierzchołków pędowych po jednej stronie rośliny lub po pojawianiu się brązowych plam na liściach. Pierisy mogą być też zainfekowane przez szarą pleśń, a porażone gałązki należy usunąć z rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej