Pieris kwiecisty, pieris floribunda w uprawie ogrodowej

Jak już wiemy, pierisy to krzewy z rodziny wrzosowatych. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne gatunki tych roślin, z czego największą popularnością cieszy się pieris japoński. W sklepach branżowych natrafimy na najróżniejsze odmiany tej rośliny. Do najpopularniejszych należą odmiany Forest Flame, Flaming Silver i Little Heat.

W ogrodzie dobrze sprawdzi się także pieris kwiecisty o efektownych, beczułkowych kwiatach. Są to krzewy ozdobne, których kwiaty wybarwiają się na biało. Walorem dekoracyjnym są także długie, eliptyczne i zimozielone liście. Młode listki wybarwiają się w kolorze intensywnej czerwieni, a z czasem zmieniają barwę na zieloną.

Pieris florinbunda nie jest w pełni odporny na działanie ujemnych temperatur. Dlatego możliwa jest uprawa w doniczkach, a w cieplejszych rejonach naszego kraju, także w ogrodzie. Są to efektowne krzewy ozdobne o powolnym wzroście. Dorosły krzew osiąga do 1 metra wysokości i posiada dość luźny, niewymagający formowania pokrój.

Większość pierisów dobrze prezentuje się w nasadzeniach grupowych. Rośliny mogą stanowić uzupełnienie kompozycji zainspirowanych stylem japońskim czy naturalistycznym. Niższe odmiany świetnie komponują przy skalnikach oraz przy ogrodowych miejscach wypoczynku. Rośliny nie osiągają pokaźnych rozmiarów, dzięki czemu mogą sprawdzić się w niewielkich aranżacjach ogrodowych.

Uprawa pieris floribunda w ogrodzie. Czy krzew jest łatwy w uprawie?

Krzew z rodziny wrzosowatych posiada niewielkie wymagania. Do najważniejszych należy zapewnienie odpowiedniego stanowiska uprawy. Pieris kwiecisty dobrze rośnie w zacienionym miejscu. Jest to gatunek, który najgorzej znosi bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pełna ekspozycja słoneczna może doprowadzić do poparzenia liści, a w efekcie do obumarcia rośliny. Co istotne, pierisy wymagają także ochrony przed działaniem porywistego wiatru. Dlatego najlepiej sprawdzi się cienisty, spokojny fragment naszego ogrodu.

Pieris kwiecisty w ogrodzie krok po kroku, czyli pielęgnacja, uprawa, sadzenie, wymagania, zastosowanie
Pieris kwiecisty w ogrodzie krok po kroku, czyli uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, najczęstsze choroby i sadzenie oraz wymagania

Wszystkie odmiany pierisów preferują kwaśny odczyn pH podłoża. Gleba powinna być lekko wilgotna i zasobna w składniki pokarmowe. Krzewy ozdobne warto ściółkować korą, co umożliwi utrzymanie kwaśnego pH, zabezpieczy podłoże przed nadmiernym wysychaniem, a jednocześnie ograniczy wyrastanie chwastów. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pierisach.

Pierisy nie są trudne w uprawie, jednak wymagają prawidłowej dbałości po zakończeniu sezonu. Ich wymagania nie ograniczają się tu wyłącznie do ściółkowania. Krzew rosnący w chłodniejszych regionach kraju powinien być dodatkowo osłonięty przed przymrozkami.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze narzędzia do przycinania drzew

Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania krzewów? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.

Kwiecisty pieris - rozmnażanie pieris floribunda i cena zakupu sadzonek

Rozmnażanie krzewów z rodziny wrzosowatych nie jest szczególnie skomplikowane. Prace możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym jest wysiew nasion, a drugim rozmnażanie ukorzenienie sadzonek wierzchołkowych. Rozmnażanie poprzez wysiew nasion wymaga wiele czasu. Warto pamiętać, że pierisy charakteryzują się bardzo powolnym wzrostem. Dlatego pobieranie oraz ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych jest znacznie częściej stosowane.

Rozmnażanie roślin nie daje szybkich efektów uprawowych. Dlatego niektórzy ogrodnicy decydują się na zakup młodych, ukorzenionych sadzonek. W ofercie sprzedaży znajdziemy głównie pierisy japońskie. Cena za sadzonkę przeważnie rozpoczyna się od 20 zł. Większe, dobrze ukorzenione krzewy należące do mniej popularnych odmian, będą wydatkiem rzędu 40 – 60 zł. Kwiecisty pieris to wybór wart roważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły