Jak wygląda pieris forest flame?

W ofertach sklepów branżowych znajdziemy różne odmiany pierisów japońskich. Szczególną uwagę przyciąga pieris forest flame, którego rozpoznamy po kulistym pokroju oraz ciemnozielonych, skórzastych liściach. Krzew ozdobny rośnie bardzo powoli, a po kilkunastu latach uprawy może osiągnąć do 2 metrów wysokości.

Krzew ozdobny nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz w gruncie. Pieris japonica forest flame posiada efektowne liście, jednak jego największymi walorami dekoracyjnymi są kwiaty, które zawiązują się na roślinie jesienią i zakwitają w kwietniu oraz maju. Dzwonkowate kwiaty zbierają się w długie, efektownie wyglądające kwiatostany. W okresie kwitnienia krzew ozdobny wytwarza też charakterystyczny, delikatny zapach.

Pieris forest flame wygląda ciekawie o każdej porze roku. Na wiosnę pieris japonica wytwarza młode liście o intensywnie czerwonym wybarwieniu. Warto dodać, że liście pojawiają się na wierzchołkach pędów, tworząc ciekawy efekt dekoracyjny. Po pewnym czasie młode liście wybarwiają się na kolor różowy lub zielony i pozostają na roślinie także przez sezon zimowy.

Jakie wymagania posiada pieris japonica?

Uprawa krzewów powinna uwzględniać ich naturalne wymagania. Pieris japonica lubi zasobne, wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie pH. Dotyczy to zarówno roślin uprawianych bezpośrednio w gruncie, jak i w pojemnikach. Dla zachowania właściwego pH gleby, zalecana jest uprawa ze ściółką z kory.

Pieris japonica forest flame dobrze radzi sobie w pełnym cieniu, a także na stanowiskach delikatnie nasłonecznionych. Niektóre odmiany pierisów japońskich lepiej znoszą słoneczne ekspozycje, jednak forest flame lepiej radzi sobie w cieniu. Krzew ozdobny nie wytwarza silnego systemu korzeniowego, dlatego możliwa jest uprawa w pojemnikach o niewielkiej wielkości.

Czerwone kwiaty pierisa ozdobnego japońskiego 'Forest Flame', a także pielęgnacja, uprawa, sadzenie i wymagania rośliny
Pieris japoński krok po kroku, wymagania, sadzenie, pielęgnacja, uprawa, formowanie

Istotna jest także właściwa pielęgnacja rośliny. Krzew ozdobny nie lubi przesuszania podłoża. Dlatego warto regularnie podlewać roślinę i zabezpieczać ją przed negatywnymi skutkami okresowej suszy. Pieris japonica powinien być regularnie podlewany także w okresie jesiennym. Roślina nie zamiera na zimę, a przesuszenie korzeni mogłoby doprowadzić do osłabienia rośliny, a w konsekwencji do przemarznięcia gałązek. Dlatego wskazana jest także pielęgnacja w okresie zimowym. Wszystkie odmiany dobrze tolerują podlewanie nieprzemarzniętego podłoża. Do prac warto wybrać cieplejszy zimowy dzień, dzięki czemu pieris japoński będzie w stanie pobrać odpowiednią dawkę wilgoci. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pierisach.

Pieris japoński i możliwości zastosowania

Młode liście rośliny stanowią efektowną dekorację, a pieris japoński zdobi przestrzenie także w okresie zimowym. Z uwagi na wolny przyrost oraz dekoracyjny pokrój, pieris forest flame znajduje szerokie możliwości zastosowania.

Pieris japoński dobrze sprawdza się w ogrodach zainspirowanych stylem nowoczesnym, naturalnym, a także japońskim i feng shui. Niewymagająca pielęgnacja oraz duże walory dekoracyjne sprawiają, że roślina powoli staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Najlepiej sprawdza się uprawa w cieplejszych regionach naszego kraju, w których możliwe jest hodowanie roślin w gruncie. W chłodniejszych regionach pierisy uprawia się wyłącznie w pojemnikach.

Rośliny efektownie zdobią posesje i dobrze prezentują się w nasadzeniach grupowych. Bez trudu można dobrać różne odmiany, które zapewnią nietypową dekorację posesji. Pierisy mogą być też uprawiane pojedynczo, jednak nie będą wtedy wyglądały tak efektownie. Możemy je łączyć z innymi roślinami wrzosowatymi, tworząc ciekawe kompozycje dekoracyjne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły