Uprawa piwonii – w jakiej glebie i na jakim stanowisku?

Piwonia chińska, piwonia drzewiasta czy piwonia lekarska wyglądają zupełnie inaczej, jednak posiadają niemal takie same wymagania przy pielęgnacji. Uprawa piwonii powinna bazować na zaspokojeniu najważniejszych potrzeb rośliny. Będzie to dostęp do promieni słonecznych oraz wysadzanie w żyznej, lekko wilgotnej glebie.

Uprawa piwonii najlepiej sprawdza się przy ekspozycji południowej. Im więcej światła otrzyma nasza piwonia lekarska, piwonia drzewiasta czy piwonia koperkowa, tym lepsze kwitnienie uzyskamy. Dostęp do bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych umożliwi także szybszy rozwój rośliny. Co ciekawe, niektóre sadzonki piwonii dobrze radzą sobie także w miejscach lekko zacienionych. W takiej sytuacji peonia rośnie nieco wolniej i kwitnie delikatniej, jednak czas kwitnienia zostaje wydłużony.

Piwonia koperkowa, piwonia drzewiasta i piwonia chińska dobrze rosną w żyznej glebie. Są roślinami względnie tolerancyjnymi na odczyn pH, jednak należy zapewnić im odpowiednią dawkę nawozu. Przed wysadzeniem sadzonki piwonii, możemy umieścić w glebie obornik i przemieszać go z ziemią. W ten sposób peonia zyska żyzne podłoże. Dodatkowe nawożenie warto wykonywać przynajmniej raz do roku.

Warunkiem odpowiedniej pielęgnacji rośliny jest też prawidłowy poziom wilgotności. Piwonia koperkowa dobrze radzi sobie na skalnikach i innych suchych przestrzeniach, ulokowanych blisko szlaków komunikacyjnych. Inne odmiany mogą przybierać nieco większe rozmiary, jednak właściwa lokalizacja musi zapewnić im brak nadmiernej wilgoci. Rośliny znacznie lepiej znoszą delikatne przesuszenie niż nadmierne zawilgocenie podłoża. Przez to nie będą najlepszym rozwiązaniem do ogrodów podmokłych, gliniastych i z wysokim poziomem wód gruntowych.

Piwonia chińska, piwonia drzewiasta, piwonia lekarska – kiedy sadzić piwonie?

Jak już wiemy, uprawa piwonii najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych i żyznych. Sadzonki piwonii warto wysadzać na stanowisku docelowym na przełomie sierpnia i września. Jest to okres przypadający na przesadzanie piwonii oraz na rozdział karpy. Młoda piwonia chińska, piwonia koperkowa czy piwonia lekarska posiadają wtedy odsłonięty system korzeniowy, dzięki czemu możemy wybrać dobrej jakości sadzonki.

Sadzonki piwonii nie powinny być wysadzane późną jesienią. Zbyt późny okres sadzenia uniemożliwi delikatne ukorzenienie rośliny przed sezonem zimowym. W takim przypadku nasza piwonia chińska, piwonia lekarska czy piwonia koperkowa mogą przemarznąć w pierwszym roku po posadzeniu.

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, kiedy sadzić piwonie, należy także przyjrzeć się sezonowi wiosennemu. W tym okresie przesadzanie piwonii nie jest zalecane, jednak możemy nabyć gotowe sadzonki piwonii (najczęściej w doniczkach). Wiosenne sadzenie powinno odbywać się na przełomie marca i maja. Sadzonki piwonii z odsłoniętym systemem korzeniowym warto dodatkowo zaprawić, co zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych i pleśni. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Sadzenie piwonii krok po kroku

Wiemy już, kiedy sadzić piwonie i jakie wymagania posiada roślina. Z pewnością warto także wiedzieć, jak przebiega prawidłowe sadzenie piwonii w ogrodzie. Proces będzie uzależniony od rodzaju sadzonki piwonii. Dla przykładu, piwonia chińska, piwonia lekarska i piwonia koperkowa rozmnaża się przez podział karpy. Z kolei piwonia drzewiasta może być szczepiona lub wysiewana z nasion. Taki sposób podziału sprawia, że poszczególne odmiany rośliny posiadają nieco odmienne wymagania.

Krzew piwonii o różówym kolorze kwiatów, a także jak i kiedy sadzić piwonie krok po kroku, sadzenie piwonii w pigułce
Jak sadzić piwonie krok po kroku, czyli terminy sadzenia, uprawa, wymagania oraz sposoby pielęgnacji sadzonek piwonii

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca uprawy. Pamiętajmy, że roślina jest dość łatwa w pielęgnacji, jednak nie lubi zmiany stanowiska. Na pierwsze przesadzanie piwonii najlepiej poczekać przynajmniej kilka lat i wykonywać je wyłącznie w ostateczności.

Sadzenie piwonii rozpoczyna się od wykopania dołka o głębokości około 50 cm. Jeśli roślina ma rosnąć na terenie mocno wilgotnym, wówczas warto wykonać grubą warstwę drenażu. Dzięki temu peonia nie będzie narażona na zaleganie wody, a co za tym idzie, na uszkodzenie części korzeniowej. W dołku umieszczamy także obornik wymieszany z ziemią oraz ziemię kompostową.

Jednym z ważniejszych etapów jest umieszczenie sadzonki w przygotowanym dołku. Sadzenie piwonii drzewiastej powinno uwzględniać umieszczenie rośliny na głębokości ok. 10 – 15 cm pod ziemią. Co istotne, peonia musi zostać ulokowana pod delikatnym kątem, co zapewni lepsze rozkrzewienie.

Odmiany rozmnażane przez podział bulwy wsadzamy znacznie płycej. Optymalna jest odległość 3 do 5 cm licząc od pąku. Zbyt głębokie sadzenie piwonii chińskiej czy lekarskiej utrudni jej rozrost i opóźni kwitnienie.

Przy okazji warto także omówić przesadzanie piwonii. Roślina musi mieć przynajmniej dwa lata, a piwonia koperkowa minimum pięć. Przesadzanie wykonujemy jesienią i rozpoczynamy od lekkiego obkopania rośliny. Następnie podważamy system korzeniowy, wyjmujemy i dokładnie oczyszczamy. W kolejnym kroku usuwamy uszkodzone części i rozdzielamy bylinę na mniejsze sadzonki. Na koniec zaprawiamy młode sadzonki, a następnie umieszczamy na docelowym stanowisku uprawy.

ikona podziel się Przekaż dalej