Piwonia chińska Paeonia Lactiflora – najważniejsze informacje

Ogólny wygląd i najpopularniejsze odmiany piwonii chińskiej

Piwonia chińska Paeonia lactiflora to roślina pochodząca z Chin oraz Tybetu. Bylina jest niekiedy określana różą bez kolców, a jej największą zaletą okazują się duże, intensywnie pachnące kwiaty. Piwonia chińska osiąga wysokość do 80 cm i jest rośliną wieloletnią. Zadbana paeonia lactiflora może rosnąć i kwitnąć nawet przez 15 lat.

Kwiat piwonii chińskiej pojawia się na przełomie maja i czerwca. Pierwsze rośliny posiadały wyłącznie kwiaty w kolorze białym. Jednak dziś spotkamy w ogrodzie różne odmiany piwonii chińskiej, które posiadają duże kwiaty pojedyncze, pełne lub półpełne. Wśród nich występują kwiaty w kolorze białym, kremowym, purpurowym, różowym oraz czerwonym. Intensywny zapach jest jedną z charakterystycznych cech wszystkich odmian Paeonia Lactiflora.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różne odmiany piwonii chińskiej. W uprawie sprawdza się na przykład kwiat piwonii Alexander Fleming. Jest to roślina o pełnych, ciemnoróżowych i pięknie pachnących kwiatach. Na przełomie maja i czerwca kwitnie także popularna Albert Crousse, czyli odmiana o kwiatach pełnych, zabarwionych w kolorze różowym.

Aby omówić popularne odmiany piwonii chińskiej, warto także wspomnieć o roślinach krajowych. Polskie odmiany piwonii chińskiej to między innymi Ewelina, Hania i Krystyna, Kwiat piwonii Ewelina posiada kwiaty pojedyncze w kolorze słomkowym z wiśniowym nalotem. Niektóre byliny mogą też wypuszczać kwiaty z zabarwione na żółto z karminowym nalotem. Ewelina to popularne odmiany piwonii chińskiej, które intensywnie kwitną na przełomie maja i czerwca.

W ogrodzie może sprawdzić się także paeonia lactiflora Hania. Jest to łatwa w uprawie piwonia paeonia o wrzosowo amarantowym kolorze z wiśniowym nalotem. Tego typu odmiany piwonii chińskiej wyróżniają się dużym przyrostem i bardzo intensywnym kwitnieniem. Dlatego kwiat piwonii może wymagać zastosowania dodatkowych podpórek.

Kolejne popularne odmiany piwonii chińskiej to rodzima Krystyna. Jej kwiaty przybierają średnie rozmiary i są zabarwione w kolorze wiśniowo amarantowym. Do charakterystycznej cechy owej odmiany należy delikatne rozjaśnienie brzegów płatków. Krystyna charakteryzuje się silnym przyrostem i intensywnym kwitnieniem. Pąki rozkwitają dość późno, jednak odmiana może charakteryzować się długim okresem kwitnienia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Jakie stanowiska i podłoże lubi piwonia chińska?

Kwiat piwonii chińskiej wymaga wyboru odpowiedniej lokalizacji oraz dobrze dopasowanego podłoża. Bez tego może bardzo ubogo kwitnąć lub nawet nie zakwitnąć wcale. Dlatego przygotowując się do sadzenia tej rośliny, warto poznać jej najważniejsze warunki.

Podstawą w uprawie Paeonia Lactiflora jest wybór słonecznego i zabezpieczonego przed wiatrem stanowiska. Piwonia chińska bardzo lubi miejsca, które zapewniają bezpośrednią ekspozycję słoneczną. Co prawda rośliny mogą być także wysadzone na stanowiskach półcienistych, jednak będą wtedy słabiej kwitły. Piwonia peonia wysadzona w miejscu całkowicie zacienionym nie będzie kwitła, a w dłuższej perspektywie czasu może całkowicie obumrzeć.

Piwonia chińska może być podatna na choroby grzybowe, dlatego najlepszą lokalizacją są stanowiska zabezpieczone przed intensywnymi opadami deszczu. Idealna lokalizacja będzie także zabezpieczona przed silnymi podmuchami wiatru, co zapewni najlepsze efekty w uprawie rośliny.

Ze względu na rozmiary, piwonia chińska sprawdzi się w ogrodzie o dowolnym metrażu. Możemy wykorzystać ją do nasadzeń pojedynczych, ale i do grupowych. W uprawie bierzemy pod uwagę rodzaj podłoża. Paeonia lactiflora najbardziej lubi glebę o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być żyzne, mocno przekompostowane i z niskim poziomem wód gruntowych. Uprawa piwonii chińskiej na terenach podmokłych okazuje się mocno utrudniona, bowiem roślina jest podatna na choroby grzybowe i bardzo źle znosi zaleganie wód opadowych. W tym przypadku konieczne będzie wykonanie drenażu, który zabezpieczy część korzeniową rośliny.

Uprawa piwonii chińskiej krok po kroku

Jakie nawodnienie i nawożenie preferuje piwonia chińska?

Uprawa piwonii chińskiej wymaga odpowiedniej wiedzy. Kluczowym okazuje się prawidłowe nawodnienie rośliny. Piwonia peonia lubi delikatną wilgoć i nie służy jej nadmierny poziom wód opadowych. Dlatego podlewanie wykonujemy stosownie do aktualnych warunków pogodowych. W pierwszym roku po posadzeniu piwonie podlewamy regularnie niewielką ilością wody. Niestety roślina jest podatna na choroby grzybowe spowodowane zawilgoceniem liści. Dlatego podlewamy bylinę w taki sposób, by strumień wody docierał bezpośrednio do podłoża. Regularne moczenie kwiatów i liści nie jest najlepszym pomysłem.

Uprawa piwonii chińskiej z dobrze wykształconym systemem korzeniowym jest już nieco łatwiejsza. Podlewanie rośliny wykonujemy jedynie w czasie przedłużających się okresów bezdeszczowych. Zasady podlewania są tu takie same jak w przypadku młodych sadzonek.

Piękny kwiat piwonii chińskiej na krzewie, a także zastosowanie, sadzenie, uprawa, najlepsze odmiany i wymagania
Piwonia chińska w ogrodzie krok po kroku, a także uprawa, pielęgnacja, wymagania, stanowisko oraz najlepsze odmiany do uprawy amatorskiej

Kolejną godną uwagi kwestią jest nawożenie rośliny. Piwonia nie lubi przesadzania, a pozostawiona na stałe w tym samym podłożu wymaga dodatkowego zasilenia. Dobrze sprawdzą się nawozy mineralne z niską zawartością substancji azotowych. Przed przygotowaniem rośliny na zimę możemy dodatkowo nawozić ją obornikiem. W tym celu wykonujemy ściółkowanie i delikatnie przekopujemy obornik z ziemią.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze nawozy do kwiatów

Szukasz skutecznych nawozów do kwiatów w dobrych cenach. Te produkty najczęściej wybierają nasi czytelnicy. Sprawdź promocje!

Przygotowanie na zimę i przesadzanie

Dobrze przeprowadzona uprawa piwonii chińskiej musi uwzględniać zabezpieczenie rośliny na zimę. Proces możemy połączyć z ewentualnym rozsadzaniem czy przesadzaniem. W celu przesadzenia lub rozmnożenia rośliny, należy najpierw delikatnie ją obkopać i podważyć. Wykopana bylina powinna zostać przycięta na odległość ok. 3 cm nad pąkami. Następnie przepłukujemy system korzeniowy i usuwamy uszkodzone części rośliny. Ostatni krok to podzielenie systemu korzeniowego na mniejsze części. Korzeń przycinamy w najsłabszym miejscu, używając do tego sekatora lub noża ogrodniczego.

Przy przesadzaniu i rozmnażaniu możemy dodatkowo zaprawić korzenie, co zabezpieczy je przed chorobami grzybowymi. Nowe sadzonki umieszczamy w uprzednio przygotowanych miejscach i zasypujemy ziemią. Pąki piwonii chińskiej powinny znajdować się ok. 3 – 5 cm pod ziemią. Jest to istotne, bowiem zbyt głębokie wsadzenie rośliny opóźni jej kwitnienie.

Kolejna warta uwagi czynność to przygotowanie rośliny na zimę. Piwonia peonia może przemarzać przy temperaturze poniżej -20 stopni Celsjusza. Dlatego warto ją zabezpieczyć warstwą izolacyjną. W tej roli dobrze sprawdzą się obsypanie kilkucentymetrową warstwą ziemi i nakrycie gałązkami z drzew iglastych. Drzewa liściaste nie będą tu najlepszym pomysłem.

Piwonia chińska – cena sadzonki i miejsce zakupu

Wiemy już jak przebiega prawidłowa uprawa piwonii chińskiej, wiele osób interesuje także cena zakupu sadzonki. Koszty mogą być uzależnione od źródła zakupu, jakości sadzonki oraz jej odmiany. Dla przykładu, cena najtańszych sadzonek na targach rozpoczyna się już od kwoty 10 zł. Cena za sadzonkę piwonii chińskiej mniej znanej odmiany to minimum 30 zł.

Cena najlepszej jakości sadzonek piwonii może wahać się w przedziale 40 – 60 zł. Przed zakupem warto skontrolować jej stan i upewnić się, że roślina jest w pełni zdrowa. Niektóre sadzonki posiadają choroby grzybowe, które pochodzą od rośliny matecznej. Inne mają bardzo słaby system korzeniowy, przez co ich cena może być nieco niższa. Jakość kłączy możemy ocenić po ich kolorze i mięsistości. Zbyt ciemny kolor bryły korzeniowej może świadczyć o nienajlepszej jakości sadzonki.

Sadzonki najlepiej kupić w sezonie jesiennym, na przełomie września i października. Jest to czas rozsadzania roślin, co wpłynie na większą dostępność różnych odmian rośliny. Co ciekawe, cena sprzedawanych na jesień sadzonek również okazuje się najbardziej atrakcyjna. Innym terminem zakupu jest wiosna. W tym przypadku sadzonki kupujemy w sklepach stacjonarnych. Roślina znajduje się w pojemniku, a po jej zakupie należy umieścić ją w miejscu docelowym. Cena roślin w doniczkach może być nieco wyższa, dodatkowo nie mamy możliwości oceny stanu korzeni, co utrudnia wybór idealnej rośliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły