Piwonia koperkowa w ogrodzie - ceny sadzonek, uprawa, pielęgnacja, porady
Piwonia koperkowa, czyli paeonia tenuifolia to ciekawie wyglądająca odmiana bylinowa, która znajduje wiele zastosowań w ogrodzie. Przed zakupem sadzonek warto wiedzieć, jak wygląda uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie tej rośliny. Poniżej omówimy, czym charakteryzuje się piwonia delikatna pełna i omówimy najważniejsze aspekty uprawy.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Piwonia delikatna pełna – jak wygląda piwonia koperkowa?
Paeonia tenuifolia to roślina osiągająca ok. 50 cm wysokości i 50 cm szerokości. Nadaje się do pojedynczych i grupowych nasadzeń w ogrodzie. Jej walorem dekoracyjnym są kwiaty i efektowne liście, które do złudzenia przypominają koperek. Tak zwana piwonia pierzasta wyróżnia się też wczesnym terminem kwitnienia, przypadającym na kwiecień i maj.
Piwonia koperkowa przeważnie posiada czerwone kwiaty o delikatnie karminowym odcieniu, który idealnie współgra z intensywnie żółtymi pręcikami, dorastającymi do 5 cm. Niektóre odmiany kwitną także w kolorze czerwonym i mogą przybierać budowę pełną, półpełną lub pojedynczą.
Liście rośliny przybierają barwę ciemnozieloną, są pierzaste i przypominają koper. Owoce nie mają walorów ozdobnych, a cała roślina delikatnie zamiera wraz z zakończeniem sezonu wegetacji. Piwonia koperkowa dobrze sprawdzi się zarówno w ogrodzie o dużym, jak i znacznie mniejszym metrażu. Może być ozdobą skalników, a najlepiej prezentuje się w pobliżu szlaków komunikacyjnych.
Piwonia pierzasta i jej uprawa – słoneczne stanowisko i odpowiednia gleba w ogrodzie
Nasza piwonia delikatna pełna posiada kilka istotnych wymagań uprawowych. Podstawą jest słoneczne stanowisko, które umożliwi szybki rozrost rośliny oraz obfite kwitnienie. Słoneczne stanowisko powinno być jednocześnie osłonięte przed intensywnymi podmuchami wiatru.
Piwonia pierzasta nienajlepiej radzi sobie na stanowiskach zacienionych. Pozbawiona dostępu do bezpośrednio działających promieni słonecznych przestaje kwitnąć, a czasem nawet zamiera. Jej uprawa musi także uwzględniać warunki glebowe w ogrodzie. Roślina jest względnie tolerancyjna dla odczynu podłoża, jednak najlepiej toleruje lekko kwaśne Ph. Aby zapewnić dobre kwitnienie rośliny, trzeba umożliwić jej wzrost w żyznym podłożu.
Warto także pamiętać, że piwonia delikatna pełna najlepiej poradzi sobie w ogrodzie z niskim poziomem wód gruntowych. Bylina nie bez przyczyny jest często sadzona na skalnikach, które wyróżniają się mniejszym zawilgoceniem podłoża. Paeonia tenuifolia nie lubi zalegającej wody, która szybko prowadzi do uszkodzeń systemu korzeniowego. Cena zawilgocenia rośliny może być wysoka. Piwonia koperkowa jest podatna na choroby grzybowe i pleśń. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.
Piwonia delikatna pełna – podlewanie i nawożenie
Jak już wiemy, paeonia tenuifolia lubi słoneczne stanowisko i umiarkowaną wilgotność. Jej uprawa nie musi być szczególnie skomplikowana, bowiem pomimo swojej nazwy, piwonia delikatna pełna okazuje się całkiem odporna. Wystarczy podlewać ją raz na kilka dni lub codziennie w czasie przedłużania się okresu z wysokimi temperaturami i brakiem opadów.
Uprawa w ogrodzie musi uwzględniać także nawożenie. Piwonia pierzasta nie lubi przesadzania i dobrze rośnie w jednym miejscu nawet przez kilkanaście lat. W związku z tym nawożenie możemy wykonywać dwa razy do roku.
Na wiosnę wysypujemy w ogrodzie nawóz mineralny o niskiej zawartości azotu. Po zakończeniu wegetacji nawozimy bylinę gnojówką lub ziemią kompostową. Należy ją obsypać i lekko przekopać z ziemią dookoła rośliny.
Rozmnażanie w ogrodzie. Jak dzieli się piwonia koperkowa?
Rozmnażanie piwonii pierzastej polega na podziale karpy. Praca powinna być wykonana na połowie sierpnia i września. Najlepiej wybrać bardziej pochmurny dzień lub wieczór, dzięki czemu unikniemy ryzyka nadmiernego przesuszenia korzeni po wykopaniu.
Rozmnażanie możemy wykonać jedynie na dobrze ukorzenionych, starszych bylinach. Zaleca się, by nie przesadzać i nie rozmnażać roślin, które mają poniżej pięciu lat. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się do tego celu starsze rośliny z większą liczbą pąków. Jedna sadzonka powinna mieć przynajmniej dwa pąki i kilka korzonków, co umożliwi jej szybkie przyjęcie się w nowym podłożu.
Wykopaną karpę przycinamy na wysokość ok. 3 cm nad pąkami. Następnie dokładnie opłukujemy system korzeniowy. W następnym kroku ważna będzie ocena ich stanu i wybór miejsca cięcia. Usuwamy uszkodzone czy zgniłe części bulwy, a podział wykonujemy w najdelikatniejszym miejscu.
Dobrze przeprowadzone rozmnażanie rośliny powinno też obejmować zaprawienie nowych sadzonek. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko ataku grzybów i pleśni. Młoda piwonia pierzasta powinna być przesadzona na stanowisko docelowe, w którym będzie mogła rosnąć przez minimum kilka kolejnych lat.
Ile kosztuje piwonia koperkowa? Cena sadzonek
Piwonia koperkowa nie jest tak popularna jak piwonia drzewiasta, jednak bez problemu odnajdziemy wiele godnych uwagi sadzonek. Najlepiej kupować je w okresie jesiennym, co daje możliwość natychmiastowego wkopania rośliny i delikatnego ukorzenienia przed zimą.
W czasie jesieni największą popularnością cieszą się sadzonki pozbawione ziemi. Daje to możliwość dokładnej analizy stanu systemu korzeniowego i wyboru zdrowego okazu. Cena za pojedynczą sadzonkę z minimum dwoma pąkami rozpoczyna się od kwoty około 15 zł. Niektóre odmiany będą znacznie droższe w zakupie, a ich cena może dochodzić do kwoty 100 zł.
Sadzonki można też kupować w okresie wczesnej wiosny. Sprzedaż zazwyczaj odbywa się w sklepach stacjonarnych i szkółkach. Sadzonka znajduje się wtedy w doniczce i należy wysadzić ją do gruntu niebawem po zakupie. Niestety sadzonka rzadko kwitnie w pierwszy rok po posadzeniu, a zakup piwonii w doniczce nie daje możliwości obejrzenia stanu korzeni.